Vypěstujte si zázračný zázvor v květináči

23.3.2012 | Monika Kovačková | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Po tuhé zimě si mnozí zamilovali nezaměnitelnou, pikantní až pálivou chuť zázvoru. Silná chuť zázvoru přesně koresponduje s jeho razantností, s jakou nám napomáhá vzdorovat nachlazení, civilizačním chorobám či nevolnostem. Tak zkuste si vypěstovat vlastní oddenky zázvoru a vaše zásobená domácí lékárnička jistě zůstane stát ladem.

Vypěstujte si zázračný zázvor v květináči - foto, Hyperbydleni.cz

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) pochází z tropické Asie a byl velmi ceněným a drahým kořením již více než před třemi tisíci lety. Čarovná léčivá moc zázvoru se skrývá v jeho dužnatých hlízovitých oddencích nejrůznorodějších tvarů. Zázvor vám však může posloužit i jako interiérová dekorace, díky štíhlým, vysokým stonkům a krásným žluto-fialovým květům.

 

Vypěstujte si zázračný zázvor v květináči, fotka

 

Aby tato vytrvalá bylina dokázala vyživit silné a šťavnaté oddenky plné vitamínů, potřebuje dostatek vláhy a vysoké teploty bez výrazných změn a výkyvů, proto se zázvoru dobře daří především ve sklenících či fóliovnících, ale i v květináčích bude při správné péči prospívat. Pro vysazení vždy volte větší květináč, aby rostoucí hlízy měly dostatek volného prostoru. Ideální je, když seženete mateřskou rostlinu na řízkování. Řízky sázejte, až když jim raší zelené pupeny, a to těsně pod povrch kvalitního substrátu v květináči. Půda musí být měkká, kyprá, propustná a bohatá na živiny. Také musí být schopná zadržovat vláhu, neboť vlhkost je pro zdravý růst této byliny určující. Rostlinu zalévejte denně, nejlépe vlahou dešťovou vodou.

 

Vypěstujte si zázračný zázvor v květináči, fotka

 

Řízek se sází pupenem vzhůru a při dodržování bohaté zálivky, pravidelného hnojení hnojivem pro pokojové rostliny a vyšší teploty začne brzy rašit. Zázvoru svědčí teplo, ale nikoli přímé slunce, proto jej umístěte do stínu, jakmile se objeví první zelené výhonky.

 

Vypěstujte si zázračný zázvor v květináči, fotka

 

U domácího zázvoru máte možnost ovlivnit jeho chuť. Mladé oddenky jsou na chuť jemnější a hodí se proto ke konzervování či proslazování. Starší a silnější oddenky pak oplývají výraznou, štiplavou chutí a jsou výborné jako přísada do čajů, dochucovadlo při pečení sladkého pečiva a moučníků a na sušení. Zázvor je chutným a zároveň zdravým mlsáním. Zázvor uklidňuje trávící systém, má výborné baktericidní účinky a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu. Všichni, kteří se v zimě zahřívají horkým zázvorovým čajem či si v letním období užívají osvěžujícího opojení zázvorovou limonádou, by jistě nezaměnitelnou chuť i povzbuzující účinky zázvoru potvrdili.

 

Vypěstujte si zázračný zázvor v květináči, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Vypěstujte si zázračný zázvor v květináči zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Veletrhy - foto, Festival Evolution představí v březnu ekologické vychytávky, Hyperbydleni.cz

Festival Evolution pře...

12.03.2018

Festival, který vám nasadí brouka do hlavy. To...

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo