Vášeň chilli papriček

16.5.2012 | Monika Kovačková | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Chilli papričky, někdy známé pod názvem kayenský pepř, jsou nepostradatelnou přísadou všech ostrých a pálivých jídel. Nezaměnitelná chuť těchto malých papriček se silnou vůní v sobě skrývá temperament, vášeň a exotiku jižních zemí. Chilli papričky jsou plné vitamínů a působí antibakteriálně, desinfekčně. Jsou známy nejen tím, že podporují chuť k jídlu, ale především svým pozitivním vlivem na sexuální apetit, díky kterému jsou řazeny mezi nejvýraznější afrodisiaka. Tyto rudě červené plody nabité sluneční energií si můžete vypěstovat i doma a svému interiéru i pokrmům tak dopřát nezapomenutelné kouzlo vzdálených krajů.

Vášeň chilli papriček - foto, Hyperbydleni.cz

Ačkoli tyto rozmanitě zabarvené i tvarované drobné plody pochází původně z teplého Španělska, lze je pěstovat i v našich chladnějších podmínkách. Prvotním účelem pěstování je samozřejmě jejich využití při přípravě gurmánských pochutin. Chilli papričky však stejně skvěle plní i funkci okrasné květiny a i takový svazek sklizených sytě zbarvených papriček se stane opravdu originální dekorací vaší kuchyně.

Vášeň chilli papriček, fotka


Chilli papričky mají díky svému původu rády teplo a vlhko, proto je třeba semenům papriček zajistit tyto podmínky, aby zdárně vyklíčily. Semena vysejte do kvalitního substrátu a květináč zakryjte papírem, který průběžně vlhčete. Dostatek vláhy zajistěte i vznikajícím kořenům – květináč vložte do misky a udržujte v ní stále nízkou hladinu vody. Během několika dní by semena měla začít klíčit; dopřejte jim dostatek světla a sejměte z květináče papír. Stále udržujte spodní zálivku i vrchní vlhčení. Jakmile se objeví první zelené lístky, přesaďte rostlinu do většího květináče. Ideální zeminou je speciální substrát pro pěstování plodové zeleniny.

Vášeň chilli papriček, fotka

Rostlinu pravidelně zalévejte a přihnojujte. Při správné péči by vám měla krásně kvést a plodit celý rok, přičemž je důležité včas sklízet zralé plody. Keřík ochraňte především před výkyvy teplot, ostrým slunečním zářením, průvanem a suchem. Na jaře a v létě se papričkám bude dařit v polostínu na balkóně nebo zahradě. Naopak v zimním období rostlině prospějí nižší teploty okolo 15°C – i v takovém případě je však důležitý dostatek světla.
 

Vášeň chilli papriček, fotka

Krásně rozrostlý keřík plný krvavě červených papriček se zajisté stane dominantou vaší kuchyně a jedno z nejlepších koření světa budete mít při svém vaření stále při ruce.
 

Vášeň chilli papriček, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vášeň chilli papriček zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo