Nevyhazujte starý nábytek, natřete ho

24.2.2011 | Jana Henychová | Nábytek | Komentářů 0 |

Řada z nás má nábytek, který má svá nejlepší léta už definitivně za sebou. Ne každý z nás má ale tolik peněz, aby mohl vše vyhodit a koupit si věci nové. A někteří z nás ani nechtějí nahradit svůj starý a bytelný nábytek ze dřeva novodobými levnými sestavami vyrobenými v lepším případě z dřevotřísky či blíže neidentifikovatelných desek, které se mohou při běžném užívání opotřebovat či podlehnout páře z kuchyně atd. A tak přichází na řadu úpravy.

Nevyhazujte starý nábytek, natřete ho - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pokud je náš nábytek lidově řečeno "rozvrzaný", pak je dobré jej nejdříve zpevnit, na neviditelných místech si můžeme vypomoci šrouby, to ostatní je lépe znovu zklížit. Většina z nás asi tyto práce nechá na truhláři, což přináší finance navíc, ale zase máme záruku, že nám nábytek z poctivého materiálu, na který jsme leta zvyklý a nechceme se ho vzdát,ještě hezkých pár let vydrží.

 

Nevyhazujte starý nábytek, natřete ho, fotka

 

Povrch nábytku se dá v místech oděru vykytovat nebo vyplnit nějakou k tomu určenou hmotou, zbrousit a přelakovat. Perfektního lakování dosáhnete následujícími pracovními kroky. Příslušnou část dřeva položte nejlépe vodorovně na stojany. Plocha se nyní důkladně očistí od mastnoty a prachu. První broušení se provádí brusným papírem o zrnitosti 180. Poškozená místa se natřou základním nátěrem (můžete pro to použít například základní nátěr pro okna a dveře). Dále se zahladí místa lakýrnickou stěrkou. Po zaschnutí těchto míst se ještě jednou plocha zahladí brusným papírem.

 

Nevyhazujte starý nábytek, natřete ho, fotka

 

Pak za použití kulatého štětce natřete základním nátěrem všechny hrany, výstupky a rohy. Základní nátěr nenanášejte v příliš silné vrstvě. Nejlépe se natírá, když povedete štětec volně ze zápěstí. Čas od času štětec pootočte v jeho ose. Nakonec se natřou základním nátěrem všechny další plochy lakýrnickým válečkem. Po úplném proschnutí se plocha zdrsní jemným brusným papírem (zrnitost 280) a odstraní se prach.

 

Nevyhazujte starý nábytek, natřete ho, fotka

 

Lakujte v pruzích nejprve svisle, pak napříč a nakonec zase svisle. Lak mezitím nesmí zaschnout. Po proschnutí se plocha ještě jednou zbrousí (zrnitost 220 až 280) a brusný prach se odstraní. Nyní lze provést závěrečný nátěr, například lakem na okna a dveře, nebo krycím lakem.

 

Nevyhazujte starý nábytek, natřete ho, fotka

 

Výsledkem je kvalitně nalakovaný nábytek, který navíc pokud původní design v barvě dřeva je již hodně odřený a nehezký, můžete vydesignovat do vaší oblíbené barvy. Pokud chcete mít nábytek jako nový, aby vypadal jako původně, svěřte ho ale raději do rukou odborníků. Určitě se to v případě poctivého bytelného nábytku vyplatí.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Nevyhazujte starý nábytek, natřete ho zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo