Jak pohodlně zařídit obývací pokoj

28.1.2011 | Lucie Sýkorová | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Obývací pokoj slouží často jako jakási společenská místnost, proto by měl být symbolem pohodlí a jeho hlavním charakterovým rysem by měla být především útulnost. Jestliže se tedy chystáte na rekonstrukci nebo se stěhujete do nového, bude se vám jistě hodit pár tipů, které vám pomohou právě při zařizování obýváku.

Jak pohodlně zařídit obývací pokoj - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jak se na nový projekt obývacího pokoje připravit?

Stěhujete-li se do nového bytu či domku a máte citové vazby k vybavení a nábytku ze svého starého obýváku, pak jej rozhodně není důvod ihned vyhazovat. Ba naopak - zachraňte svůj starý oblíbený ušák, kus podlahy a nebo třeba kus staré tapety. Zřejmě si říkáte, k čemu tahat staré vybavení do nového interiéru, když už jste odhodláni jej zařídit v jiném stylu. V podstatě se jedná o to, zachovat kus vašeho života, vaše vzpomínky a emoce, které se vážou ke starému domovu. Tak například zmíněné staré křeslo – zkuste jej nechat přečalounit a bude zase moci sloužit. Z kusu vaší staré (nejlépe dřevěné) podlahy se dá udělat krásná a vzpomínkami nabitá dekorativní police. Kus staré tapety si zase můžete nechat zasklít a zarámovat – celkový emotivní dojem umocní, má-li daná tapeta nějaké pěkné, třeba i starodávné vzorování. Vypište si prvky, které nejvýrazněji přispívají k celkové atmosféře pokoje - od krbu přes francouzská okna až po sluneční paprsky. Vedle toho si sepište všechno, co se vám v místnosti nelíbí, a potom se už zaměřte na nábytek.

 

Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka
Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka

 

Ovšem s tím, že promyslíte i umístění radiátorů, dveří, elektrických zásuvek a vypínačů, protože tyto věci není problém předělat! Tedy, určitě ne předtím, než vymalujete. Váš obývací pokoj by měl mít jak odpočinkový kout, tak i prostor, ve kterém rádi posedíte nejen s celou rodinou, ale i s přáteli. Jestliže se v jejich společnosti chcete cítit opravdu dobře, dejte pozor, abyste ani jedno z těchto míst nepřecpali nábytkem nebo všelijakými dekoracemi.

 

Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka
Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka

 

Největší chybou je pak to, postavíte-li skříň či knihovnu šikmo do rohu, čímž si uberete několik vzácných desítek centimetrů místa. Pokud obývací pokoj slouží navíc i jako pokoj pro hosty nebo třeba jako vaše ložnice, určitě oceníte každý centimetr, který se dá při zařizování ušetřit. Lék, jenž vám pomůže, se nazývá flexibilní nábytek. Rozkládací pohovka i křeslo, nebo naopak zvýšené dvoulůžko s úložným prostorem, přes den upravené jako pohovka s velkými opěrnými polštáři. Hnízdové stolky, které mohou být v klidu zasunuté pod sebou, stahovatelná křesílka pro návštěvy, stolky a police na kolečkách. Nebojte se ve vlastním bytě pohybu! Příležitostné přesouvání jednotlivých kousků nábytku vám pomůže vytvořit vždy přesně takový pokoj, jaký právě potřebujete, a navíc občasné změny přinesou do bytu sympatický vzruch. Pořiďte si také dobíjecí lampičky, které svítí nezávisle na zásuvkách a prodlužovačce.

 

Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka
Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka

 

Jak na jednotlivé tvary místností?

Místnost ve tvaru písmene L

Pro obývací pokoje ve tvaru písmene L platí, že dominantním rohem je ten, jehož přepažením k protější straně lze pokoj rozdělit na dva oddělené pokoje. Pokud byste toto členění měli skutečně v plánu, pak je dobré použít namísto zastaralé překližky například moderní paravány, nebo elegantní posuvné stěny. Pravý roh místnosti rovněž bude skutečně perfektním místem pro televizi. Pokud obývací pokoj není dostatečně velký, využijte tento roh jako místo pro odpočinek, ovšem ve stejném barevném schématu, v jakém je celá místnost.

 

Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka
Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka

 

Čtvercová místnost

Interiér ve tvaru pravidelného čtverce působí velmi stabilním a vyváženým dojmem. Na druhou stranu se zde můžeme setkat s krabicovým efektem, jejž však dokáží narušit například květiny v rozích místnosti, které interiér obývacího pokoje příjemně zakulatí. Nedávejte všechno vybavení do jedné linie, naopak, sezení zkuste postavit diagonálně a jednotlivá křesla postrčte klidně až doprostřed místnosti. Můžete se zamyslet nad tím, jestli nebude ze všeho nejlepší investovat do rohové pohovky. Umístěná proti stěně vám totiž opět značně zvětší prostor, ale pořád zůstane prakticky použitelná jako příležitostné spaní pro návštěvy.

 

Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka
Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka

 

Pravoúhlá místnost

V takto tvarované místnosti má dominantní úlohu postavení nábytku. Pro nábytek sedací platí například to, že byste jej měli rozestavět ke kratším stěnám pokoje. Ostatní zařízení pořizujte vždy takové, aby ladilo k ostatním kusům nábytku. Čím bude stát dál od stěn, tím lépe bude vypadat.

 

Jak pohodlně zařídit obývací pokoj, fotka

 

V místnosti určené k relaxaci byste si neměli připadat jako ve skladišti, krabici ani vězení. Čím více volného prostoru, tím více máte vzduchu k nadechnutí. Pokud v pokoji nutně potřebujete ukládat oblečení, volte raději nízké komody. Pak už jen stačí do široka otevřít okna a nechat místností proudit čerstvý vzduch!

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto:trendir.com, decoratingideaslivingroom4u.com, harmonicprogress.com, aglasfurniture.com, freshome.com

Související články na Living.cz:

Neobvyklý dům v japonském Naganu

Jak si doma zařídit vlastní relaxační koutDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak pohodlně zařídit obývací pokoj zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo