Koberec - provází člověka tisíce let

25.11.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

V Orientu vymezoval posvátný prostor k modlitbám, zdobil dům, sloužil k osobnímu pohodlí. Koberec tam byl a stále je neoddělitelnou součástí nejen jeho obydlí, ale života vůbec. Řemeslo vazače koberců, jež se dědí z pokolení na pokolení, se neobejde bez zručnosti, preciznosti, trpělivosti a lásky k řemeslu.

Koberec - provází člověka tisíce let - foto, Hyperbydleni.cz

Koberec se skládá ze tří složek: flóru, osnovy a vázaného útku. Jako flórový materiál se kvůli přirozené vláčnosti používá převážně vlna z mladých a zdravých zvířat. Zpracované vlákno si tak zachovává pružnost a lesk. Dalším z materiálů je hedvábí (některé koberce jsou celohedvábné), které dosahuje vysokého lesku a umožňuje maximální hustotu vazby. Na osnovu a vázaný útek se kvůli své pevnosti používá nejčastěji bavlna, jež koberci pomáhá zachovat tvar, aniž by se vlnil. Hlubokých a měkkých odstínů vytvářejících kouzlo jednotlivých koberců se dosahuje opakovaným barvením převážně přírodními barvivy. Při vázání se v Orientu používají nejčastěji dva typy uzlů: perský Senneh a turecký Ghiordes. Pomocí Sennehu se vážou bohatě propracované vzory včetně nejjemnějších kousků z vlny a hedvábí (například čínské a perské). Ghiordes mají v oblibě nomádské kmeny a na Kavkaze na hrubší vazačské práce.

Jak se koberec rodí

V městských manufakturách nejprve návrhář vytvoří většinou bohatý vzor s přesně stanovenými ornamenty, barvami a počtem uzlů, podle něhož vazači pracují. Na vesnicích koberce vážou zemědělci nebo polonomádské kmeny. Jejich produkty mají vyšší flór a jednodušší vzory čerpané u nomádů, z kmenových nebo rodinných motivů děděných z pokolení na pokolení. Vzory vznikají bez předlohy. Nomádi používají vlnu nejen na flór, ale i na osnovu a útek. Stříhání vlasu koberce probíhá speciálními nůžkami buď v průběhu vázání, nebo modernějším způsobem až po zhotovení díla a jeho vyprání. Hotové koberce se znovu namáčejí a propírají, zbaví se tak zbytku barviva a nepoddajnosti, stanou se hebkými a měkkými. Prostřednictvím speciální propírací techniky lze dosáhnout zvlášť působivého lesku známého jako Antique finish. Posledním úkonem při výrobě ručně vázaného koberce je napínání a sušení. Na pečlivosti vypnutí závisí dokonalost výsledného tvaru.

Koberec - provází člověka tisíce let - foto, Hyperbydleni.cz

Orientální koberce, jež do našich domovů přinášejí kouzlo a podtrhují jeho teplo, prodává firma Bakero od roku 1995. Zpočátku se zabývala prodejem perských ručně vázaných koberců na výstavách, v roce 1997 začala dodávat koberce do firem zabývajících se prodejem nábytku. V červnu 2003 rozšířila své služby o maloobchod: s cílem zaměřit se na osobní kontakt se zákazníkem, poskytnout mu poradenství, odborný servis při čištění a opravě koberců a možnost vyzkoušet si vybrané produkty v interiéru byla otevřena prodejna v obchodním domě Spektrum, v komerční zóně Čestlice. Kromě výroby vlastních kolekcí v Číně, Indii a Nepálu provozuje Bakero maloobchodní a velkoobchodní prodej moderních a klasických koberců v ČR, SR, Bosně a Hercegovině i v Maďarsku. Zajišťuje odborné poradenství, čištění a opravy koberců. Pro český a slovenský trh zajišťuje distribuci výrobků firem Wissenbach a Esprit.

Koberec - provází člověka tisíce let - foto, Hyperbydleni.cz

Co nabízíme:

• Zkouška vybraných koberců

v interieru klienta

• Doprava zdarma po celé republice do 24 hodin

• Oprava koberců

• Poradenství

Více na www.koberce-bakero.cz

BAKERO export-import, s. r. o.

Obchodní 113, OD Spektrum

komerční zóna Průhonice, Česlice

Tel.: +420 212 240 460

e-mail: info@bakero.cz

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Koberec - provází člověka tisíce let zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20515 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo