Koberce se vrací do módy

2.12.2010 | Lucie Sýkorová | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Nejenže jsou v módě, ale vytvářejí i dojem větší útulnosti. Pokud si pohrajete s barvou a vzorem, výrazně ovlivní vzhled celé místnosti. Tak s pořízením koberce neváhejte. Následující článek vám navíc prozradí i něco málo o údržbě této huňaté podlahové krytiny.

Koberce se vrací do módy - foto, Hyperbydleni.cz

 

Nejstarší koberec světa, jemuž se podle místa jeho objevu říká Pazyryk, našel v první polovině dvacátého století ruský vědec Ručenko: ve starých hrobkách na jihu Sibiře našel v kusu ledu zachovalý čtvercový vázaný koberec, jehož původ se odhaduje na 5. století před naším letopočtem. Ovšem způsob jeho zpracování motivy jsou důkazem toho, že koberec byl výsledkem dlouhé výrobní tradice. Obecně má koberec původ v Orientu, o tureckých kobercích ručně vázaných z kozích chlupů se ve 13. století zmiňoval i cestovatel Marco Polo. Nejčastější surovinou k výrobě koberců však byla ovčí vlna, občas také velbloudí srst. V Evropě se koberce staly nejdříve zdobou šlechtických sídel, časem však pronikly i do běžných interiérů.

 

Koberce se vrací do módy, fotka
Koberce se vrací do módy, fotka

 

Délka vlasu

Před koupí si vždy promyslete, kde chcete koberec umístit a jak moc bude namáhán. K posteli se hodí například dekorativní typ s dlouhým vlasem, což oceníte, když něj šlápnete přímo z vyhřáté postele.

 

Koberce se vrací do módy, fotka

 

Design

Na květinových motivech – abstraktně zjednodušených i reálných - lze dobře dokladovat návraty do šedesátých let, které preferuje hlavně mladá generace. In jsou také zvířecí motivy a etno vzory, které do našich domácností přinášejí nádech exotiky, vedle nešlápnete ani s moderními geometrickými tvary: kružnice, elipsy, pruhy kostky a vlnovky z koberců se v různých barvách a kombinacích mohou opakovat v dekoracích stěn nebo oken. Hodí se zejména do minimalistitických interiérů. V nich nic nezkazíte ani různými ornamenty, ty ostatně najdou uplatnění i ve spojení s klasickým solidním nábytkem. Tomu stejně jako starožitnému interiéru bude určitě slušet „peršan“, na chatách a chalupách a ve venkovských interiérech určitě oceníte například „hadrové“ běhouny.

 

Koberce se vrací do módy, fotka
Koberce se vrací do módy, fotka

 

Něco pro odvážné

Jako dekorativní doplněk můžete v místnosti využít různé zvířecí motivy, které právě "letí". Zvířecí kůže má krásný nepravidelný tvar a milovníky přírody jistě potěší fakt, že na výběr mají množství imitací, které jsou k nerozeznání od těch pravých.

 

Koberce se vrací do módy, fotka
Koberce se vrací do módy, fotka

 

Akrylová nádhera

Akrylové koberce se podobají vlněným, ale cenově patří k těm dostupnějším. Jejich výhodou je tvarová paměť, takže zplihlá vlákna se dokáží vrátit do své původní polohy. Výběr vzorů nenechávejte jen na svou momentální náladu, ale zohledněte například i tvar pokoje, do kterého chcete koberec umístit. Horizontální pruhy vám budou prostor opticky rozšiřovat a vertikálně zase prodlužovat.

 

Koberce se vrací do módy, fotka
Koberce se vrací do módy, fotka

 

Údržba

Váš koberec se nestane zásobárnou prachu a líhní roztočů, když ho alespoň jednou týdně důkladně vysajete. Pokud patříte mezi alergiky, je třeba vysávat jej alespoň dvakrát týdně a nezapomeňte si pořídit vysavač vhodný pro alergiky s mikrofiltrem, který alergenní potvůrky do vzduchu nepropustí.

 

Koberce se vrací do módy, fotka

 

Co s fleky?

Při značném znečištění koberců vám vysavač moc nepomůže. V takovém případě třeba sáhnout po silnějších zbraních. Nejlépe uděláte, když si půjčíte nebo pořídíte strojový čistič koberců a zašpiněné místo vyčistíte vhodným čisticím přípravkem na koberce. Příjemným vedlejším efektem je oživení zašlých barev. U menších fleků si vystačíte s běžným prostředkem nanádobí a kartáčem. Čistěte skvrnu směrem od okrajů ke středu, abyste ji zbytečně nerozšířili.

 

Koberce se vrací do módy, fotka

 

Znečištění tekutinou

Pokud se vám na koberec něco vylije, vysajte z něj co nejvíce tekutiny pomocí papírových kuchyňských utěrek. Jako další přichází na řadu hadr s teplou vodou - ale bez čisticího prostředku. Ten by totiž způsobil rychlejší znečištění ošetřené plochy. Pokud jste si nečistot všimli pozdě, může se stát, že jsou do tkaniny „zažrané“. V takovém případě nečistotu opatrně seškrabejte lžící nebo tupou stranou nože z vláken koberce. I v tomto případě vám na zbytky pomůže čistící přípravek určený na koberce.

 

Koberce se vrací do módy, fotka

 

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: carpetcleaning-boston.com, allcitycarpetcleaning.com, caspianrug.com, joynerswoodworks.com, juppsfloorcoverings.com.au, tustin-carpet-cleaning.com

Související články na Living.cz:

Přírodní čištění koberců

Jak bydlí slavní: Faith HillDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Koberce se vrací do módy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo