Jak se zbavit plísně v bytě?

22.2.2012 | Monika Kovačková | Malba, zdi, tapety | Komentářů 2 |

S vysokou vzdušnou vlhkostí v bytě mohou přijít nemalé problémy v podobě plísní, které jsou nejen výrazně nezvhledné, ale navíc mohou být i zdraví škodlivé. Proto si z preventivních opatření učiňte zvyk a pokud se již s plesnivými zdmi potýkáte, rychle s tímto neduhem zatočte.

Jak se zbavit plísně v bytě? - foto, Hyperbydleni.cz

Prevence je vždy nejlevnější cestou

V bytě by se měla vzdušná vlhkost pohybovat kolem 50-60%, přičemž je nasycení vzduchu vodními párami neustále zvyšováno běžným denním provozem, který zahrnuje praní, žehlení, sprchování atd. Pouhým dýcháním a pocením uvolníme do vzduchu kolem 300 g vody denně, což ve spojení s jinými činnosti činí přes dva litry vodní páry na osobu a den. Pokud máte problémy s vyšším vlhkostí a se zapocováním oken, pořiďte si malé praktické absorpční přístroje přeměňující vodní páru na tekutiny, kterou pak ze zásobníku snadno vylejete. Tímto způsobem vzdušnou vlhkost v bytě udržíte v optimálních hodnotách. Dále byste měli přimeřeně topit a dostatečně větrat, čímž rozptýlíte vypařovanou vodu, která by se jinak začala srážet a vytvářela by tak ideální podmínky pro vznik plísní.

 

Jak se zbavit plísně v bytě?, fotka

 

Na vysušení velmi vlhkých zdí by běžné absorpční přístroje nestačily, a proto si pořiďte elektrické či horkovzdušné vysoušeče. Elektrické vysoušeče fungují obdobně jako běžné absorpční přístroje – jímají vodu do sběrných nádob, čímž snižují celkovou vzdušnou vlhkost. Takzvané horkovzdušné vysoušeče by měly být umístěny přibližně jeden metr od zdi, aby proud teplého vzduchu, na jehož principu vysoušeče pracují, měl širší záběr a nevysoušel pouze úzké místo, což by mohlo vést k pozdějšími popraskání zdi. Zdi by měly být ideálně vysoušeny rovnoměrně, a proto vysoušeče nejlépe po osmi hodinách posunujte. Během vysoušení nezapomínejte dostatečně větrat, aby v místnosti bylo navozeno přirozené klima, kdy teplý vzduch proudí do horní části místnosti.

 

Jak se zbavit plísně v bytě?, fotka

 

Když plíseň zaútočí

Pokud zeď již byla napadena plísní, budete muset vedle použití vysoušecích přístrojů přikročit i k mechanickému odstranění plísně. Existuje řada koncentrovaných desinfekčníh přípravků určených na interiérové omítky, které se na poškozenou zeď nanesou a nechají působit. K jejich setření používejte vždy vlhký hadřík, neboť stírání nasucho by spory plísní rozneslo do okolí a mohli byste je při práci i vdechovat. Silnější vrstvu, především před nánosem nového nátěru, odstraňte po ošetření desinfekce za mokra špachtlí.

 

Jak se zbavit plísně v bytě?, fotka

 

Plísně se pravidelně s příchodem sychravého počasí objevují ve strarších domech, které jsou nezateplené nebo nedostatečně zateplené. Plíseň se pak objevuje na místech, která jsou chladnější než jejich okolí a na nichž se sráží vodní pára. Pokud nemůžete zvenku fásadu zateplit, ošetřete alespoň vnitřní prostory. Velmi se osvědčily speciální malířské barvy a nátěry, které zabraňují růstu a množení plísní. Nic se však nevyrovná starým osvědčeným radám – na očištěnou zeď naneste dvě až tři vrstvy hašeného vápna, které je silným desinfekčním prostředkem, a tak skvělě likviduje plísně, přičemž stěna pod vápennými nánosy dobře dýchá. Vápno je navíc cenově přijatelné a snadno drží na různých materiálech. Výsledky přinese i natření napadených míst roztokem z modré skalice. Desinfekční nátěry pro jistotu před výmalbou aplikujte i několikrát a ve velmi znečištěných prostorech nebo při práci se silnými desinfekčními prostředky používejte ochranné rukavice, brýle a roušku.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Redakce: Dobrý den, na toto téma...< Odpovědět

Vratislav: Dobrý den,udělala se mi...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo