Kvalita a nevšední styl pro obývák

24.10.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Design a kvalitní materiály vládnou nábytku obecně, je tedy logické, že se tyto trendy bezprostředně projevují také na vybavení obývacích pokojů. Ostatně kudy se v tomto ohledu ubírat, ukázal mezinárodní veletrh IMM Cologne v Kolíně nad Rýnem, který udává tón pro celý evropský nábytkářský trh.

Kvalita a nevšední styl pro obývák - foto, Hyperbydleni.cz

 

Nepřehlédnutelným prvkem je splývání obytných prostor, které kraluje interiérům několik posledních let. Z kuchyní spojovaných s jídelnou a obývacím pokojem se už dostal i do ložnic a koupelen. S tímto obecným trendem samozřejmě souvisí také vývoj multifunkčního univerzálního nábytku, který se v podstatě stává jakousi různě sestavitelnou stavebnicí vhodnou do jakékoliv místnosti. Zařizování nejen obýváku se díky tomu promění v příjemnou hru.

 

Kvalita a nevšední styl pro obývák, fotka

 

Co nosí stěny

Do obývacích pokojů se vracejí stěnové nábytkové sestavy, samozřejmě však jiné než ty, jimiž jsme si interiér zařizovali před lety. Jejich největší plus tkví v už zmíněné variabilitě a v možnosti využít právě ty prvky, které se nám hodí a konvenují našim potřebám. Mohou tak stejně snadno sehrát roli knihovny jako místa pro veškerou hi-fi audio a video techniku nebo úložných prostor pro nádobí, doklady, fotoarchiv či textilie. Do stěny lze sofistikovaně zakomponovat a skrýt také domácí počítačové pracoviště. Pokud jde o koncepci, bývají horní komponenty většinou závěsné, spodní jsou obvykle samonosné. Stěny však mohou mít i podobu základní konstrukce, na niž se navěšují různé prvky jako jsou police, skříňky a komody. Kování u sestav odpovídá tomu, které se používá v kuchyních, dvířka jsou vyklápěcí a sklápěcí, zásuvky s plnovýsuvy. K zajímavým prvkům patří posuvná dvířka, za něž mlze schovat například televizní přijímač.

 

Kvalita a nevšední styl pro obývák, fotka

 

Dřevo, dýha, PVC, lak i sklo

Stěnové sestavy se nejčastěji vyrábějí z MDF desky oblečené do masivních dřevin nebo do dřevěné dýhy. Z hlediska designu jsou poněkud na ústupu exotické dřeviny, drží se hlavně wenge. Na výsluní se dostávají světlé dřeviny jako ořech, ale především bělené duby. Levnější variantou jsou imitace přírodních materiálů a zejména plasty, které jsou velmi trendy. Ovšem pozor, stačí pár zajímavých prvků. Na nedostatek obliby si nemůže stěžovat ani sklo - v obýváku může mít stejně tak podobu stolu, jako polic, dveří, celé stěny nebo nábytkových dvířek. Populární pískované a mléčné sklo poněkud utlačuje materiál takzvaně podlakovaný, kde barva laku odpovídá tónu použitému na MDF desce nebo s ním kontrastuje. Podlakované sklo se často kombinuje s čirým. Při povrchové úpravě vybavení obývacího pokoje se stále častěji uplatňuje také různobarevný lak aplikovaný v mnoha vrstvách. V soudobých systémových sestavách hraje důležitou roli také osvětlení otevřených i uzavřených komponent.

 

Kvalita a nevšední styl pro obývák, fotka

 

Country, retro, minimalismus, zámecký styl…

I když uměřenost, technicistní styl a minimalismus jsou stále in, existuje i v obývacích pokojích samozřejmě příklon k jiným typům interiéru. Například rustikální styl, který je jakýmsi synonymem volnosti, prostoru a přírody, je oblíbený kvůli pocitu domáckosti a určitě také díky cenové dostupnosti. Navíc jej lze kombinovat se všemi ostatními trendy, díky novým povrchovým úpravám se jako rustikální dovedou tvářit i ryze moderní materiály, například plast. Atmosféru dokreslí proutěné košíky, rostliny v hliněných květináčích, ručně šité lněné nebo bavlněné polštářky a závěsy. Nové materiály a nové věci s designem uplynulých let, to je retrostyl. Oblibě nahrává svým vtipem, lehkostí, barevností a obecně originalitou. Vedle nešlápnete s nadčasovými proužky, kostkami, kruhy, květy a květinovými vzory, oblým tvaroslovím a pastelovou paletou. Retro kousky interiér rozsvítí. Bez šancí nejsou ani milovníci nadčasové zámecké atmosféry. Stačí zkombinovat poklady z antikvariátů a starožitnictví s nově vyrobenými kousky v podobném stylu. Z hlediska barevnosti je vhodná béžová, růžová, zlatá a zelená, květinové vzory na sametových a brokátových textiliích. Úplně nejdůležitější ze všeho je však osobitý přístup. V bytě – tedy i v obývacím pokoji – by mělo být zřejmé, kdo v něm bydlí, jaké má zájmy a koníčky, co mu dělá radost.

 

Kvalita a nevšední styl pro obývák, fotka

 

Barevná paleta

I když i oblasti barev vládnou módní trendy a momentálně jsou in zejména švestková, odstíny modré, zelené a rudá, není vůbec nutné se jimi nechat svazovat. Nejlepším vodítkem je totiž stále intuice a osobní vkus. Obecně lze konstatovat, že chcete-li interiér zvětšit a prosvětlit, zvolte světlé,veselé a jasné barvy. Čistotu a linie prostoru podtrhnou, kombinace bílé, šedé, černé a červené, družnost podpoří žlutá s oranžovou a opět červenou. A protože i tady platí pořekadlo že méně je více, měli byste vždy kombinovat maximálně dvě až tři barvy (základní černá, bílá, šedá, hnědá a béžová se do toho nezapočítávají). Barvou číslo jedna však stále zůstává elegantní bílá, stálicí je i luxusní černá.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Ikea, Sconto nábytek, JitonaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kvalita a nevšední styl pro obývák zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo