Okouzlující citrusy v květináči

28.2.2012 | Monika Kovačková | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Citrusy v sobě skrývají kouzlo středomořské atmosféry, oplývají nádhernou svěží vůní a vábí svými sytě zbarvenými plody. Tak proč si tuto krásu nevypěstovat v květináčích a netěšit se z omamné vůně a nádherných barev den co den.

Okouzlující citrusy v květináči - foto, Hyperbydleni.cz

Citrusy jsou stálezelené, takže si po celý rok budete moci užívat kouzla přírody, o to více v době květu, kdy vám budou z obsypaných keříků oči přecházet. Ačkoli jde o tropické rostliny, jejich pěstování v bytových podmínkách není nic těžkého – stačí péči o ně přizpůsobit ročnímu období.

Pokud jste v pěstování citrusů začátečníkem, nejlepší volbou jsou poměrně odolné citroníky, jejichž sazenice snadno seženete v každé specializované prodejně. Citroníky váš byt výjimečně obohatí a osvěží svými nádherně tvarovanými a vonícími listy i květy a budete-li mít štěstí, jejich plody dozrají do výtečné chuti.

 

 

Okouzlující citrusy v květináči, fotka

 

Citrusy jsou jednodomé, mají obojaké květy, většinou samosprašné, takže se o jejich opylení nemusíte příliš starat – přesto je lepší je v letních dnech vystavit opylení vánkem nebo hmyzem například na balkón, terasu či zahradu. Citrusy však nevystavujte přímému slunci, ale zajistěte jim přistínění například pod korunami stromů. Tyto tropické keříky jsou poměrně plodné, takže se na jednom keři mohou současně vyskytnou dozrávající plody, zelené bobulky, popata i květy. Pamatujte však, že na výživu jednoho plodu potřebuje rostlina 20 až 30 zdravých listů, takže násadu plodů redukujte podle její aktuální kondice. Doba od kvetení po uzrání plodů je poměrně dlouhá, počítejte se šesti měsíci až jedním rokem.

 

 

Okouzlující citrusy v květináči, fotka

 

Při pěstování těchto subtropických až tropických keřů platí, že velikost nádoby by se měla přizpůsobovat velikosti, popřípadě staří rostliny. Jednoletým rostlinám stačí květináče o průměru 12 cm, s každým rokem pak vonící dřevinu přesazujte do nádoby, jejíž průměr je přibližně o 5 cm větší.

Rostlinám dopřejte speciální zeminu na citrusy, popřípadě smíchejte zahradnický substrát, jílovitou zeminu a písek v poměru 2:1:1. Existuje i speciální hnojivo na citrusy, které neobsahuje vápník, ale naopak má výšší koncetraci železa. V léte je třeba citrusy přihnojovat až jednou týdně, v zimních měsích postačí hnojení jednou za měsíc. Roční době uzpůsobte i zálivku – citrusy jsou vlahomilné, což znamená, že kořeny by měly být stále mírně provlhčené, a to měkkou vodou pokojové teploty. Citrusy potřebují dostatek vláhy opět především v létě. Jelikož se v zimě ukládají k odpočinku, příliš je nezalévejte, ale udržujte je spíše mírně navlhlé, neboť přemíra vody by v tomto období mohla rostlinu i zahubit.

 

Okouzlující citrusy v květináči, fotka

 

V zimním čase vyhovují citrusům nižší teploty okolo 5-15°C; v teplém období je optimální teplota pro růst citrusů okolo 22-24°C. V období zimního klidu, během kterého citrusy potřebují opravdu dostatek světla, se keřík může zbavit velkého množství svých listů. Rostliny se k životu opět probouzí přibližně v únoru, kdy začínají pučet nové listy, poupata i výhony. Rostlinu v teplotě pod 16°C uchovejte až do doby, než budou její vznikající plody velké asi jeden centimetr. Pravidelné a správné střídání teplot v létě a zimě vám zajistí opravdu bohatou úrodu.

 

Okouzlující citrusy v květináči, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Okouzlující citrusy v květináči zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo