Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena!

12.4.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Malba, zdi, tapety | Komentářů 1 |

Když se řekne "červený pokoj", tak si většina z nás představí pravděpodobně něco jako budoár a jeho a prvoplánově intimní a více než méně smyslné osvětlení. Červený pokoj ale není jen lascivní smyslnost. Může to být zajímavě řešená místnost, která ignoruje klišé o tom, že červená barva na stěnách vypadá jako v nevěstinci.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Když se řekne "červený pokoj", tak si většina z nás představí pravděpodobně něco jako budoár a jeho a prvoplánově intimní a více než méně smyslné osvětlení. Červený pokoj ale není jen lascivní smyslnost. Může to být zajímavě řešená místnost, která ignoruje klišé o tom, že červená barva na stěnách vypadá jako v nevěstinci. Červený pokoj je také jedním z přijímacích salónů Bílého domu. Prezidentovi USA to v něm docela sluší a extra smyslný dojem tato fotografie nevyvolává. Ostatně posuďte sami.

Červená je velmi "silná" a emotivní barva. Je zřejmé, že její potenciál se dá využít, dá se díky měnu vytvořit různě laděný interiér a stejně tak je možné červenou barvou vše pokazit a vytvořit právě onen okatý budoár připomínající cokoliv jiného, než obytnou místnost. Nicméně, klidně zkuste malovat pokoj do červena - inspirujte se.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Pamatujte přitom na jednu základní skutečnost, kterou není dobré opomenout při jakékoliv práci s kteroukoliv barvou. Pokud si totiž nejste jisti a máte-li obavu o kvalitu výsledku svého počínání se štětkou a barvami, pak volte vždy barvy v kombinaci silná slabá, výrazná nevýrazná, expresivní a klidová. Jinými slovy: teplá versus studená a studená versus teplá.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

V případě červené barvy jsou ideálním kontrastem tyto barvy: bílá, krémová (světle hnědá), šedá (jemně šedá "myší" barva). Stejně tak ale červená ráda snese sebe samu, tedy barvu rovněž červenou a pak barvy, které jsou jí příbuzné, tedy oranžová či hnědá. Poměrně problematické jsou kombinace s modrou a se zelenou. Výjimku tvoří takzvaně pastelové barvy, které lze míchat v podstatě zcela libovolně.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Buďte odvážní a zkuste červenou ložnici

Pokoj do červena? Možná. Ale přímo ložnici?! To už bude vypadat rovnou jako v nevěstinci, pomyslí si asi většina čtenářů. Je ale potřeba si uvědomit, že žádná barva není ve své podstatě oplzlá či levná a sprostá. Sprosté a oplzlé je jen její používání. Vulgární může být bílá, modrá, stejně jako žlutá nebo oranžová místnost a červený pokoj může být intimním prostředím pracovny nebo časového salonu tak, jak nás o tom přesvědčují některé chrámové místnosti budhistických klášterů. Záleží vždy jen na člověku a nikoliv na barvě.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Velmi působivá je kombinace bílé a červené. Stírá se tím mírně onen silně emocionální charakter červené barvy a nabízí se vlastně velmi romantické prostředí, které lze ještě více "zjemnit" klasickými dekoracemi typu krajka, volánek, výšivka atp. Okázale "zámecký" efekt vytvoříte kombinací červené a zlaté nebo tmavě hnědé barvy.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud budete volit červenou barvu stěn, je zajímavé doplňovat takové řešení opět červeným nábytkem a to přímo v lesklé úpravě. Vyvolává se tím efekt odkazující někam do hluboké Asie a "zemí vycházejícího slunce". Jinými slovy, je to orientalizující způsob vytváření atmosféry interiéru. Malovat pokoj do červena nemusí být apriori něčím, co má blízko k erotice.

Text a Foto: Living.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

GhostDog: Červená se podle mě do...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo