Jak pečovat o koženou sedačku

30.1.2012 | Monika Kovačková | Nábytek | Komentářů 0 |

Kožená sedačka se může stát skvostnou dominantou každého obývacího pokoje. Kůže je přírodní a přesto originální materiál, který dodává sedačce šmrnc a nádech luxusu. Přestože je kožená sedačka na údržbu méně náročná než sedačka látková a má i vyšší životnost, je třeba vědět, jak se o ni správně starat, aby posezení v ní bylo stále kvalitním požitkem.

Jak pečovat o koženou sedačku - foto, Hyperbydleni.cz

Prevence pro krásnou kůži

Kožené sedačky se nejčastěji vyrábí z hovězí kůže - můžete si vybrat z velké škály probarvení a patiny, které jim dávají punc. Jako u jiných kusů nábytku platí i o sedačce, že tmavá varianta zakryje mnohé skvrny a znečištění, a proto je tmavší sedačka skvělou volbou, máte-li malé děti, nebo pokud je sedačka opravdu frekventovaným, nešetřeným místem vaší domácnosti. I tak si vyberte sedačku s ochrannou vrstvou, která by měla být nezbytností. Na ošetření pohovky z výroby se zeptejte již při nákupu. Také se informujte o následné péči – každý dobrý výrobce kožených souprav by vám měl být schopen poskytnout i správné prostředky pro impregnaci kůže. Díky pravidelnému používání správné impregnace získá sedačka krásný lesk, který nezeslábne ani pod tíhou času. Impregnace navíc postupně kožené sedačce dodá pro ni tolik charakteristické vrásky a jedinečné záhyby.

 

Jak pečovat o koženou sedačku, fotka

 

S rozmyslem volte nejen způsob ošetření sedačky, ale také její umístění. Obecně lze říci, že kůže nemá ráda teplo a světlo. Sedačku samozřejmě umístěte s ohledem na organizaci interiéru tak, aby v prostoru skvěle vynikla a celou atmosféru doladila, přesto však dodržujte určité zásady. Kůže by neměla být v blízkosti tepla- škodí ji radiátory (je nutno ji umístit minimálně 30 cm od tepelného zdroje) a topný systém v podlaze. Sedačku nevystavujte ani přímým slunečním paprskům, ani blízkému umělému světlu. To vše kůži vysušuje a ta pak ztrácí svou původní barvu, bledne a může začít i praskat. Sedáky kožených souprav by měly být zatěžovány rovnoměrně, aby byl zachován souměrný vzhled bez nevzhledných prosezenin.

 

Jak pečovat o koženou sedačku, fotka

 

Nezbytná péče

V rámci každotýdenního úklidu byste neměli zapomínat ani na sedačku – tu byste měli zbavit prachu a nečistot prachovkou nebo použít bavlněný hadřík navlhčený destilovanou vodou. Kůže tak správně dýchá a udrží si svou pružnost. Zhruba jednou za rok ošetřete pohovku speciálním krémem pro obnovu a oživení povrchu. Ačkoli se vám to bude zdát vhodné, na koženou sedačku nikdy nepoužívejte krém na kožené boty. A když se vám už přihodí nějaká ta nehoda a na pohovce vznikne nevzhledná skvrna, nikdy k jejímu čištění nepoužívejte čistící prostředky obsahující chemikálie, které běžně užíváte k uklidu domácnosti. Skvrny nikdy nedrhněte, ale jemně stírejte měkkým hadříkem až do vyschnutí. Kůži nikdy nevysoušejte nepřirozeně, například fénem – koncentrace tepla by mohla způsobit nenávratné vyblednutí a popraskání kůže. Pro čištění jsou ideální čistící sady určené speciálně pro kůži. Pokud máte kůži správně naimpregnovanou, je sedačka poměrně dobře chráněna před znečištěním. V případě potřeby pak stačí použít vlažnou vodu s mýdlovým roztokem.

 

Jak pečovat o koženou sedačku, fotka


Jestliže se chcete rozmazlovat pohledem na kůži v provedení natural, které má krásnou patinu i barvu a nádhernou přirozenou žilnatost, pamatujte, že je tento skvost mnohem choulostivější a na udržbu náročnější. Přírodní kůži nesmíte čistit vodou - nečistotu se pokuste „vysát“ papírovým ubrouskem nebo utěrkou. Pro takovýhle luxusní kousek se hodí bezpečnější místo, například pracovna nebo zasedací místnost, kde sedačka bude chráněna před možnými nehodami každodenního ruchu.

 

Jak pečovat o koženou sedačku, fotka

 

Díky správné péči si budete moci užívat nejen nádherného vzhledu, ale i čistoty vaší kožené sedačky, a to po dlouhou řadu let.


Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak pečovat o koženou sedačku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo