Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout

25.1.2011 | Lucie Sýkorová | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Také pociťujete, že ony chvíle, kdy můžete doma pohodlně usednout, například k dobré knize, aniž byste byli rušeni, se stávají stále vzácnějšími? Pojďte s tím tedy něco udělat! Stačí jen malý prostor, pár nepatrných úprav a vaše oáza klidu a relaxace se může stát skutečností. Jak na to?

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pochopitelně, máte-li možnost vyčlenit si na takový „čtecí koutek“ celou místnost, pak je vše snazší. Málokdo však takové výhody má. Patříte-li také k této většině, pak „neházejte flintu do žita“, ještě není nic ztraceno! Prostor pro vybudování vašeho relaxačního útočiště, místa, kam se budete moci uchýlit, zatoužíte-li po tichu a klidu, si můžete snadno vyčlenit v jakékoliv větší místnosti vašeho stávajícího domova. Chce to jen důvtip a potřebné „ingredience“.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Jak tedy vyřešit prostor

Pro tento účel jsou ideální například zimní zahrady, výklenky u okna a všeobecně prostory, kam svítí denní světlo. Velmi vhodné jsou však také například místnůstky, nebo lépe řečeno rohy, které dispozičně tvoří jakýsi apendix nějaké větší místnosti (třeba obývacího pokoje). Pokud máte byt či dům, kde bychom výše uvedené „zašívárny“ hledali marně, můžete si vypomoci například paravánem. Paravány vpadají velmi vkusně a útulně – navíc dokážou nenásilně rozdělit jakýkoliv prostor.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Podobně je tomu i v případě lehkých závěsů, které jsou však již méně stabilní, a proto vzbuzují dojem že vaše soukromí dostatečně neubrání. To květinové stěny – sestavy rozličných polic pro dekorativní předměty a především květiny, ve vás naopak vyvolají pocit, že vám „kryje záda“ hustý prales. Spokojíte-li se jen s privátním zátiším, váš problém snadno vyřeší ratanová závěsná, či otočná křesla.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Díky jejich vejcovitému tvaru a velikosti se do těchto křesel můžete schovat úplně celí. Nebo si můžete zkusit svou zónu klidu jednoduše sestavit z toho, co máte doma. Nabízí se stojací lampy, lehčí sochy, nebo třeba úložné krabice. Zkuste tyto prvky rozmístit tak, abyste jimi mohli několika snadnými pohyby vytvořit jakýsi dělící prvek, stěnu, která vám poskytne kýžený klid. Výhodou této varianty je to, že pokud komponenty rozestavíte správně, budete je moci později zase lehce přemístit tak, aby v interiéru nepůsobily jako rušivý element.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Když nábytek inspiruje a uklidňuje

Nábytek není nikdy radno podceňovat. Obzvláště, patříte-li ke kreativním a tvořivým jedincům. Skutečně, jsou lidé, pro které je jedinou skutečnou relaxací vytváření…čehokoliv. V takovém případě by neměl chybět alespoň malý psací stůl, či jakákoliv mírně nakloněná plocha, která by mohla funkci stolu zastoupit. Opět platí, že není nezbytné, snažit se vecpat pohovku či sofa co miniaturních prostor, jen abychom měli pocit uvolnění a pohody, jež v lidech kanapátka obecně vyvolávají.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Nebojte se použít haldy polštářů a polštářků a usedněte na zem. Dovolí-li to prostor, pak se pochopitelně hodí i váš oblíbený ušák, křesílko, klekátko, zkrátka to, co je vám nejvíce pohodlné. Pohodlí pro hlavu a krk je nepostradatelné pro dokonalé uvolnění. Kompletní to bude s malou podnožkou, aby si odpočinuly i nohy. Jiní možná dají přednost natažení se na koberec.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Obklopte se barvami a vůněmi

O barvách se ví, že mají na lidskou psychiku velký vliv. Nebojte se tedy do svého relaxačního koutku nastřádat věci právě v těch barvách a odstínech, které máte nejraději. Římané parfémovali své oblečení, ložní prádlo, ale dokonce také plachty svých lodí. To by mohlo být inspirující, snad až na ty lodě, asi mezi námi není mnoho vlastníků plachetnic. Římané například plnili polštáře okvětními lístky růží. Zkuste provonět svůj relaxační koutek vůněmi, které jsou vám příjemné a vyvolávají ve vás pozitivní náladu.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Nezapomeňte na světlo

Pro „čtecí koutek“ je světlo velmi důležité. Musí být dostačující, aby se nekazily oči, ale zároveň by nemělo být příliš prudké a otravné. Nasnadě je použít dekorativních lampiček, doplněných například o několik větších svícnů. Velmi příjemné jsou i stojací lampy, jejichž světlo je velmi příjemné a zároveň dostatečně intenzivní. Jestliže vám to zařízení a styl vašeho domova dovolí, nezdráhejte se sáhnout po drobnějších lampionech, variabilních kostkách v různých barvách, jež fungují jako lampa, kterou si můžete různě sestavovat, nebo zkuste třeba oživit kouzlo staré petrolejky, kterou máte na půdě.

 

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout, fotka

 

Ať už si budete ve vašem relaxačním domácím koutku číst, malovat, modelovat, nebo jen lenošit, myslete při jeho zařizování výhradně na sebe. Právě vaše pohodlí je totiž základním stavebním kamenem pro každý správný relaxační koutek.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: freshome.com, design4home.com, designesatrmanufacture.co.uk, homebloggadgettes.com, forinteriorsdesign.com

Související články na Living.cz:

Nejkurióznější vypínače

Puntíky rozjasní domovDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo