Přivolávání jara s hyacintem

5.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Venku je stále třeskutá zima, ale vaše douše už touží po teplých slunečních paprscích? Hyacint je asi tak úplně nahradit nedovede, ale určitě umí zahřát, rozzářit a zútulnit domov a vyvola alespoň iluzi jara.

Přivolávání jara s hyacintem - foto, Hyperbydleni.cz

 

Hyacinthus je latinská podoba řeckého jména Huakinthos, jež podle antických bájí nosil mladík obdivovaný bohem slunce Apollónem. Když se při házení diskem diskem smrtelně zranil, vyrašily z kapek jeho krve květy, jež Apollón pojmenoval po mrtvém příteli. O velké oblibě hyacintu svědčí i to, že má svůj vlastní svátek - světový den hyacintu se slaví každoročně 7. března.

 

Přivolávání jara s hyacintem, fotka

 

Hyacinty pocházejí ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu. V Evropě se však pěstovaly už v době antického Řecka a Říma. Jak Homér, tak Vergilius totiž ve svých spisech zmiňují jejich sladkou vůni. V 16. století, hyacinty přicestovaly do západní Evropy, z Turecka je přivezl německý doktor Leonhardt Rauwolf. Záhy se začaly pěstovat pro komerční účely. Doslova hitem se staly v polovině 18. století zásluhou milenky francouzského krále Ludvíka XV. Madame de Pompadour, která si je tak oblíbila, že jimi zaplnila zahrady i palác ve Versailles. A protože byla ve své době módní ikonou udávající trendy, mezi tehdejší francouzskou elitou propukla okamžitě doslova hyacintová horečka.

 

Přivolávání jara s hyacintem, fotka

 

Rozmnožování a šlechtění hyacintů je neobvykle komplikovaná záležitost, vyžaduje značné zkušenosti a specifickou půdu. Největších úspěchů v této oblasti dosahují v Nizozemsku, které je dnes největším pěstitelem hyacintů.

V hrnku kvete tři týdny
 

Protože hrnkový hyacint je na trhu jen do konce března, je nejvyšší čas si uajasnit, jaká kouzla s ním doma můžete realizovat. Široká barevná škála dává možnost výběru každému z nás, díky svým bílým, smetanovým, růžovým, fialovým, oranžovým, červeným, modrým a žlutým květům se tato zajímvavá květina hodí do jakéhokoliv interiéru. Bílá a pastelové odstíny růžové a fialové pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru, ostře růžové a modře zbarvené odrůdy podtrhnou vaši individualitu a dodají interiéru výstřednosti, veselého a hravého dojmu lze docílit sesazením hyacintů různých barev. Hitem sezóny je aranžovat rostliny i s kořeny a cibulkou zbavenými zeminy do průhledných nádob, v nichž vynikne jejich nádherná struktura. Hrnkový hyacint vykvétá při teplotě 16 až 20 °C, kvete obvykle 21 dní, při vyšších teplotách bude se ale doba květu zkrátí. Hyacint není nutné přihnojovat, potřebuje pouze pravidelnou zálivku. Přepravní obal z prodejny je malý a rychle vysychá, proto je potřeba kořenový bal udržovat stále mírně vlhký.

 

Přivolávání jara s hyacintem, fotka

 

Do vázy i s cibulkou

Od listopadu do května je na trhu také voňavý hyacint řezaný, který díky své barevné rozmanitosti pěkně vypadá v jednodruhových i smíšených kyticích. Od doby, kdy se prodávají s částí cibulky, která obsahuje buňky dodávající květině optimální množství vody a živin, kvalita řezaných hyacintů podstatně vzrostla. Stejně jako ostatní cibuloviny, i řezaný hyacint totiž v aranžmá dále roste, což mu zajišťuje neustálou proměnu.

 

Přivolávání jara s hyacintem, fotka

 

Kvůli části cibulky na konci se stonky hyacintů pravidelně neořezávají jako u jiných květin, jen se dobře opláchnou. Pak už je možné je nanaranžovat do čisté vázy s čerstvou vodou obohacenou o speciální výživu pro řezané cibuloviny. Květiny potřebují prostředí bez průvanu, chraňte je také před etylénem z výfukových plynů, cigaretového kouře a zrajícího ovoce. Postaráte se tak o maximální životnost hyacintu, což je vprůměru kolem sedmi dní.

Velikonoční aranžmá

Hacint by jako typicky jarní květina neměl chybět ve velikonoční výzdobě. Stačí například zeminu v kvtináči hrnkové rostliny ozdobit prázdnými vaječnými skořápkami, nebo jednoduše zkombinovat jednu odrůdu řezaného hyacintu s rašícími jarními větvičkami. Další svěží aranžmá představují bohaté kytice pestrobarevných hyacintů v kombinaci s dalšími jarními květinami, jako jsou narcisy, konvalinky, tulipány, fialky nebo modřence. Hyacinty se s narcisy naštěstí snášejí bez problémů, i když látky, které narcisy vylučují, jiným květinám škodí.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Holandská květinová kancelářDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Přivolávání jara s hyacintem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo