S dobrou židlí se dobře bydlí

8.12.2010 | Lucie Sýkorová | Nábytek | Komentářů 1 |

Výběr správné židle pro zdravé sezení může být pro laika obtížný úkol. Kancelářské židle i židle pro domácí použití totiž často trpí mnoha neduhy, se kterými se musíme při výběru nové židle vypořádat. V dnešním článku proto ukážeme, jaké jsou možnosti zdravého sezení, a poradíme Vám, jak při výběru zdravé židle postupovat. Existuje zdravé sezení?

S dobrou židlí se dobře bydlí - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jedním ze způsobů, jak problémům se zády předejít, je tzv. dynamické sezení. Dynamické sezení je moderní metodou a označením pro zdravé sezení na speciálně uzpůsobené židli, která člověku umožňuje přirozeně měnit dle potřeby polohu svého těla. Židle, která dynamické sezení umožňuje, musí být vybavena synchronním mechanismem.

 

S dobrou židlí se dobře bydlí, fotka

 

Synchronní mechanismus židle dovolí současný pohyb opěradla i sedadla a neustále tak přizpůsobuje tvar židle Vašim pohybům. Díky tomu jsou Vaše záda tlačena na opěradlo a spodní část těla zůstává ve stejné poloze. Vaše páteř zůstává přirozeně narovnaná a napnutá a tlak opěradla vyvolává přiměřenou práci zádových svalů. Svaly jsou namáhány rovnoměrně a nedochází k jednostrannému přetažení nebo namožení jedné skupiny zádových svalů. Sezením na takové židli si nejenže nepoškozujete záda, ale dokonce si vytváříte správné sedací návyky.

 

S dobrou židlí se dobře bydlí, fotka

 

Současným nejnovějším trendem jsou plastové židle. Dosud jsme se s nimi setkávali jen u zahradního nábytku, ale díky vývoji nových materiálů a barev se vyrábějí nové typy plastových židlí, které vynikají svou pružností, pevností a pestrou škálou barev. Jejich další nespornou výhodou je dokonalá ergonomie, jelikož návrhy nakreslené designérem se upravují v počítači podle lidské anatomie tak, aby bylo docíleno maximálního pohodlí při sezení. Do moderní kuchyně se skvěle hodí, ovšem jejich nevýhodou může být přejímání okolní teploty – v zimě studí, v létě se na nich zpotíte.

 

S dobrou židlí se dobře bydlí, fotka

 

Velmi oblíbenými stálicemi mezi židlemi jsou tzv. thonetky – židle vyráběné z ohýbaného dřeva, které se natrvalo zapsaly do dějin designu. Mimo klasického provedení jsou k dostání v mnoha barevných variantách.

 

S dobrou židlí se dobře bydlí, fotkaBarevnost je výhoda

Interiéru kuchyně, který bychom měli držet poměrně strohý a především funkční, prospějí určitě barevné akcenty. Lakované dřevo, různé kombinace s jinobarevnými textilními sedáky či už zmíněné plastové solitéry to zvládnou.I tak ale by měla být průvodní vlastností zvolené židle dobrá stabilita, a jistá fortelnost, která zaručí, že nepůjde o výrobek jen na pár použití.

 

S dobrou židlí se dobře bydlí, fotka

 

Na letošním milánském veletrhu byly vystaveny celé velké barevné kolekce židlí ze dřeva i plastu. Dominovaly odstíny poměrně jasné červené, někdy šly až k oranžovým tónům. Dál se objevovala příjemná jarní zelená a její valéry, občas nebesky modrá a teplá žlutá, doplňovaly je neutrály v bílé a černé. Dřevo ale také často zůstává přírodní s poměrně výraznou kresbou.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Karel: Já musím říct, že jsme...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 21123 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo