Sedací souprava není poprava (1.díl)

27.10.2010 | Lucie Sýkorová | Nábytek | Komentářů 2 |

Pohovky, sedačky, sofa a válendy. Všechny tyto nábytkové solitéry nám dokážou poskytnout relaxaci a odpočinek po namáhavém dni, nebo poskytují našim zádům opěru při sledování televize. Obecný název pro tyto jednotlivé prvky je sedací nábytek. Tvarová a rozměrová ergonomie tohoto sedacího nábytku je podmíněna odlišnými pravidly, nežli je tomu v případě obyčejné židle. Například v případě opěrného sklonu pro držení těla není našim zádům přikazováno zdravé sezení. Naopak v pohovkách se posez stává uvolněnějším a my v něm spatřujeme jistou úlevu.

Sedací souprava není poprava (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Oproti pevnému sedáku obyčejné židle nabízí sedací sofa měkké a bohaté polstrování a čalounění, do něhož se mnohdy doslova zaboříme. Čím blíže zemi je sedák a čím více se svažuje směrem k opěráku, tím poživačnější sezení nám nabízí. Současně však můžeme mít ve stáří či v nemoci problém své pozadí zvednout z náruče tohoto luxusního a rozmarného sezení zpět na vlastní nohy. Pokud naopak usedneme poctivě a pracně až k opěradlu, podaří se nám to pouze s nataženýma nohama stejně jako malému dítěti, jehož stehna jsou pro pohovku příliš krátká. Bohužel takto nepoužitelných sedaček, na kterých se doslova nedá sedět, je na našem trhu stále dost. Problém lze v omezené míře řešit množstvím polštářů volně umístěných u opěradla.

 

Sedací souprava není poprava (1.díl), fotka

 

Jakou velikost a kam?

Pro mladé lidi, žijící především pro studium, či kariéru se vyplatí takzvaná minimální sedací souprava, která je oproti tomu naprosto nedostačující pro rodinu s dětmi. Rodinné nároky uspokojí klasická dvoj- nebo trojsedací souprava, většinou doplněná o křeslo a podložku pro nohy. Pro rozrostlejší rodiny nabízí trh mnoho možností, jako například kombinace dvojsedaček s křesly, rohové neboli „elkové“ sestavy či sedací soupravy ve tvaru písmene „u“. Pro uspokojení našich i interiérových potřeb postačí, když danou sedací soupravu dle našeho výběru, různě prostorově poskládáme. Sedačka u zdi poskytuje žádoucí pocit krytých zad, ve tvaru písmene L uzavřena dvěma křesly pak vytvoří doslova rodinné hnízdo. Při výběru pohovky dbejme na to, aby vypadala esteticky ze všech stran a dojem z hezkého čela nekazila ošklivá a nudná zadní strana. Volnější kompozice vznikají umístěním sedací soupravy v prostoru, které sluší rozlehlým a bohatě prosvětleným interiérům. Rohová sestava umístěná volně je výrazným architektonickým prvkem, který rozčlení místnost na dvě zóny.

 

Sedací souprava není poprava (1.díl), fotka

 

Nohy nahoru a ruce za hlavu

Moderní sedací sestavy bohužel disponují pouhými náhražkami tolik známých a nedocenitelných klasických područek, zajišťujících komfort při vstávání a decentní oporu při usedání. Funkci područky pak nedokonale nahrazují válcovité polštářky a boční čalouněné desky, ukončené ve výšce ramen a nikoliv lokte. Z područky se tak rázem může stát třeba podhlavník. Pro starší osoby se zdravotními problémy a nemocnou krční páteří přijde vhod spíše typ se zvýšeným ergonomicky tvarovaným opěrákem, který umožňuje trvalé a přirozené podepření hlavy. Rafinovanou vymožeností k některým pohovkám je taburet. Nezabere tolik místa jako křeslo či dvousedačka, a je doslova multifunkční. Taburet je nejen sedadlem, ale také příležitostným stolkem či důležitou podnožkou. Taburet je také úžasně skladný.

 

Sedací souprava není poprava (1.díl), fotka

 

Rozkládací nebo nerozkládací?

Většina sedacích souprav nabízí funkci rozkládání na spaní. Tu ocení zejména ti, kteří doma bojují s místem. Nevlastníte-li větší byt, jehož součástí pokoj pro hosty, a často Vás navštíví přátelé, kteří přespí? Návrháři rozkládacích sedacích souprav pamatují také na úložný prostor. Ten je u rohových rozkládacích sedacích souprav běžně součástí kratšího dílu, buď jako výklop nebo zásuvka. Zvláštní kategorií u rozkládacích sedacích souprav jsou „rozkládací sedací soupravy pro trvalé spaní“. Konstrukce rozkládání je většinou řešena jako „belgické lůžko“. Jedná se o kovovou konstrukci, která je ukryta uvnitř sedačky. Na kovovém rámu jsou zpravidla předpružené dřevěné lamely a matrace v celku, která zaručí kvalitnější ležení.  Celá  manipulace s belgickým lůžkem je velice jednoduchá. Tento typ sedací soupravy je určen především pro ty, kteří nemají ložnici a spí v obývacím pokoji na rozkládací sedací soupravě.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

lorna: Dobrý den, také by mě...< Odpovědět

Zuzana: Chtěla bych se zeptat, kde...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo