Jak se správně starat o vánoční hvězdu

27.11.2014 | Mgr. Monika Kovačková | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Vánoční hvězda, jak již samotný název napovídá, je neodmyslitelně spojena s Vánocemi, proto v zimním období nechybí snad v žádné domácnosti. Ačkoli je vánoční hvězda jednou z nejkrásnějších přírodních vánočních dekorací, není důvod, proč by nás svým nádherným vzhledem nemohla těšit po celý rok.

Jak se správně starat o vánoční hvězdu - foto, Hyperbydleni.cz

Standardní péče

Vánoční hvězda pochází pravděpodobně z Mexika - a to předurčuje i její „náturu“. Vánoční hvězdu nevystavujte nízkým teplotám a teplotním výkyvům, ani průvanu. V mrazivých časech se jí osudovým může stát také přenos z květinářství, proto rostlinu před omrznutím ochraňte několika vrstvami papíru. Teplomilné vánoční hvězdě se bude dařit v pokojových teplotách nad 20 °C.

Jelikož je hvězda velmi citlivá na chlad, zalévejte ji vlažnou měkkou vodou, ideálně destilovanou či dešťovou. Hvězdě se daří ve vlhku, proto ji zalévejte pravidelně tak, aby byl substrát stále vlhký. Pokud chcete této okrase dopřát obzvláštní péči, umístěte do její blízkosti zvlhčovač vzduchu. Čas od času je vhodné hvězdu přihnojit hnojivem pro pokojové rostliny.

Hvězda potřebuje dostatek světla, ideálně však rozptýleného, proto ji nevystavujte přímým slunečním paprskům.

Péče po odkvětu

Abyste si mohli užívat nádherné podívané, věnujte vánoční hvězdě celoroční péči a přípravu. Ihned po odkvetení naordinujte rostlince klidový režim, ve kterém jí bude vyhovovat chladnější místo, méně zálivky a hnojení.

V předjaří rostlinu seřízněte (pozor na vytékající mléko, které je jedovaté) a přesaďte ji do větší nádoby s kvalitním substrátem. Nejvíce péče pak hvězda potřebuje na jaře a v létě, proto ji pravidelně zalévejte a přihnojujte, aby opět nabrala síly po dlouhé zimě. Rostlince prospěje i letnění na čerstvém vzduchu, proto se jí bude dařit na balkoně či terase – jen opět pozor na velké výkyvy teplot a ostré sluneční paprsky.

Pokud budete chtít, aby hvězda opět vykvetla, je třeba ji trochu zmást. Hvězda vytváří základy květů v době, kdy jsou dny kratší než 12 hodin. Proto na rostlinu aplikujte „zatemňující“ techniku – ponořte hvězdu alespoň na 12 hodin denně do naprosté tmy. Hvězda pak vykvete přibližně 10 týdnů po praktikování zatemňování, proto, pokud chcete, aby Vám hvězda vykvetla znovu na Vánoce, začněte s touto procedurou na začátku podzimu. Při zatemňování buďte důslední – i sebeslabší paprsek by tvorbu nádherně zbarvených listenů zarazil.

Vše začíná nákupem

Abyste mohli vánoční hvězdu pěstovat zdárně i několik let, je třeba vybrat zdravého jedince. Čerstvou rostlinu poznáte podle nenápadných nazelenalých květů. Vánoční hvězda upoutává naši pozornost barevnými listeny, nikoli květy – ty jsou ve skutečnosti velmi drobné. Naopak listeny jsou velmi výrazné a mohou se pyšnit nejrůznějším zbarvením – od sněhově bílé, přes růžovou, broskvovou a krémovou až po typicky sytě červenou.

Správnou péči můžete prodloužit krásu vánoční hvězdy i na několik let.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Jak se správně starat o vánoční hvězdu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Veletrhy - foto, Festival Evolution představí v březnu ekologické vychytávky, Hyperbydleni.cz

Festival Evolution pře...

12.03.2018

Festival, který vám nasadí brouka do hlavy. To...

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo