Netušené možnosti modré barvy

10.10.2012 | | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

V rámci právě probíhajícího Týdne barev, mezinárodní akce značky Dulux, je středa prohlášena za den patřící modré. Podívejte se s námi, jaká nečekaná tajemství se v této barvě skrývají.

Netušené možnosti modré barvy - foto, Hyperbydleni.cz

Psychologické působení

Modrá je velmi mocná, silná, magická a elegantní barva, která zároveň uklidňuje a uvolňuje. Je mírná a půvabná a tak do našich životů vnáší pohodu a klid.

Zajímavost: Modrá barva, která je odjakživa symbolem klidu, míru a dorozumění, může i v praxi napomáhat narovnávání konfliktů. Ukazuje se, že soudní jednání, vedená v soudních prostorách vymalovaných modrou barvou, mnohem častěji dospějí ke smírnému výsledku, se kterým jsou spokojené obě strany.

Jelikož se případy pozitivního působení modré na řešení konfliktů začaly až nápadně množit, uvažuje ministr spravedlnosti o plošném vymalování všech soudních prostor modrou barvou. Od tohoto kroku si slibuje razantní zkrácení soudních sporů a tím i snížení nákladů ve svém rezortu.

Modrá je barvou usmíření, a proto si ji vybrala i OSN, která si klade za cíl sbližovat lidi a přinášet mír do konfliktních oblastí.

Netušené možnosti modré barvy, fotka

 

Jelikož působení modré odbourává napětí a stres, napomáhá tato barva také při duševní hygieně a očistě.

Zajímavost: Jak je známo, nastávající maminky by se měly vyvarovat nepříjemných zážitků a stresů, naopak by měly být co nejvíce v klidu a v pohodě, aby zajistily správný vývoj svého děťátka. Za tímto účelem lékaři doporučují, aby budoucí rodičky měly kolem sebe co nejvíce modré barvy, která uklidňuje, přináší soustředění a odbourává konflikty.

Podle některých neonatologů novorozenci, jejichž maminky byly v těhotenství hojně obklopeny modrou barvou, přicházejí na svět s úsměvem a vůbec nekřičí.

Jiní vědci dokonce poukazují na to, že děti, jejichž maminky v těhotenství používaly modré předměty, důsledně se oblékaly do modrých oděvů a například také spaly v modrém povlečení, dokonce vykazují až o dvacet bodů vyšší inteligenční kvocient než jejich vrstevníci, jejichž maminky v těhotenství o modrou barvu nedbaly. Takové konstatování už je pro budoucí matky skutečným důvodem k zamyšlení.

Netušené možnosti modré barvy, fotka

 

Kdo je modrý, ten je klidný a vyrovnaný. Modrá je barvou inteligence a rozumu, je inspirativní a podporuje myšlení. Modř vyvolává dojem solidnosti a důvěryhodnosti.

Zajímavost: Působení modré barvy zohledňuje mnoho firem ve svém podnikání a s cílem zvýšit svoji důvěryhodnost ji využívá ve svém logu. Mnoho uniforem má modrou barvu, aby se jejich nositelé odlišili od běžného občana – od nich se odlišují i šlechtici svoji „modrou“ krví.

Modrá v interiéru
Modrá je barvou čistoty, svěžesti a chladu, proto se nehodí do studených prostor, v nichž by vyvolala ještě větší pocit chladu. Naopak vám díky své schopnosti opticky zvětšovat prostor skvěle poslouží v malých místnostech. Vyzkoušejte modrou barvu aplikovat na vzdálenější stěnu – místnost bude vypadat větší. Modré tóny lze používat i na větší plochy – abyste se vyvarovali dojmu chladu, modrou plochu vyvažte akcenty jiných barev, které místnost příjemně zateplí.

Modrou barvu můžete kombinovat tón v tónu: jemně modrá nádherně vynikne například v kombinaci s levandulově fialovou, azurovou či tyrkysovou. S modrou se však můžete čile pustit i do barevných kontrastů: dokonalého vzhledu docílíte kombinací modré s některými tóny zelené a tyrkysové. Blankytně modrou skvěle doplní svěží žlutá, červená či zelená barva. Teplejší modř se zase bude skvěle vyjímat s tóny okrově žluté a rezavé barvy.

Modrá se nejvíce hodí do ložnic, kde podporuje relaxaci a potřebné uklidnění a uvolnění před zdravým spánkem. Také je ideální barvou do pracoven, neboť stimuluje myšlení, zvyšuje míru soustředění a podporuje kreativitu. Jelikož je modrá barvou vody, bude se vyjímat také v koupelnách – zde uvítáte především tyrkysové a modrozelené tóny.

Tip: Modrou barvu Dulux reprezentují barvy Antarktidy – země věčného sněhu a nedozírných ledových plání se širokou škálou ledově chladných odstínů od modrobílých ledovců přes modrošedé, ocelové moře až k blankytné modři oblohy. 

Více informací naleznete na www.dulux.cz.

Netušené možnosti modré barvy, fotka

 

Zdroj: www.tydenbarev.cz.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Netušené možnosti modré barvy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

Legislativa

 Poradce Hyperbydlení

Vaše dotazy zodpoví
Poradce Hyperbydlení

Otázek: 115 Vložit dotaz

veletrhy

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Veletrhy - foto, Nakupte dárky na Vánoce na největším předvánočním veletrhu STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY, Hyperbydleni.cz

Nakupte dárky na Vánoc...

29.11.2016

Chcete pořídit svým nejbližším pod stromeček...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo