Vybíráme nábytek do jídelny

1.7.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Nábytek | Komentářů 0 |

Se stolem a židlemi je nutné při výbavě jídelny či kuchyně začínat vždy, když budou koexistovat s dalším nábytkem. Jejich výroba – speciálně pokud jde o sedací kusy – je poměrně náročná, takže jen výjimečně si lze židle objednat na zakázku. Pak by se snadno mohlo stát, že na trhu nenajdete jídelní set z materiálu adekvátního k vybrané kuchyni nebo stylu ostatního nábytku v místnosti.

Vybíráme nábytek do jídelny - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dalším předpokladem dobrého výběru je mít jasno o účelu: majitel velkých prostor s početnou rodinou, která se často schází ke společnému stolování, bude mít samozřejmě diametrálně odlišné nároky od malé domácnosti pro jednoho nebo pro dva… Do velkorysých dispozic se bude spíše hodit židle a stůl v masivnějším provedení, aby hostitel zvládl pohodlně usadit až 12 lidí. Ti, kdo musí počítat s centimetry, budou pravděpodobně „lovit“ subtilnější výbavu s maximálně čtyřmi místy k sezení. V duchu stylu „královna Koloběžka“ lze vsadit na stůl rozkládací, který nejvíc oceníme ve chvíli, kdy se nám ke stolování sejde více přátel nebo širší příbuzenstvo. Pro takové příležitosti se hodí i skládací stohovatelné židle.

 

Vybíráme nábytek do jídelny, fotka
Vybíráme nábytek do jídelny, fotka

 

Soulad designu s komfortem

Pohodlí by mělo být jedním z podstatných kritérií výběru. U jídelního stolu sice nestrávíme tak dlouhou dobu jako například na kancelářské židli, takže nároky na ergonomii nejsou tak přísné, ovšem ani příjemný čas věnovaný konzumaci dobré krmě by nám nemělo kazit nedostatečně komfortní sezení. Takže jde o to co nejlépe sladit preference vzhledové s kvalitami funkčnosti. Nebude to zřejmě snadné, pokud se upneme na jediný typ židlí - vyhovujících produktů bychom si měli najít více a konečný výběr podřídit tomu, co nám napoví zkouška na vlastní kůži. Asi brzy přijdete i na to, že prohnutá opěrka bývá pro lidská záda vždy příjemnější než opěrka rovná, a že hodně komfortní posezení nabízejí židle s lamelami v sedáku, díky nimž se lépe přizpůsobují tvarům našeho pozadí.

 

Vybíráme nábytek do jídelny, fotka
Vybíráme nábytek do jídelny, fotka

 

Jak veliké, jak vysoké

Už jsme konstatovali, že velikost stolu a počet židlí závisí na tom, kolik členů rodiny je bude užívat. Každý by měl mít vlastní místo, tedy 40 - 60 centimetrů potřebných k normálnímu pohybu těla – hlavně rukou – u jídla. Pokud jde o šířku stolu, minimum je 1 metr, ovšem vždy je lepší širší. Tvar stolu by měl být adekvátní velikosti a tvaru místnosti nebo příslušného prostoru, tak, abychom mohli dodržet princip minimální vzdálenosti mezi hranou stolu a stěnou, tedy 1,2 metru. Výška stolu se pohybuje obvykle kolem 75 cm. Pevná a bezpečná konstrukce by měla být samozřejmostí nejen u stolu, ale i u židlí či křesel.

 

Vybíráme nábytek do jídelny, fotka
Vybíráme nábytek do jídelny, fotka

 

Klasická židle by měla mít sedák široký 40x40 cm, ve výšce 45 cm od podlahy, pro děti budou nejlepší nastavitelné produkty. Prostor u stolu potřebuje cca 1 m2. K jídelnímu stolu jsou sice vhodnější židle bez područek, ovšem osoby starší nebo s omezenou pohyblivostí ocení spíše židle s područkami. Potřebují však nejen více prostoru kolem sebe, ale mělo by být také možné je zasunout pod desku stolu. Výška sedáků židlí – kromě toho, že musí odpovídat proporcím celé sestavy – má také vliv na celkové vyznění jídelního setu. Vysoká opěradla jsou znakem jakési honosnosti a důstojnosti. Skladnost a stohovatelnost zvyšují rok od roku oblibu rozkládacích židlí, díky nimž lze řešit i situace nenadálých nájezdů početných strávníků.

 

Vybíráme nábytek do jídelny, fotka
Vybíráme nábytek do jídelny, fotka

 

Dřevo, kov, sklo?

Velikost, tvar, materiál a vzhled nábytku, jímž vybavíme jídelnu nebo jídelní kout, závisí na stylu zařízení celého interiéru, a také na velkosti prostoru. Rustikální nebo chcete-li selský styl se neobejde bez klasického masivu v odpovídající materiálové a povrchové úpravě. Kvalitní masivní dřevo, ovšem v mnohem jemnějším a elegantnějším provedení a v kombinaci s odpovídajícími čalouny, bude samozřejmě slušet i interiéru na anglický způsob. Jeho důstojný design bývá většinou nenápadnější, takže není problém, aby sloužil i několika generacím.

 

Vybíráme nábytek do jídelny, fotka
Vybíráme nábytek do jídelny, fotka

 

Minimalistickým trendům odpovídají spíše chladnější kov a sklo, skleněné prvky u jídelního setu mají také efekt optického zvětšení místnosti. Pěkně vypadá i ratan, ten pravý, přírodní, dokáže například povznést i malou panelákovou kuchyňku. Jídelní nábytek vyrobený s použitím syntetického ratanu, jako je například ViroTM HDPE, hularo a podobně, bude zase úžasně vypadat v zimní zahradě. Všechny materiály lze samozřejmě vzájemně kombinovat.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: ID Point, Ikea, JV PohodaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vybíráme nábytek do jídelny zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo