Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami

15.2.2012 | Monika Kovačková | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Pod lidovým označením prasečí ocásek se trochu nečekaně a nepatřičně skrývá jedna z nejluxusnějších a nejvýjimečnějších rostlin rodu Anthurium. Tato rostlina je opěvována pro svou krásu, smyslnost až vyzývavost, a proto není divu, že je opředena mnoha mýty a příběhy, jež mají jedno společné téma: lásku. Nádherný vzhled toulců prasečího ocásku si nemusíte užívat jen tu a tam v podobě koupené vázané kytice – naučte se pěstovat anturii a budete se těšit z jejího nezaměnitelného osobitého kouzla každý den.

Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami - foto, Hyperbydleni.cz

Toulitka chvostokvětá - což je český název rostliny - vašemu interiéru dodá ten správný šmrnc a šarm. Anturie je vzpřímeně rostoucí rostlina se sytě zelenými kožovitými listy, typicky žilnatým voskovým toulcem různých barev a výraznou palicí. Nejběžněji jsou k vidění rostliny s hříšně červenými toulci, pořídit si však můžete anturii v něžně bílé, originálně zelené, romantické růžové či veselé oranžové barvě. Anturie svým exotickým vzhledem skvěle doladí moderní interiéry – z jejich květů se můžete radovat poměrně dlouho a kdykoli během roku, přičemž pro pěstování v pokojových podmínkách se nejvíce hodí odrůda Anthurium scherzerianum.

 

Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami, fotka

 

Rostlina je poměrně náročná na pěstování, ale snaha a péče za ten krásný pohled jistě stojí. Správným pečováním rostlině prodloužíte život na dlouhé roky a ta vás za to odmění bohatým květenstvím. Zálivka, která je u ostatních pokojových rostlin poměrně jednoduchou záležitostí, je v případě anturie opravdovou záhadou. Rostlinu musíte dobře poznat a vhodně reagovat nejen na její individuální potřeby, ale také s ohledem na prostředí a podmínky, v kterých se rostlina nachází. Obecně platí, že trvalé vlhko anturiím příliš nesvědčí, proto je nenechávejte nikdy stát ve vodě. Rostliny zálevejte pravidelně, čímž snadněji odhalíte pitný režim konkrétního jedince. Zálivku také přizpůsobte zvýšeným nárokům rostliny při růstu a kvetení.

 

Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami, fotka

 

Jelikož toulitka pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, ocení především dešťovou nebo dostatečně odstátou vodu. V létě rostlinu zalévejte 2x týdně, v zimě přibližně 1x týdně. Rostlině vyhovuje přiměřená vzdušnou vlhkost a bude prospívat, budete-li často rosit její listy; zálivka a rosení by však neměly příjit na květy, na kterých by voda způsobila vznik skvrn. Vhodnou vlhkost stejně jako zálivku musíte přizpůsobit specifickým potřebám každé rostlinky – vysoká vlhkost způsobuje žloutnutí a opadávání listů, zatímco v suchu je rostlina více náchylná k napadení různými škůdci, kterých se zbavíte speciálními postřiky.

 

Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami, fotka

 

Anturii dopřejte co nejvíce světla, ale nikoli přímého slunce, které by přispívalo k jejímu vysoušení. Květina vyžaduje stálou teplotu okolo 18-21°C, obecně by teplota neměla klesnout pod 15°C, a to ani v zimě, ani v noci – z tohoto důvodu se pro anturie nedoporučuje letnění, při kterém se výkyvu teplot nevyhnete. Anturie je kromě chladu výrazně citlivá i na průvan.

 

Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami, fotka

 

Abyste své pýše přilepšili, můžete ji na jaře přesadit, především tehdy, když je květináč plný kořenů. Nejvhodnějším substrátem pro anturie je pak rašelina nebo jednotná zemina. Během vegetace můžete rostlinu dvakrát týdně přihnojit. Pozor na převápnění rostliny – na tento problém vás upozorní hnědnoucí listy.

 

Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Prasečí ocásek: skvostná perla mezi pokojovými rostlinami zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo