Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru

22.8.2012 | Quick-Step | Podlahy, podlahové krytiny | Komentářů 0 |

Při výběru laminátové podlahy bychom měli myslet nejen na její praktické využití, ale pozornost je třeba věnovat také estetické stránce. Proces výběru barvy by pak měl podléhat jak požadovanému konečnému výsledku, tak i vlivu stávajících barevných prvků v interiéru bytu či domu. Každá místnost je jiná a vyžaduje individuální přístup v závislosti na našem očekávání.

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru - foto, Hyperbydleni.cz

Když chceme zvětšit prostor

Pokud zařizujeme malou místnost, kterou je potřeba prosvětlit či opticky zvětšit, světlá podlaha by pro nás měla být jasnou volbou. Světlé barvy totiž odrážejí světlo a způsobují tak, že místnost působí větším a světlejším dojmem. Zároveň jsou symbolem čistoty a klidu a působí tak relaxačně. Navíc jsou nadčasové a v kombinaci se studenými barvami stěn můžeme dosáhnout dojmu elegance, která nepodléhá času. Prostorový účinek lze pak získat kombinací střízlivé světlé podlahy, jako je například podlaha Quick-Step Vogue Dub bílý, se světlými stěnami. Čím budou barvy světlejší a studenější, tím se místnost bude zdát větší.

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru, fotka

 

Další variantou, jak opticky zvětšit prostor, je zvolení vhodného vzoru podlahy. Ideální jsou například velké světlé dlaždice, které místnost rozšíří do všech stran. Pokud nás odrazuje chlad, který při chůzi po dlaždicích často pociťujeme, je ideální zvolit teplejší materiál s tímto vzorem. Řešením může být například laminátová řada společnosti Quick-Step Exquisa, která nabízí vzhled opravdových dlaždic s vlastnostmi laminátu. Pokud chceme prostor naopak prodloužit, poslouží nám pruhovaný vzor, který nasměřuje náš pohled potřebným směrem. Pruhovaný vzor je možné vytvořit například z prken řady Quick-Step Lagune, které obsahují gumové pásky proti uklouznutí na podélné straně. Ty mají nejen praktické využití, ale zároveň vizuálně dodávají místnosti potřebnou hloubku. Navíc jsou vhodné nejen do klasických prostor, ale disponují i vlastnostmi, které umožňují jejich použití ve vlhkých místnostech, jako jsou koupelny.

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru, fotka

 

Na optickou prostornost místnosti má však vliv nejen barva podlahy či vzor, ale i spoje mezi jednotlivými prkny. Pokud jsou spoje viditelné na dlouhé straně prken, místnost opticky prodlouží a dodají prostoru hloubku.

Důležitá je ale také barevná kombinace s ochrannými lištami. Pokud má podlaha stejnou barvu jako lišty, zdá se být větší. Naopak pokud jsou lišty ve stejné barvě jako stěny místnosti, působí menším dojmem. Společnost Quick-Step nabízí ke každému typu podlahy odpovídající lišty.

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru, fotka

 

Jak dodat prostoru na útulnosti

Velké prostorné místnosti na rozdíl od těch malých naopak vyžadují citlivé zařízení interiéru, které je zútulní a zateplí. Pomocníkem v tomto ohledu mohou být barvy, s jejichž pomocí může interiér působit útulně i bez velkého množství nábytku. Pocit tepla a důvěrnosti do místnosti dodáme například kombinací tmavé podlahy se zdmi v tmavších, teplejších tónech. Vhodné jsou teplé odstíny hnědé s tóny červené, které mohou působit i lehce rustikálně. Černá podlaha v kombinaci se světlou zdí bude naopak působit luxusním a stylovým dojem.

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru, fotka

 

Jak sladit barvu podlahy s nábytkem - kontrastů se bát nemusíme

Aby podlaha nesplývala s vybavením interiéru, měla by být buď o dva odstíny světlejší, nebo o hodně tmavší než barva nábytku. Podlaha a nábytek ve stejné barvě a druhu dřeva jsou možné pouze v případě, že je mezi nimi koberec v odlišné kontrastní barvě. Elegantní kontrast pak vytvoří podlaha v neutrální barvě, jako je přírodní lakovaný dub, s nábytkem vyrobeným z velmi tmavého dřeva, například z wenge nebo ořechu. Pro dosažení výrazného barevnostního rozdílu je pak možné zvolit i opačný postup - tedy kombinovat tmavou podlahu se světlým nábytkem. Pokud nejsme milovníky kontrastů a toužíme po klidném prostředí, měli bychom zvolit světlý nábytek ve spojení s bledými stěnami. U této kombinace je však důležité vyvarovat se monotónnosti, díky které pak prostor může působit mdlým dojmem.

Pokud jste zvědaví, jak ve vašem interiéru bude podlaha vypadat, s digitálním rádcem Flooradvisor značky Quick-Step máte šanci se na výsledek podívat ještě před jejím položením. Tento bezplatný nástroj značky Quick-Step vám totiž umožní nahrát digitální fotografii konkrétní místnosti a podle vlastního přání ji zkrášlit. Naleznete jej na www.quick-step.com/flooradvisor/default2.aspx.

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru, fotka

 

I barvy v interiéru vytvářejí náladu

Barvy v interiéru mají však vliv nejen na estetický dojem z místnosti, ale zároveň ovlivňují naši psychiku. Každá barva v nás vyvolává určité pocity. Nažloutlé, béžové barvy jsou teplé, útulné a působí optimistickým dojmem. Například podlahy s dekorem dubu, buku nebo javoru vyvolávají v místnosti velmi teplý pocit. Hnědý odstín zase vyjadřuje naše spojení s půdou. V porovnání se stěnami musí vždy zůstat v pozadí. Hnědá se skládá z několika dalších barev, což znamená, že ji lze kombinovat i s jinými barvami. Navíc není mdlá, je univerzální a hodí se do mnoha různých interiérů za předpokladu, že do místnosti proniká dostatek světla. Velké množství způsobů využití pak nabízí i šedá barva, která je elegantní a v současné době velice populární, zejména její teplé odstíny. Ty vypadají skvěle především s výraznými barvami, které mohou někdy působit agresivním dojmem, a utlumení tmavšími tóny jim prospívá. U značky Quick-Step podlahy v šedých odstínech nalezneme například u řady Largo.

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru, fotka

 

Červená je velice osobitá a vyvolává silné emoce, proto se doporučuje používat ji s rozmyslem. Opačný vliv na nás má naopak modrá barva, ze které vyzařuje klid a harmonie. Podobně uklidňujícím dojmem na nás působí zelená barva, která odkazuje k přírodě. Extravagantní typy pak ocení zejména fialovou, která je netradiční a působí dojmem luxusu. V některých interiérech se kombinují komplementární barvy pro podlahu a stěny s úmyslem dosáhnout kontrastu. V jiných situacích se dává přednost kombinaci tón na tón. To znamená, že se kombinují odstíny stejné barvy, ale v tmavším a světlejším provedení. Lze tím vytvořit velmi harmonické a klidné efekty, avšak je třeba dávat pozor na monotónnost.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo