DVEŘE MĚNÍTE JEDNOU ZA ŽIVOT

5.11.2007 | Jaroslav Kvíčala | Nábytek | Komentářů 0 |

Funkce dveří v interiéru je skutečně mnohonásobná. Musí zařídit, aby byly odděleny jednotlivé pokoje, bránit průniku hluku, průvanu a chladu a ješte vkusně doplňovat byt i dům, protože jsou jejich organickou součástí. Jednoho dne ale i ty nejlepší dveře doslouží a je třeba je vyměnit.

DVEŘE MĚNÍTE JEDNOU ZA ŽIVOT - foto, Hyperbydleni.cz

 

Začněme si pokládat obecné otázky: Co vše představuje renovace dveří nebo jejich výměna? Jak dlouho taková práce bude trvat a kolik nás to bude stát? Co s dveřmi, když je jejich povrch je poškrábaný, špatně se dovírají, nefunguje zámek, přestaly plnit svou izolační funkci, neplní bezpečnostní hledisko?

Renovace se nevyplatí

Odborníci na renovaci dveří tvrdí, že renovace obyčejných dveří se nevyplatí. Dveře se musí zavézt do dílny, kde jsou tmeleny, přebroušeny a je na ně natažena fólie v požadované barvě či vzoru, případně proběhne celý proces nové povrchové úpravy nátěrem. Taková práce trvá nejméně 12 hodin (fólie se musí tepelně vytvrzovat) a přijde podle druhů dveří na 3 - 7 tisíc korun, za což si pohodlně pořídíte dveře nové.

Renovace jen u atypů

Takový způsob úpravy dveří se proto většinou dělá jen u dveří atypických nebo s historickou hodnotou. Navíc je třeba znát způsob práce renovačních firem. Pozor na podezřele nízké ceny za renovaci, takové firmy používají nekvalitní a tenké fólie, které se brzy znovu poškodí. Podobně je tomu i v případě, kdy je k renovaci použita dýha.

Výměna za několik vteřin

Samotná výměna dveří není většinou časově, ani pracovně příliš náročná. Vysazení starých dveří je většinou otázkou vteřin. Pokud dveře nelze zvednout v uchycení závěsu zárubně, velmi dobře pomůže jakékoli páčidlo nebo sekyra, s jejichž pomocí dveře při mírném pohybu sem a tam zvedneme. Jde-li o dveře těžší (vchodové z masivního dřeva, bezpečnostní), pak by to měli dělat dva lidé. Předem však musíme vědět, zda dáme dveře renovovat, nebo je vyměníme.

Ceny

Vše je otázka ceny a ta je u dveří vyšší. Obyčejné dveře plné, potažené fólií v barvě určitého dřeva, můžete pořídit i pod dva tisíce korun. Ale moderní typ, který tvoří jen dva svislé nosné pásy dřeva a jehož zbylou část tvoří kalené sklo, vás přijde až na 15 tisíc korun. Když se rozhodnete pro speciální typ tohoto skla, může se ceníkový příplatek k ceně dveří vyšplhat až na 10 tisíc korun. A takové dveře z masivního dřeva s kaleným sklem tloušťky 8 mm stojí ve speciálním provedení témeř 25 tisíc korun.

Zárubně

Osazení nových zárubní, dnes již téměř ve všech případech dřevěných, přijde na nejméně dva tisíce korun. Z uživatelského hlediska je však mnohem důležitější než cena to, že jen odborníci dokážou dveřní křídlo správně zaměřit, vyrobit či upravit a namontovat. Totéž platí o zárubních. Kvalitně a přesně usazená a zaměřená zárubeň s odpovídajícími dveřmi vyloučí, že se dveře otevírají samy anebo naopak neotevírají, když potřebujeme. Ideální je, když si zákazník jen vybere model dveřního křídla a firma se postará o všechny ostatní odborné práce.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek DVEŘE MĚNÍTE JEDNOU ZA ŽIVOT zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo