Průvodce laminem – jak si správně vybrat a koupit

18.10.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

Laminovaná podlahovina je tvořena z přibližně 97% dřevem. Nosný materiál je tvořen z MDF, HDF nebo výjimečně - jemná dřevovláknitá deska s fenolovou pryskyřicí. Jako u všech vícevrstvých podlah, má i tato protitahovou vrstvu. Ovšem o směru vláken nemůže být ani řeč. Je totiž tvořena impregnovaným pevnostním papírem. Horní nášlapná vrstva je z potištěného papíru, napuštěným teplem tvrditelnými aminoformaldehydovými pryskyřicemi a překryta ochrannou vrstvou Overlay. Různé variace dekorů uspokojí každého.

Průvodce laminem – jak si správně vybrat a koupit - foto, Hyperbydleni.cz

Pokládku svěřte odborníkům


Při výběru laminátové podlahy je třeba vzít v potaz i nižší cenu oproti dřevěným podlahám. Pokud budete laminátovou podlahu kupovat, zvažte, zda její montáž nepřenecháte odborné firmě (práce včetně dodávky materiálu s 5% DPH). Většina prodejců nabízí po výběru typu podlahy na tyto firmy kontakt a cena za montáž se vyrovná 17% rozdílu sazeb DPH. Získáte tak za stejnou ceSnu laminátovou podlahu i s pokládkou. Pokud přejímáte položenou laminátovou podlahu od montážní firmy, zkontrolujte si její bezespárovost (výškové rozdíly by se měli pohybovat do 0,15 mm - zkontrolujte si hodnotu tolerance udanou výrobcem). Až budete podlahu vybírat, je nutné přihlédnout, kromě typu spoje, vzoru a barvy, také ke klasifikaci podlah dle evropské normy EN 685. Je to hodnota, kterou uvádějí výrobci laminátových podlah a týká se mimo jiných i odolnosti podlahy proti oděru, která určuje možnost použití v konkrétních místnostech.


Vybíráme barvu


A jak si vybrat barvu pro vlastní podlahu? Z obecného třídění barev, které jsou popsány výše a jejich působení na prostor vyplývá, že například v malých sídlištních bytech je vhodnější spíše světlejší a barevně neutrální podlaha z dřeva či plovoucí podlahy. Vzniklý prostor pak lze členit pomocí různých kusových koberců. Pokud je nutné použít pro danou místnost textilní podlahovinu, která sahá od jedné stěny ke druhé, je lepší pořídit ji bez jakéhokoliv vzoru a pokud je nezbytný, tak velmi střízlivý dekor, jelikož velké vzorce prostor drasticky zmenšují a deformují. Další možností je využití tmavých barev. Tato skupina odstínů uplatněná na podlaze prostor „uzemňuje a ukotvuje“, čímž mu dává stabilitu a pocit útulnosti a tepla lidského hnízda. Nevýhodou takto zvoleného typu barvy je optické zmenšení prostoru. Naopak světlé barevné tóny prostor otevírají, prosvětlují a opticky zvětšují. Proto je při volbě podlahových krytin dobré myslet nejen na velikost místností, ale také na orientaci vůči světovým stranám, kdy může dojít ke vzájemnému proteplení či ochlazení místností. A hlavně ti lidé, kteří bydlí v panelákových domech by si měli uvědomit, ve kterém poschodí vlastně bydlí, protože výška podlaží výrazně ovlivňuje různé zesvětlení, zmenšení, zvětšení či zatemnění prostor. Zkušenosti bytových architektů bohužel dokazují, že lidé dbají spíše na oblibu barev či na aktuální módní trendy, než na skutečnou funkčnost a praktičnost té které barvy.
Průvodce laminem – jak si správně vybrat a koupit - foto, Hyperbydleni.cz

Výhody laminátových podlah


1) Oproti kobercům a PVC: Dlouholeté záruky, přesnost zpracování dvě desetiny milimetru, vysoká odolnost proti opotřebení, odolnost vůči skvrnám od červeného vína, kávy, laku na nehty, domácích chemikálií, např. Savo, nebo Aceton, stálobarevnost, žáruvzdornost (sirka, cigareta) a především snadná údržba.

2) Oproti dlažbě: Dlouholeté záruky, přesnost zpracování dvě desetiny milimetru, nejsou tak studené, nebolí z nich nohy při delším pobytu a nezůstávají skvrny a nezanáší se spárovací hmota.

3) Oproti dřevěným podlahám: Vysoká odolnost proti opotřebení, odolnost vůči skvrnám od červeného vína, kávy, laku na nehty, domácích chemikálií, např.Savo, nebo Aceton, stálobarevnost, žáruvzdornost (sirka, cigareta), nemusí se lakovat, voskovat ani jinak upravovat. Jsou levnější. 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Průvodce laminem – jak si správně vybrat a koupit zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo