Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/1/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89

Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/2/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89
Černobílé variace, Hyperbydleni.cz

Černobílé variace

1.12.2008 | Alena Müllerová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

Světlá a tmavá, hra světla a stínu: tak by bylo možné charakterizovat jednoduchou kombinaci černé a bílé barvy. Čistota její elegance dodá na lesku a vzhledu jakémukoliv interiéru a ve spojení s kvalitou a designem je určitě odznakem luxusu.

Černobílé variace - foto, Hyperbydleni.cz

 Trendy hovoří jasně: i milánský veletrh, který udává tón, potvrdil, že interiérům dominují barevné kombinace černé a bílé. Jakkoliv dříve býval černobílý interiér dokonalou volbou spíše pro reprezentativní prostory, kanceláře, hotely a obchodní interiéry, v současnosti stále více proniká i do našich domácností. Faktem ovšem je, tuto kombinaci lze najít spíše v singl bytech nebo v obytných prostorách, v nichž se nevyskytují malé děti. Na černé i na bílé je všechno vidět, bílá se navíc snadno ušpiní, interiér je náročný na péči, úklid a pořádek. Černobílé variace jsou zkrátka volbou odvážných a silných osobností. Jejich společný kontrast působí impozantně a luxusně, například v podobě velkých šachovnicových dlaždic na podlaze, nebo jako akord černých  veřejí a bílých křídel dveří… Zajímavosti dodají všem prostorám v bytě, a to i v kuchyni nebo v koupelně. Ovšem pozor: malé černobílé vzory mohou vyvolat úzkost a depresi.

Nebojte se velkých ploch

I když obvyklá praxe přinesla zjištění, že interiér kombinovaný v těchto dvou neutrálních barvách (skrývajících ovšem v podstatě celé barevné spektrum) vypadá lépe, pokud převládá bílá a černá se objevuje spíše na doplňcích, není nutné se bát ani velkých černých ploch. Ty se totiž – ať už v podobě například černé sedací soupravy nebo černého koberce – mohou stát dominantou prostoru, kterou je možné osvěžit například barevnými (nelépe červenými nebo oranžovými) polštářky či jinými dekoračními předměty. Je-li prostor, jenž si chceme zařídit ve stylu „black and white“ menší, vsadíme spíše na osvědčenou vévodící bílou a černou necháme drobnějším předmětům či motivům a ornamentům, místnost pak  bude vypadat světleji a vzdušněji. Černá s bílou se nejčastěji spojuje především při tvorbě „chladných“ interiérů s množstvím kovu a skla.

Černobílé variace - foto, Hyperbydleni.cz

Lesk a mat

Velmi lesklé povrchy podle světových designérů stále bodují, v kontrastu  s matnou úpravou mohou v černobílém interiéru sehrát neméně důležitou roli. Lesk pracuje se světlem, odráží ho, takže ani velké černé plochy pak nepůsobí tmavě. Opět se hodí zejména do menších místností, osvědčil se i na velkých předmětech jako podklad, na němž vyniknou například krajky. Lesk je často až nepříjemně oslnivý, designéři ho používají skutečně plnými hrstmi. Matné povrchy světlo pohlcují, proto jimi budeme v menších prostorách spíše šetřit. Zajímavých efektů lze dosáhnout kombinací obou typů povrchů, matu i lesku, pěkně vypadá i černě či bíle mořené dřevo s přiznanými léty, jejich efekt barevná úprava vyzdvihuje.  Kombinování černé a bílé bylo moderní v období funkcionalismu, je typické i pro art deco a kubismus, retro lookem se proto nechávají ovlivnit dnešní tvůrci stejně jako léty šedesátými a sedmdesátými. Velkou inspirací může být i film "Casablanca" se svými klasickými elegantními a luxusními interiéry.

Černobílé variace - foto, Hyperbydleni.cz

Kvetoucí i háčkované

I když v přírodě byste černých květů našli skutečně poskrovnu (spíše půjde o temné varianty jiných barev), na potazích, tapetách, závěsech i nábytkových dekorech jich lze objevit celou řadu. Ať už je o reálné či abstraktní tvary. „Nosí“ se také různé ornamenty, černé na bílém podkladě či naopak, vedle nešlápnete ani s nápodobou krajek či háčkovaných deček, a to i na nábytku. Trendy v této barevné kombinaci zůstávají i zámecké a historizující motivy, in je ovšem i geometrie v nejrozmanitějších variantách. Černobílou klasikou zkrátka v interiéru nic nezkazíte, jen tak nezevšední, proto se pozitiv a negativ „nosí“ i v současné sezóně. Černá v souznění s bílou je dobrou volbou jak pro historizující, tak pro ultramoderní prostory, kde estetický dojem černobílého interiéru často umocňuje hliník, sklo a další ušlechtilé materiály.

Černobílé variace - foto, Hyperbydleni.cz

Doplňky a solitéry

Černobílý interiér lze pro ty, jimž by připadal příliš striktní, odlehčit doplňky či solitéry v jiných výrazných barvách. Černobílou eleganci dokonale podtrhne nějaký ten solitér nebo detail v syté červeni, zeleni, oranžové či žluté. K dispozici jsou polštářky, artefakty, svítidla, koberce, textilie nebo drobný nábytek. Zároveň je to způsob, jak interiér nenáročným způsobem proměnit například v závislosti na ročních obdobích nebo jednoduše přizpůsobit aktuální náladě či pocitům.

Černobílé variace - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Článek Černobílé variace zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo