Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl)

19.10.2010 | Lucie Sýkorová | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Také si na ně pamatujete? Masivní, těžké a neohrabané. Obývací nábytkové stěny se vyráběly většinou z dřevotřísky, jež byla na povrchu polepena tapetou, která se mermomocí leč marně snažila napodobit dřevěný dekor. V moderní době se musí účelovost i design zařizovacích předmětů dokonale přizpůsobovat uspěchanému životnímu tempu, a nejinak je tomu i v případě obývacích stěn.

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Co se za tu dobu změnilo

Mohutným nábytkovým sestavám na nějaký čas odzvonilo, nosí se jednoduché geometrické tvary odlehčené prosklenými plochami. Skla už nemusí být nutně čirá, velmi trendy je nyní stylová povrchová úprava, ať už mléčná, pískovaná nebo matná. Co se barevného provedení týče, žádané jsou kromě přírodního vzhledu i odstíny tmavohnědé a světlehnědé, v kurzu je klasická třešeň či calvados. Do módy se také opět vracejí solitérní kusy jako skleníky či komody. Obývací prostory dnes disponují otevřeností a minimalismem, který se nese v duchu jednoduchých, elegantních linií. Téměř až do stropu vysoké obývací stěny jsou nahrazeny nízkými obývacími sestavami, které doplňují atypické poličky a regály. Dominantou však zůstává televizní stolek, jehož dnešní moderní podoba tkví v nízkém delším kusu se subtilním podnožím, na který navazuje skříňka či police. Vzhled této nábytkové sestavy významně přispívá k celkovému charakteru místnosti. Nábytek by měl charakterizovat určitý stupeň nadčasovosti, která spočívá ve tvarové lehkosti, kruhovém či oválném tvaru a již zmíněné strohosti. Omezením nábytku ušetříme finanční prostředky a díky tomu můžeme pořídit kvalitnější, dražší kousky. Odborné firmy také nabízejí variantu zakázkového zpracování návrhu, jež si sami do prodejny přinesete. Důležitá role v moderních systémových sestavách připadá světlu, které má své místo jak v otevřených, tak i uzavřených komponentech.

 

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl), fotka

 

Snazší manipulovatelnost

Dřívější nábytkové stěny mnohdy vážily i stovky kilogramů, což činilo z jakéhokoliv pokusu o manipulaci nadlidský úkol. Dnešní obývací stěny umožňují podstatně lepší manipulaci, ačkoliv na nich málokdy najdete úchytky, a pokud ano pak budou jen nepatrné, mající spíše estetickou než praktickou úlohu. U sestav se většinou používá prakticky stejné kování jako v kuchyních, stejně jako vyklápěcí sklápěcí dvířka. Také zásuvky jsou nejčastěji plně výsuvné, což umožňuje dokonalý přehled o uložených předmětech a značně usnadňuje údržbu. Zajímavým prvkem je např. posuvná část stěny, za kterou je instalován televizor. Pokud ho zrovna nesledujete, je stěna zasunuta, tvoří jednolitý povrch s ostatní plochou sestavy. Tyto zasunovací díly mívají často automatické ovládání.

 

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl), fotka

 

Moderní pohled na věc

Výrobci se zaměřují na nábytek sektorový, variabilního provedení a jednoduchých tvarů. Mnoho mladých lidí si dnes pořizuje do obývacího prostoru nábytek kvalitní, funkční a moderního vzhledu. Velké skříně, police a regály byly součástí mohutných obývacích stěn, jelikož jsme byli zvyklí používat skříně jako úložný prostor pro málo používané věci. Neměli jsme je kam uložit a obývací stěny k tomuto účelu byly takřka ideální. Tak jako dříve i dnes výrazy obývací pokoje či obývací stěna jsou stále používané a aktuální. Rozdíl je jen v používání obývací stěny. Stěny dnes mladým lidem neslouží jako odkladiště nepotřebných věcí, ale spíše naopak. Obývací stěna by měla nahradit TV stolek či malou knihovnu popřípadě polici. Snahou je obývací pokoj odlehčit, vylepšit dekoračními prvky, obrazy a květinami. Oživením pro obývák může být prosklená vitrína vystavující na odiv různé artefakty nebo jiné skleněné prvky. Fantazii se meze nekladou, na trhu je k dispozici různorodý nábytek, jaký si lze jen představit. Záleží na majiteli bytu, co je ochotnen a investovat do interiéru.

 

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl), fotka
Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl), fotka

 

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: javabali.info, furniturestoreblog.com, momoy.com, momentoitalia.com, femaleways.com

Související články na Living.cz:

Dekorativní nástěnné panely – inspirace pro vás

Realizace obývacího pokoje – jak to dělají profesionálovéDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo