Začínáme pěstovat orchideje (2. díl)

25.1.2012 | Monika Kovačková | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Pěstování orchidejí v bytě není tolik náročné, jak si mnozí, okouzleni jejich nadpozemkou krásou, myslí. Stačí znát a dodržovat některé zásady pro vytvoření podmínek, které orchidejím prospívají. I přes dobrou péči se však tu a tam mohou vyskytnout problémy. Proto se jim naučte předcházet – odměnou vám budou nádherné květy.

Začínáme pěstovat orchideje (2. díl) - foto, Hyperbydleni.cz

Rychlá pomoc

I když jste svým chloubám připravili vhodný substrát, správně je zaléváte, přiměřeně hnojíte a chráníte před ostrým slunečním světlem, jak o tom píšeme v prvním díle našeho dvojčlánku, mohou i takto opečovávané rostlinky onemocnět nebo se stát obětí škůdců. Důležité je umět první varovné příznaky, že něco není v pořádku, rozpoznat a včas a správně zasáhnout.

 

Začínáme pěstovat orchideje (2. díl), fotka

 

Znakem zdravých orchidejí jsou zdravé kořeny. Ty musí mít zelenou, šedozelenou, někdy až stříbřitou barvu a zdravé konečky plné síly. Kořeny nepotřebují mnoho místa a pokud se začnou drát na povrch květináčů, není to na škodu. Kořínky tak mají lepší přístup ke světlu a lépe nasávají vlhkost ze vzduchu. Především tak po zalití lépe proschnou a nebudou stát ve vodě a uhnívat. Ke kontrole stavu kořenů jsou nejlepší prosklené květináče, které se mohou stát zároveň moderním bytovým doplňkem.

 

Začínáme pěstovat orchideje (2. díl), fotka

 

Varovným signálem jsou suché či osychající konce kořenů. Příčinou tohoto problému je mnohdy již nevyhovující pěstební substrát, který se hlásí o výměnu. Připravte nový substrát z borky, kousků molitanu a polystyrénu. Pro ozdravení a odlehčení substrátu můžete přidat mech, rašelinu či dřevěné uhlí, které zároveň působí jako desinfekce. Rostlinku opatrně výjměte z květináče a zkontrolujte její stav. Případné zaschlé konečky ostříhejte a vsaďte ji do nového substrátu. Pokud kořeny měly v původním květináči tak málo místa, že to na prospívání rostliny bylo negativně znát, zvolte větší nádobu. Do dvou měsíců by se účinky této ozdravné kúry měly projevit nově narůstajícími, zdravými kořeny. Pokud kořeny i nadále uhnívají či osychají, zopakujte postup. Obměnu substrátu vyžadují orchideje přibližně jednou za dva tři roky.

 

Začínáme pěstovat orchideje (2. díl), fotka

 

Zdravotní stav orchideje se výrazně projevuje také na listech a květech. Pokud své rostlince dopřáváte hodně vody, světla i živin, paradoxně jí tím škodíte. Vlhké a světlé prostředí je jako stvořené pro vznik a šíření houbových chorob, které mohou způsobit úhyn celého jedince. Příznakem napadení houbami jsou nepravidelné hnědé skvrny na listech i květenství. Velmi vážnou chorobou je černá hniloba či hniloba srdíčka. Takto nemocné rostliny lze jen stěží zachránit, a proto dbejte na prevenci, kterou je především správná technika zalévání.

 

Začínáme pěstovat orchideje (2. díl), fotka

 

Orchideje mohou být napadeni škůdci, z nichž nejzávažnější problémy způsobují škůdci saví. Na to, zda si spolu s orchidejí neodnášíte z květinářství i je, si dejte velký pozor při nákupu. Listy orchideje musí být zdravé a jejich spodní strana nesmí být orosena- kapičky roslinné šťávy prozrazují, že škůdci měli hostinu. K zahubení ostatních běžných škůdců, jako jsou mšice, červci, puklice či smutnice, dobře zabírají insekticidní přípravky. Vhodné je také květináč s rostlinou jednou týdně na okamžik ponořit do měkké vody, nejlépe dešťové. Tento způsob na jedné straně nahrazuje zálivku, na straně druhé rostliny zbaví některých škůdců.

 

Začínáme pěstovat orchideje (2. díl), fotka

 

Pokud vaše orchideje nevykazují žádné viditelné příznaky onemocnění, a přesto se jim přestává dařit, zjistěte si, nepěstujete-li rostliny, jež vyžadují zimní klid. Jedná se o orchideje, které pochází z oblastí, kde jsou větší teplotní výkyvy. Mezi druhy, které potřebují přes zimu odpočinek v nižších teplotách okolo 15°C, patří například Oncidium, Cambria, Cattleya, Cymbidium či Dendrobium. Rostliny těchto druhů umístěte od podzimu na okenní parapet, do zimní zahrady nebo na chladnější, světlou chodbu.

Správné pěstování a prevence vzniku chorob vám umožní, abyste se ze svých orchidejí jen a jen těšili.
 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Začínáme pěstovat orchideje (2. díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo