Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena!

12.4.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Malba, zdi, tapety | Komentářů 1 |

Když se řekne "červený pokoj", tak si většina z nás představí pravděpodobně něco jako budoár a jeho a prvoplánově intimní a více než méně smyslné osvětlení. Červený pokoj ale není jen lascivní smyslnost. Může to být zajímavě řešená místnost, která ignoruje klišé o tom, že červená barva na stěnách vypadá jako v nevěstinci.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Když se řekne "červený pokoj", tak si většina z nás představí pravděpodobně něco jako budoár a jeho a prvoplánově intimní a více než méně smyslné osvětlení. Červený pokoj ale není jen lascivní smyslnost. Může to být zajímavě řešená místnost, která ignoruje klišé o tom, že červená barva na stěnách vypadá jako v nevěstinci. Červený pokoj je také jedním z přijímacích salónů Bílého domu. Prezidentovi USA to v něm docela sluší a extra smyslný dojem tato fotografie nevyvolává. Ostatně posuďte sami.

Červená je velmi "silná" a emotivní barva. Je zřejmé, že její potenciál se dá využít, dá se díky měnu vytvořit různě laděný interiér a stejně tak je možné červenou barvou vše pokazit a vytvořit právě onen okatý budoár připomínající cokoliv jiného, než obytnou místnost. Nicméně, klidně zkuste malovat pokoj do červena - inspirujte se.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Pamatujte přitom na jednu základní skutečnost, kterou není dobré opomenout při jakékoliv práci s kteroukoliv barvou. Pokud si totiž nejste jisti a máte-li obavu o kvalitu výsledku svého počínání se štětkou a barvami, pak volte vždy barvy v kombinaci silná slabá, výrazná nevýrazná, expresivní a klidová. Jinými slovy: teplá versus studená a studená versus teplá.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

V případě červené barvy jsou ideálním kontrastem tyto barvy: bílá, krémová (světle hnědá), šedá (jemně šedá "myší" barva). Stejně tak ale červená ráda snese sebe samu, tedy barvu rovněž červenou a pak barvy, které jsou jí příbuzné, tedy oranžová či hnědá. Poměrně problematické jsou kombinace s modrou a se zelenou. Výjimku tvoří takzvaně pastelové barvy, které lze míchat v podstatě zcela libovolně.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Buďte odvážní a zkuste červenou ložnici

Pokoj do červena? Možná. Ale přímo ložnici?! To už bude vypadat rovnou jako v nevěstinci, pomyslí si asi většina čtenářů. Je ale potřeba si uvědomit, že žádná barva není ve své podstatě oplzlá či levná a sprostá. Sprosté a oplzlé je jen její používání. Vulgární může být bílá, modrá, stejně jako žlutá nebo oranžová místnost a červený pokoj může být intimním prostředím pracovny nebo časového salonu tak, jak nás o tom přesvědčují některé chrámové místnosti budhistických klášterů. Záleží vždy jen na člověku a nikoliv na barvě.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Velmi působivá je kombinace bílé a červené. Stírá se tím mírně onen silně emocionální charakter červené barvy a nabízí se vlastně velmi romantické prostředí, které lze ještě více "zjemnit" klasickými dekoracemi typu krajka, volánek, výšivka atp. Okázale "zámecký" efekt vytvoříte kombinací červené a zlaté nebo tmavě hnědé barvy.

Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena! - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud budete volit červenou barvu stěn, je zajímavé doplňovat takové řešení opět červeným nábytkem a to přímo v lesklé úpravě. Vyvolává se tím efekt odkazující někam do hluboké Asie a "zemí vycházejícího slunce". Jinými slovy, je to orientalizující způsob vytváření atmosféry interiéru. Malovat pokoj do červena nemusí být apriori něčím, co má blízko k erotice.

Text a Foto: Living.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

GhostDog: Červená se podle mě do...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo