Stylově i ve stanu, jen s nábytkem z ratanu

8.11.2010 | Lucie Sýkorová | Nábytek | Komentářů 1 |

Ratanový nábytek je rozhodně tématem, které se poslední dobou těší stále gradujícímu zájmu. Vypadá elegantně, je lehký, vyrábí se v mnoha povrchových provedeních a zmíněná nabídka také rozhodně nepokulhává, co do barevnosti a tvarové rozličnosti jednotlivých produktů.

Stylově i ve stanu, jen s nábytkem z ratanu - foto, Hyperbydleni.cz

 

Obecně zaostřeno

Sympatie si tento druh nábytku nezískal jen tak, ze dne na den. Lví podíl na této popularitě nese jeho přírodní původ a naprostá univerzálnost v oblasti využití. Je to zkrátka originální designový prvek, který oživí každý interiér a přitom se dá sehnat v přijatelných cenových relacích. Ratanu také nikdo neupře jeho pevnou a zároveň pružnou konstrukci, zaštítěnou dlouhodobou trvanlivostí. Dávno už jsou pryč ty doby, kdy byl ratan kategorizován pouze jako zahradní nábytek nebo sedací prvek na terasu, či chalupu. A nutno dodat, že je to víc než dobře. Stejně jako barvy, dokáže i ratan malá kouzla s vizualizacemi interiérů. Například se jeho pomocí dá vyřešit poněkud ponurý a fádní „look“ panelákové kuchyňky. Stačí jen sehnat ratanovou jídelní soupravu o odpovídajících rozměrech, a je to doma! Nebo taková ratanová postýlka s nočním stolkem - není to právě to, co v poslední době vídáme v hollywoodských filmech jakožto součást luxusních interiérů? Exteriérové využití ratanu je však také nutno zmínit. Pro tyto venkovní účely se používá takzvaný neloupaný ratan, často zaměňovaný za přírodní proutí. Proutí se však používá spíše k výrobě jednoduchých křesílek a stolků, mnohdy cenově dostupnějších. Ačkoliv je lze zakoupit v designu velmi podobném ratanu, eleganci a trvanlivost ratanu tady očekávat nelze.

 

Stylově i ve stanu, jen s nábytkem z ratanu, fotka
Stylově i ve stanu, jen s nábytkem z ratanu, fotka

 

Zpátky do minulosti 

Ratan je materiálem, jehož kvality byly objeveny již 2 600 let př. n. l. v daleké Sýrii. Na prostých nábytkových skříňkách byl aplikován takzvaný webbing čili pletenina. Tento motiv se záhy na to objevuje i v řecké kultuře a ve viktoriánské době se potom z ratanu stává doslova „módní boom“. Každá domácnost, bez jediné výjimky, zahrnovala alespoň nějakou maličkost, vyrobenou právě z ratanu, který byl vnímán jako synonymum pohodlí a exotiky. Přiblížíme-li se současnosti, pak se ocitneme v Americe, kde ratanové šílenství proniklo mezi lidi prostřednictvím katalogů jisté nábytkářské firmy, v nichž bylo možné vybírat z více než 71 druhů houpacích ratanových křesel. S počátkem 20. století spojená masová výroba protlačuje ratanový nábytek do časopisů i do hlav designérů, vymýšlejících nové tvary a provedení. Do popředí zájmu se dostává moderní look a materiálové kombinace, exotika je tedy naopak spíše druhotnou záležitostí.

 

Stylově i ve stanu, jen s nábytkem z ratanu, fotka
Stylově i ve stanu, jen s nábytkem z ratanu, fotka

 

Stále jako nový 

Ratan se získává z lián palmy, která většinou roste v tropických pralesích Indonésie a Filipín a výroba každého kusu nábytku je ruční práce. Tvarování předchází zahřátí ve speciální peci, po zohýbání se nařeže na menší kusy a a je zbaven veškerého hmyzu a drobných živočichů. Z jednotlivých dílů se sestavuje podle předem připravených šablon základní konstrukce křesla. Povrchová úprava spočívá v moření a lakování, výjimečně se i bělí. Pro barevné variace se využívají speciální barvy, přičemž nejmodernější je barva medu, která ve světlejším provedení mírně tmavne, po čase pak získá lehkou patinu. U jednodušších kusů nábytku se spojuje hřebíky, zato při výrobě designově složitějších tvarů se v konečné fázi se omotává přírodním vázáním, a to především z estetických důvodů. Ošetřování ratanového nábytku není náročné, postačí otřít vlhkým hadrem, vyluxovat nebo osprchovat a nechat oschnout. Pokud je nábytek hodně znečištěný, můžeme použít vodu s příměsí čpavku, ten nábytek odmastí a opět bude vypadat jako nový.

 

Stylově i ve stanu, jen s nábytkem z ratanu, fotka

DRUHY RATANU

 

Název Cizí výraz Zajímavá fakta
Neloupaný ratan pulut Není zbaven kůry, což jej chrání proti povětrnostním vlivům. Nemoří se, pouze se lakuje bezbarvým lakem čímž si zachovává přírodní barvu ratanové kůry. Je vhodný na zahrádky a terasy.
Černý ratan satany Přezdívaný také krokodýlí hnízdo má od přírody barvu do černo-šeda nebo do černa. Materiál je pevný, nepoddajný a jeho zpracování je náročné. Černý ratan se nemoří, ale je lakován pouze bezbarvým lakem.
Rustikální ratan slimit grey Zvaný také šedý ratan, je poměrně nový materiál. Technologie zpracování mu dodává šedou barvu. Díky svému zabarvení je vhodný zejména do interiéru, na terasy a zahrady. Velmi populární materiál v zemích jako Holandsko a Francie.

 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.cz
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Lenka: Skvělé fotky! Jen při...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo