Jak vyměnit a položit nové lino

12.2.2012 | (hh) | Podlahy, podlahové krytiny | Komentářů 0 |

Výměna starého lina za nové bývá v rámci rekonstrukcí starších bytových jednotek jedna z prvních prací, které se provádí, když se noví uživatelé bytu čerstvě nastěhují a začnou se pozvolna zabydlovat.

Jak vyměnit a položit nové lino - foto, Hyperbydleni.cz

 

I navzdory mnoha moderním podlahovým krytinám z jiných materiálů, které vynikají řadou kvalit v jiných směrech, jsou lina z PVC stále vyhledávaným typem obložení podlahy, a to zejména z úsporných důvodů. V současné době však nemusíte mít pouze barevně jednotvárné a strohé lino, které je spíše zastaralým pozůstatkem z dávných dob. Naopak si můžete vybrat z mnoha zajímavých vzorků a barev, které mohou vaši domácnost velmi pestře vyzdobit.

 

Jak vyměnit a položit nové lino, fotka

 

Ještě před samotným zakoupením a položením krytiny je třeba si vše předem naměřit, abyste měli dostatek potřebného materiálu. Dále si připravíme speciální vysouvací nožík na řezání koberců, PVC a tvrdších textilií. Současně s podlahovou krytinou si zakoupíme potřebnou délku okrajových lišt a nakonec vhodný spojovací materiál, kterým je nejspolehlivější disperzní lepidlo, protože neobsahuje žádné škodlivé chemické látky, které by slepením mohly narušit kvalitu a vzhled lina.

 

Jak vyměnit a položit nové lino, fotka

 

Materiál jsme si již nakoupili a vše pečlivě vyměřili. Nyní už zbývá pouze připravit si potřebné nářadí a začít provádět první část pracovního postupu. Nejprve si odřízneme naměřené pruhy lina a rozložíme na plochu dané místnosti. Při pokládání většího počtu nařezaných pruhů budeme postupovat tak, že si podle potřeby s co nejmenší mírou přesahu nejpřesněji upravíme návaznost jednotlivých vzorů. Týká se to právě PVC krytin, které jsou vyrobeny s nějakým vzorkem nebo ozdobným motivem a nemají pouze jednobarevný podklad. Proto se při sestavování z více pruhů musí vyměřit konkrétní kusy, aby dané obrazce byly zachovány.

 

Jak vyměnit a položit nové lino, fotka

 

Jakmile máte jednotlivé kusy již položené, následuje zpevnění po okrajích. Pokud zvolíme variantu upevňování pomocí lepení celé plochy, je třeba průběžně kontrolovat, aby bylo PVC dostatečně napnuté a nevznikaly vám vzduchové výplně. V místnostech s větší plochou je jen stěží možné, aby napínání po okrajích a zároveň sešlapávání vzduchových bublin prováděl jeden člověk, a proto je lepší si na pomoc vzít další osobu. Při vypuštěném vzduchu a současném napnutí se jedině tak může efektivně krytina zafixovat a trvale držet. Pro zpevnění je nejvhodnější použít fixační lepicí pásku. Její nalepování však doporučujeme v minimálním množství, aby se nepromítla do celkového vzhledu. Právě proto si vyberte fixační pásku s co nejmenší šířkou, aby ji mohla co nejlépe zakrýt dostatečně široká plastová lišta. Zafixování páskou je třeba provádět po celém obvodu. Konečným krokem je zpevnění lištou, která se lepí již zmíněným disperzním lepidlem. Po pečlivém uhlazení a potřebném zaschnutí tak máte práci hotovou. Vaše nové lino vám tak vydrží mnoho dalších let. 

(hh)Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak vyměnit a položit nové lino zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo