Jak se kdo usadí, aneb Jak na židle k jídelnímu stolu

11.10.2010 | Lucie Sýkorová | Nábytek | Komentářů 0 |

Asi každý člověk, který si rád vychutnává dobré jídlo mi dá za pravdu, že gurmánský požitek může být zcela zmařen, pakliže se nám u jídla nepohodlně sedí. Přitom k pohodlnému posezení stačí jen dbát několik zásad při výběru takzvané „jídelní židle“.

Jak se kdo usadí, aneb Jak na židle k jídelnímu stolu - foto, Hyperbydleni.cz

 

Na místnosti záleží

Pro výběr správné židle je na výsost důležitý cílový prostor, kde bude židle umístěna. Místnosti, ať už kuchyň s jídelním koutkem, či jídelna samotná, disponující menšími rozměry, si žádá subtilnější a lehčí židle ve světlejších odstínech. Větší prostory si naopak mohou dovolit masivnější nábytek tmavších odstínů. V takovémto případě je na místě i výběr židle s korpulentním opěradlem, a pokud to styl celého interiéru dovolí, pak se nemusíme bránit ani židlím v zámeckém stylu.

Tvar a rozměry

Vzdálenost od opěradla židle k hraně sedáku se nazývá hloubka sedu. Ta je klíčovým parametrem pohodlí a komfortu posezení. Abychom komfortnost židle dokonale posoudili, je dobré, vyzkoušet si produkt rovnou na prodejně. Posoudíme tak i měkkost sedáku, celkovou stabilitu, výšku, rozměry a také typ opěradla. Sedák židle by správně měl mít mírný záklon dozadu. Hrana sedáku Vás také nesmí tlačit do měkkých tkání v podkolení, což by v opačném případě mohlo vést i k narušování správného krevního oběhu.

 

Jak se kdo usadí, aneb Jak na židle k jídelnímu stolu, fotka

 

Babičko, posaď se
 

Pro seniory jsou k dostání jídelní židle s područkami, které zaručují komfort při vstávání tak, že se o ně mohou starší osoby opřít. Vzhledem k váze těchto židlí je však lehkou nevýhodou špatná manipulovatelnost a skladovatelnost. Nabízí se však alternativa v podobě celočalouněných židlí, majících pomocné posuvné madlo, upevněné na zadní straně židle.

 

Jak se kdo usadí, aneb Jak na židle k jídelnímu stolu, fotka

 

Židlička pro malého človíčka
 

Ve věku 13 až 17 měsíců je již náš potomek schopen sám sedět a proto mu náleží vlastní židle, díky níž může stolovat „už jako velký dospělák“. Pro batolátka je však vhodné zvolit židli, mající zpravidla výškově nastavitelný sedák i podpěrku nohou, které se upravují podle výšky dítěte.

 

Jak se kdo usadí, aneb Jak na židle k jídelnímu stolu, fotka

 

Výška židlí

Rozhodně se vyplatí vybírat židle společně s jídelním stolem. Standardní výška jídelních židlí je 45cm, ale může se stát, že v kombinaci s některými typy jídelních stolů si stolovníci nebudou moci dát nohy volně pod stůl, jelikož jim bude vadit deska stolu.

 

Jak se kdo usadí, aneb Jak na židle k jídelnímu stolu, fotka

 

Jaký zvolit materiál

Na žebříčku popularity mezi spotřebiteli se stále drží bytelné dřevo, případně kov či překližka. Zvolit můžete však i různé kombinace materiálů. Pro výrobu jídelních židlí je vybíráno měkké i tvrdé dřevo, přičemž tvrdší masiv je kvalitnější i stabilnější - ovšem i dražší. Potahové materiály jsou trendy v koženém či koženkovém provedení na sedák i opěradlo. Mají speciální povrchovou úpravu proti skvrnám, což umožní snadnou údržbu nejrůznějšími pěnovými prostředky. Podobně upravené jsou i materiály tvrdých textilií s různými moderními vzory. Přídavným materiálem v podobě chromu a nerezu, bývají oživeny převážně kovové židle, zaručující luxusní look a rychlou a snadnou údržbu. Atypičnost a moderní styl interiérů vyzdvihly v popularitě i židle z plastového materiálu. Nevýhodou může být tvrdost sedáku, která se dá vyřešit zakoupením samostatných sedáčků v jakémkoliv barevném i materiálovém provedení. Většina plastových židlí mívá vytvarovaný sedák do podoby tzv. sedací muldy, což je mírné prohloubení středu sedací plochy v kruhovém nebo polokruhovém tvaru. Výhodou plastových židlí je široká nabídka barevných provedení i tvarových dispozicí. Například židle z čirého plastu jsou módním trendem, líbivým pro oko, který nám dřevo asi nikdy poskytnout nemůže.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak se kdo usadí, aneb Jak na židle k jídelnímu stolu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 23349 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo