Aloe: pokojová rostlina se zázračnou šťávou

21.2.2012 | Monika Kovačková | Pokojové rostliny | Komentářů 2 |

V bytě pěstujeme rostliny především pro jejich vzhled, ale ideální je pořídit si i druhy, které mají jiné využití, než je zkrášlení a oživení našeho interiéru. Skvělým snoubením estetické dokonalosti a léčivých vlastností je rostlina aloe, která pochází pravděpodobně z Jižní Ameriky a jejíž blahodárných účinků využívaly již naše babičky.

Aloe: pokojová rostlina se zázračnou šťávou - foto, Hyperbydleni.cz

Ve své domovině mohou některé druhy aloe dorůstat i několika metrů, avšak v pokojových podmínkách je aloe pěstována především jako dekorativní rostlina přenosná. Aloe se pyšní charakteristickými svěže zelenými dužnatými, masitými listy s trnitými okraji. Dužina aloe v sobě skrývá mnoho vody, ale především velké množství cenným látek, které můžete využít pro léčení a podporu zdraví. Sám Kryštof Kolumbus o ní prohlásil, že je to lékař v květináči.

 

Aloe: pokojová rostlina se zázračnou šťávou, fotka

 

Aloe místo lékárničky

Lidé od pradávna používali gel z listů aloe k léčení a hojení kůže – potírání řezem listu dezinfikuje, příjemně zvlhčuje a léčí popáleniny, povrchová zranění, řezné rány a puchýře. Látky obsažené ve šťávě aloe prokrvují postižené místo, utišují bolest a podporují tvorbu nových kožních buněk, čímž působí zároveň jako prevence vzniku jizev. Účinnější hojivé látky v sobě obsahují nejméně tři roky staré rostliny.

Aloe gel lze užívat i vnitřně – mukopolysacharidy v něm obsažené zabraňují množení virů, bakteríí a kvasinek, a tak působí desinfekčně. Aloe pokrývá trávící trakt ochrannou vrstvou, čímž chrání sliznici trávícího ústrojí. Užívání aloe šťávy odstraňuje problémy s trávením a může zhojit i žaludeční vřed. V lékárnách a obchodech se zdravou výživou máte široký výběr doplňků stravy s aloe, pokud se pustíte do výroby pochutiny sami, musíte oddělit vnitřní část od vrchní dužinaté latexové mízy, která je nejen hořká, ale také silně projímavá a mírně toxická.

Aloe je přímo nabito komplexem účinných látek, jako jsou esenciální aminokyseliny, široká škála vitamínů a řada minerálních látek. Aloe díky svému složení výrazně zlepšuje činnost imunitního systému, neboť podporuje množení bílých krvinek a jejich produkci protilátek a protizánětlivých látek.

 

Aloe: pokojová rostlina se zázračnou šťávou, fotka

 

Pěstování aloe

Aloe je velmi nenáročná na pěstování – o její odolnosti svědčí i fakt, že tato rostlina přežije i několik let vytržena ze země, a to díky listům plných výživných látek. Pouštní původ aloi připravil na drsné podmínky, takže jde vskutku o léčivou okrasu, o kterou se nebudete muset téměř starat.

Aloi se bude dařit v hlinitém substrátu provzdušněném hrubozrnným pískem. Rostlinu zalévejte vydatně, například ponořením květináče na několik minut do odstáte vody, a mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát téměř vyschnout – tak dokonale napodobíte aloi podmínky její domoviny. Při zalévání dejte pozor jako u většiny jiných rostlin, aby se voda nedostala do listové růžice. V zimě rostlinu zalévejte mírněji a přeneste ji na chladnější místo. Díky pouštní povaze aloi nevadí suchý vzduch, takže se ji bude dařit i ve vytápěném panelovém bytě. Rostlinu vystavte světlu, v létě ji ochraňte před přímými spalujícími paprsky, v zimě ji slabé oslunění nevadí – aloi prospěje také letnění.

 

Aloe: pokojová rostlina se zázračnou šťávou, fotka

 

Na jaře a v létě rostlinu jednou měsíčně přihnojte hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Na jaře je vhodné aloi podle potřeby i přesadit, přičemž se doporučuje přesadba jednou za pět let. U velkých a těžkých jedinců stačí vyměnit alespoň vrchní část zeminy.

Aloe vytváří dceřinné odnože, které oddělte a pěstujte v samostatných květináčích. Mladé rostlinky snadno získáte vegetativním způsobem množení, a to buď ze stonkových a vrcholových řízků, které v teplých podmínkách snadno zakoření.

 

Aloe: pokojová rostlina se zázračnou šťávou, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Redakce: Dobrý den, budeme velmi...< Odpovědět

Alena Čižmářová: Zdravím, moje rostlina aloe...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo