Puntíky rozjasní domov

18.1.2011 | Gabriela Koulová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

Víte, že dámskou módu ovládly puntíky poprvé v roce 1835, kdy do tanečních sálů vnikl nový rozverný tanec polka a s ním i puntíkové halenky a mašle? V angličtině to ostatně stále připomíná pojmenování tohoto stále se vracejícího dekoru „polka dot“.

Puntíky rozjasní domov - foto, Hyperbydleni.cz

 

V loňském roce se záplava puntíků opět objevila na módních molech, ale už několik let je mají v oblibě také bytoví designéři. Puntík vždycky působí vesele, dokonce i v současné době tak oblíbené kombinaci černé a bílé barvy. V cool interiéru tedy lehce potlačuje jeho základní chlad a umožňuje projevit vlastní individualitu.

 

Puntíky rozjasní domov, fotka
Puntíky rozjasní domov, fotka

 

Na velikosti nezáleží

Byly doby, kdy móda diktovala droboučké bílé puntíčky na tmavě modrém nebo hnědém základu pro oblečení starších noblesních dam. Naopak v druhé polovině minulého století se rozjelo pop artové puntíkové třeštění v pestrých barvách a výrazných velikostech. Dnes si můžete zvolit podle vlastního vkusu a oblíbené barvy i nápadnosti. Navíc dekoratérské technologie posledního desetiletí přinesly úplně nové možnosti využití puntíků a koleček. Pořád ale platí, že drobný dvoubarevný dekor působí něžně, přívětivě a domácky, zatímco velká kola jsou nápadná a poutají na sebe pozornost, takže je třeba s nimi nakládat opatrně, aby se vám brzy nezprotivila. Vícebarevná kolečka nejvíc patří do dětských pokojů, jemné pastelové barvy v kombinaci s bílou budou půvabné v ložnici nad postelí, sytější stěna nebo jen její část s velkými puntíky vytvoří vtipný kontrast s jednobarevným okolím obývacího pokoje.

 

Puntíky rozjasní domov, fotka
Puntíky rozjasní domov, fotka

 

Puntíkaté zdi? Proč ne

Celou místnost si takto určitě neozdobíte, brzy by vám z toho přecházely oči. Puntíky se hodí na jednu stěnu nebo jen na její část. Kam s nimi? Raději tam, kam neupíráte oči – takže ne proti sezení, ale za něj. Kolečka totiž oko nejen přitahují, ale i nadměrně zaměstnávají a rychle unaví. Když je ale umístíte tam, kam vám pohled zalétne jen občas, plní výborně funkci povzbuzovače dobré nálady.

 

Puntíky rozjasní domov, fotka
Puntíky rozjasní domov, fotka

 

Jak se zdobí stěna dekorem? Máte několik možností. Pro zastánce klasické malby mají malíři pokojů nachystané šablony, přes které vymalují. Puntíky tak můžete mít bílé na pastelovém podkladu nebo naopak, ale třeba také tón v tónu – třeba světle modré na tmavomodré malbě (a samozřejmě i obráceně).

 

Puntíky rozjasní domov, fotka
Puntíky rozjasní domov, fotka

 

Na výběr je spousta tapet, počítejte ovšem s tím, že tapeta je vždycky lesklá a velmi nápadná, je třeba s pruhem takové výzdoby nakládat ještě uvážlivěji než s matnou malbou. Šikovný dekoratérský pomocník poslední doby jsou nejrůznější samolepicí obrázky. Najdete mezi nimi i sady jednobarevných i pestrých koleček v nejrůznějších velikostech.

 

Puntíky rozjasní domov, fotka

 

Taková výzdoba má několik výhod – můžete vytvořit třeba puntíkový strom nebo vlnu, všelijak kombinovat. A když vás pohled omrzí nebo zrovna na toto místo přemístíte vysokou skříň, dají se samolepky snadno sundat, ty kvalitnější pak dokonce můžete znovu použít jinde.

 

Puntíky rozjasní domov, fotka

 

Hrníčky, talířky, polštářky i květináče

Puntíkový detail v interiéru jednoznačně svědčí pro ženskou ruku, která zdobila. Je zvláštní, že muži k tomuto dekoru zdaleka nemají takový vztah – přitom jsou to oni, kdo dobývají svět nejrůznějšími koly. S puntíky to netřeba přehánět, ale třeba skupinka tří květináčů, pomalovaných nebo dekupáží ozdobených barevnými skvrnkami, působí velmi dobře. Nebo talířek na stěně, konvička na poličce i na stolku, polštářky na pohovce.

 

Puntíky rozjasní domov, fotka
Puntíky rozjasní domov, fotka

 

Dnes je oblíbené pestré povlečení a taková červeno černo bílá beruška sedmitečná vyloudí úsměv před spaním zdaleka nejen dětem. Kdo raději něco méně nápadného, může zvolit povlečení v kombinaci proužku, kostičky a puntíku v pastelových tónech. Ostatně puntík s proužkem a kostičkou se nečekaně vhodně doplňují a můžete tak vytvořit i působivý dekor stěn nebo třeba přehozů přes křesla.

Text: Gabriela Koulová / Living.cz
Foto: durhamregionkids.com, shoponline2011.com, etsy.com, miryclaypottery.com, rebeccasrags.blogspot.com, bedding.com, tinytotties.com

Související články na Living.cz:

Kuriozity: 5 světových NEJ

Vyrobte si valentýnskou růžiDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Puntíky rozjasní domov zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo