Příprava dokonalé podlahy

20.2.2012 | Monika Kovačková | Podlahy, podlahové krytiny | Komentářů 0 |

I když jde o jeden z nejstarších druhů přírodních podlahových materiálů, který má velkou konkurenci, obliba a zájem o dřevěné krytiny nikdy nevzaly za své – v současné době je dřevo na podlahách dokonce hitem číslo jedna.

Příprava dokonalé podlahy - foto, Hyperbydleni.cz

Mezi nejdůležitější vlastnosti, díky kterým jsou dřevěné podlahy hojně vyhledávány, patří přírodní vzhled, příjemný povrch, přirozené teplo a dlouhá životnost, která může být dokonce několikrát znásobena možností opakovaných oprav a povrchových úprav. Nezanedbatelnou výhodou dřevěných krytin je bezesporu i široká škála dekorů a barev. Opravdovou revoluci ve výrobě podlah dnes představují nové technologické postupy, které dávají vyniknout specifické struktuře dřeva a jeho charakteristické, nezaměnitelné barvě.

 

Příprava dokonalé podlahy, fotka

 

Tahy pro přírozenou sktrukturu

Technologie zdůrazňující strukturu povrchu teží nejen z přirozené skladby a složení dřeva, ale i z jeho možných zvláštností a růstových vad, z nichž činí spíše přednosti. Návrat k tradičnímu materiálu jde ruku v ruce s návratem tradičních řemeslných zpracování. Mezi moderní podlahový trend se řadí ruční hoblování, které využívá originálních a jedinečných stop, jež na podlaze hoblík zanechává. V případě podlah se nic nevyrovná ruční práci, neboť jen ona je s to dodat finální podlahové krytině přirozené kouzlo. Pro ruční hoblování se ideálně hodí dřevo s malým počtem suků, neboť tak mohou být tahy hoblíkem delší a výsledný efekt je o to působivější. Ručně hoblovaná podlaha je maximálně příjemná na dotek a v slunečními paprsky osvětlené místnosti vykresluje originální, nepravidelné rýhování.

 

Příprava dokonalé podlahy, fotka

 

Obdobným efektem, který také záměrně narušuje hladký povrch podlahy, a tím dřevu vrací jeho nespoutaný, masivní a přírodní vzhled, je katrování. Katrování je způsob opracování podlahových lamel, při kterém se povrch narušuje ve směru kolmém na strukturu materiálu a jehož výsledkem jsou drobné zoubky a zářezy. Na pohled i dotek hrubší dřevo se vzhledem dokonale přibližuje surovému, neopracovanému materiálu. Katrování efektivně zvýrazní kresbu i charakter dřeva a při chůzi dopřává chodidlům lehkou a příjemnou masáž.

 

Příprava dokonalé podlahy, fotka

 

Vyjímečnou krásu dřeva podtrhne tzv. kartáčování, při kterém je podlaha doslova „učesána“ speciálními nylonovými kartáči. Nadstandardně pevná přirozená vlákna kartáčů vymílají z letokruhů dřeva nejměkčí části, a tím zvýrazňují kresbu i póry dřeva, a to jak na pohled, tak na dotek. Kartáčování kromě dekorativních miniaturních drážek podlaze dodá na tvrdosti a odolnosti proti otěru a opotřebení.

 

Příprava dokonalé podlahy, fotka

 

Takto upravené podlahové krytiny jsou dále ošetřeny lakem nebo olejem, které se dostanou i do těch nejmenších zářezů a záhybů a dřevo dokonale chrání a umožňují jeho snadnou údržbu. Po těchto technologiích opracování dřevěných podlah mohou na řadu přijít speciální barevné úpravy, které krytině dodají nevšední až nečekané zbarvení.

Barvy se derou na povrch

Speciální barevná úprava, která se užívá při zmíněném katrování či kartáčování materiálu, se nazývá decapé. Decapé je výrobní procedurou, při které se do pórů dřeva nanáší odstín z opačného konce barevné škály, než do kterého je laděna většina povrchu. Výsledným efektem je atraktivní, šarmantní vzhled podlahy se zvýrazněnou kresbou. Velmi oblíbené jsou kontrastní kombinace, tedy užítí světlého decapé na tmavším pozadí a naopak, avšak barevné ladění je neomezené a může tak dokonale splnit jakákoli přání zákazníka. Obecně platí, že na katrovaných podlahách je zabarvení výraznější, zatímco v kombinaci s kartáčováním působí jemněji, přirozeněji.

 

Příprava dokonalé podlahy, fotka


Podobnou procedurou, která se může stát výborným doplňkem efektu decapé, je kouřování. Při okuřování je aktivována přírodní látka tanin obsažená v buňkách materiálu, jež dřevu dodává vyjímečného zbarvení. Reakcí taninu se dřevo zbarví ve všech pórech, a to i do hloubky, přičemž intenzita odstínu odpovídá množství této třísloviny. Jak samotné kouřování, tak kouřování v kombinaci s kontrastními odstíny decapé promění každé dřevo v luxusní záležitost.

 Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Příprava dokonalé podlahy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo