Čalouněný nábytek

24.11.2010 | Lucie Sýkorová | Nábytek | Komentářů 0 |

Čalouněný nábytek je nedílnou součástí obytných interiérů, vnímáme jej jako něco zcela samozřejmého a v podstatě už si jiný nábytek, tedy zejména ten sedací anebo určený k ležení, ani neumíme představit. Z hlediska uživatelů – zákazníků je pak při výběru zásadní v první řadě kvalita onoho čalounění a s tím související volba materiálu, barev a dál pak celkového designu. V rámci tématu „čalouněný nábytek“ se vlastně celá problematika omezuje právě na výběr správné kůže nebo látky, ať již přírodní či umělé.

Čalouněný nábytek - foto, Hyperbydleni.cz

 

Kvalita a volba látek

Kvalitou se rozumí nečastěji čtyři kategorie, obvykle označované jako A, B, C a D, případně E, které představují, jednoduše řečeno, pevnost látky. Skupina A představuje nejvyšší kvalitu určenou pro režimy vysokého namáhaní, skupina B je zcela dostačující pro domácí použití, C označuje třídu „běžného použití v domácnosti“, skupina D vyhovuje malozátěžovému provozu a nehodí se např. pro trubkový nábytek. Poslední skupina E je pro nábytek, který je používán opravdu výjimečně.

 

Čalouněný nábytek, fotka

 

Důvod je opět prostý. Látky s vysokým chlupem, lidově řešeno látky „chlupaté“, se přirozeně nehodí např. na jídelní židli nebo zkrátka tam, kde se předpokládá vyšší pravděpodobnost znečistění, které se z takové látky, podobně jako z vysokého koberce bude těžko odstraňovat. Tímto prizmatem je pak možné posuzovat volbu pro kteroukoli část interiéru. V rámci údržby a péče o čalouněný nábytek je přirozeně rozhodující možnost snímat potah a pokud možno jej – byť za speciálního a od výrobce uvedeného programu a použitelné chemie – prát přímo v pračce.

Nadstandardy

Nejčastějším požadavkem v této kategorii je jistě antialergická či antibakteriální úprava, která se provádí buďto nanesením ochranné vrstvy na povrch látky, anebo přímo jejím vložením do samotného vlákna, ze kterého je čalounění vytvořeno. Stejně funguje např. antistatická úprava či úpravy proti plísním a nebo molům.

 

Čalouněný nábytek, fotka

 

Látka, anebo kůže?

Volba materiálu potahu je v zásadě volbou designu, ale pro uživatele to znamená v prvé řadě volit užitné vlastnosti. Jedním z prvních kroků může být zvažování volby mezi kůží a látkou. Kůže není tak savá jako látka. V praxi to znamená, že např. v teplých letních měsících, kdy se v interiéru jeho obyvatel pohybuje v krátkých kalhotách či jinak spoře oblečen, dochází ke styku obnažených částí těla a koženého potahu, a tak hrozí riziko „přilepení“ k vlastní pohovce.

 

Čalouněný nábytek, fotka

 

Důvod je jednoduchý, kůže pot nenasaje, a pokud je v přímém styku s holým tělem, může se na potahu v okamžiku, kdy se uživatel z jakéhokoli jiného důvodu zpotí, objevit známá vlhká skvrna a pocit onoho přilepení. Nesavý materiál ve styku s holým tělem navíc pocení vyvolává. Z tohoto důvodu považují někteří kůži za nehygienický materiál potahu. Naopak v prostorech, kde se nepředpokládá pohyb v šortkách či negližé, může kůže přirozeně působit svým tradičně reprezentativním způsobem a je zde vítána.

 

Čalouněný nábytek, fotka

 

Je ale také nutné vyzdvihnout jednu přednost kůže v roli materiálu potahu sedacího nábytku a tou je její snadná údržba v rámci odstraňování běžných nečistot typu prach, drobky atp. Stačí opravdu jen přetřít pohovku vlhkým hadrem. Horší už to bude, tedy zejména u světlých odstínů, s ošetřením od velmi obvyklých nečistot či skvrn, kterými jsou tradiční stopy po víně, zejména po červeném, stopy od kávy, pokrmového oleje atd.  

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Čalouněný nábytek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo