JAK NA VÝMĚNU DVEŘÍ

8.11.2007 | Jaroslav Kvíčala | Nábytek | Komentářů 0 |

Výměna dveří většinou souvisí s rekonstrukcí celého bytu. Byt jsme o nich původně neuvažovali, ale ty staré přestože vypadají ještě docela dobře, se nám po větších úpravách bytu najednou v tom novém prostředí přestanou líbit.

JAK NA VÝMĚNU DVEŘÍ - foto, Hyperbydleni.cz

 

Byt s novými nátěry, možná i v jiné barvě, stejně se k moderní podlaze a vyštukovaným stěnám prostě vůbec nehodí. A nastávají první tři problémy se společným jmenovatelem zárubně. Buď výměnu zárubní v podstatě vyloučí hotové podlahy a položená dlažba v předsíni, což by ty dveře pěkně prodražilo. Anebo nám přijde líto zvětšovat stavební otvory pro nové zárubně k novým dveřím, bourat a sekat do krásně vymalovaných stěn, protože zrovna levné by to také nebylo. Do třetice je zde nutnost podřezávat ty čerstvě koupené dveře, aby se na výšku i na šířku do staré zárubně vešly.

Problém se zárubní

Pokud se rozhodneme, že v bytě užívaném 20 let ponecháme původní rámy, které jen opravíme a natřeme, může nastat jiný problém. Nové dispoziční řešení, např. dveře v jiném místě, nebo častější případ vyzdění bytového jádra místo umakartového, nás přinutí koupit i nové zárubně. Ty však mají úplně jinou výšku, protože dnešní typizované dveře jsou podle normy vyšší. Jestliže to stavební firma nevezme v úvahu a zárubně i dveře nezkrátí, nedopadne to příliš štastně.

Různé materiály

Valná většina v současnosti vyměňovaných zárubní je kovová. Jde buď o montovaný způsob, používaný dříve zejména v panelových domech, kdy zárubeň je montovaná z obou stran do dveřního otvoru z panelu. V takovém případě jde práce rychle a uvolněný prostor umožňuje jednoduchou montáž zárubní nových, nejčastěji dřevěných. Horší je to však u kovových zárubní, které byly zazděny pomocí takzvaných „pracen“, což jsou plechové kotvící prvky, navařené na nosných částech zárubně.


V takovém případě dojde na hrubou sílu, kladivo a sekáč, případně i na rozbrušovací přístroj, kterým ve finální fázi bourání pracny odřízneme. V každém případě bude v bytě hluk, prach a nepořádek. Otvor bude poté nutno znovu zednicky upravit na příslušné rozměry, takže bez malty se neobejdeme. Ješte horší může být situace u vchodových dveří domu, kde situaci bude komplikovat naddveřní překlad, případně atypické kotvení zárubně ve spojení s vedlejším prosklením prostoru pomocí luxferových tvárnic.

Dobře vybavené dveře

Vstupní dveře bychom měli mít jednoznačně bezpečnostní. Vyrábějí se v řadě provedení s různým stupněm bezpečnosti, jemuž odpovídá i druh zárubně. Je nutné počítat s cenou v řádu desítek tisíc korun, ale platíte za jistotu. Dveře vnitřní mohou být podstatně levnější a jejich cena se bude pohybovat od tří do již zmíněných až 25 tisíc korun. Některé firmy jsou dokonce schopny zanechat původní zárubeň a při instalaci nových dveří z ní udělat zárubeň bezpečnostní.

Obložkové zárubně

U běžných interiérových výměn se nyní plně uplatňují takzvané obložkové zárubně. Jde o propracovaný systém, při němž jsou jednotlivé prvky zárubně skládány k sobě tak, že ve finální fázi není na zárubni vidět jediný spoj. Osazení takovéto zárubně začíná kotvením nadpraží do příslušného otvoru po předchozím ustavení do vodorovné pozice. Pokračuje kotvením svislých prvků do špalet při dodržení 45 o úhlu a následným sestavením podle velmi propracovaného systému montáže.

Ceny vstupních dveří

Ve hře je klínkování nad stojkami, vodorovnost podlahy, zapracování bočních dřevěných prvků, užití lepidla a další postupy. Co je důležité si uvědomit, že každý dveřní otvor musí být měřen zvlášt, nelze paušalizovat. Nové dveře mohou být různé. Stále více se prosazují typy z rostlého dřeva, které jsou proti imitacím výrazně dražší. V řadě případů ale tuto funkci splní i dřevní náhrady - fólie, užití dýhy na aglomeráty. Cenu nových dveří také ovlivní zvolené kování, zda jsou protipožární, bezpečnostní a v jaké tříde.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Článek JAK NA VÝMĚNU DVEŘÍ zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20515 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo