Kouzlo čtyř stěn

22.12.2010 | Lucie Sýkorová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

Povrchová úprava stěn je jedinečnou estetickou známkou každého domova – ať už bytu či domu. Kouzlo čtyř stěn spočívá v tom, že pouhý náklon (například u podkrovních interiérů), či barevné tónování dovedou váš domov přeměnit ve zcela jedinečný prostor.

Kouzlo čtyř stěn - foto, Hyperbydleni.cz

 

Fleky a hrbolky

Fleky na stěnách lze odstranit sanačními prostředky, pokud se ale jedná o místa s prostupem vlhkosti nebo kondenzace par, je lepší odstranit příčinu této vady, která bude hlubší a v budoucnu by se mohla znovu projevit – například dodatečnou izolací.

 

Kouzlo čtyř stěn, fotka

 

Na skvrny existují také speciální přípravky schopné neutralizovat chemické reakce, které v omítkách probíhají. K dispozici jsou rovněž sanační omítky, které vám pomohou při renovaci tam, kde je potřeba omítku dokonale opravit. Zvláště u renovovaných objektů byste neměli vynechat takzvanou penetraci. Vhodná je například penetrace proti vlhkosti, pokud máte s tímto nelaskavým spolubydlícím zkušenosti. Jejím účelem je totiž obecně zpevnění povrchu a vyrovnání savosti omítky, která ovlivňuje spotřebu nátěru a také konečný vzhled (vyhnete se „mapám“ na stěnách).

 

Kouzlo čtyř stěn, fotka

 

Příprava na nátěr

Pokud máte nově omítnutou stavbu, měli byste dodržet technologické odstupy mezi jednotlivými fázemi. Omítku je potřeba nechat nějakou dobu zrát, minimálně jeden měsíc, než začnete malovat, abyste se vyhnuli pozdějším komplikacím v podobě prasklin a vlhkosti. Na oblíbené štukové omítky z hotových směsí se dnes už nepoužívají vápenné nátěry, vhodnější je stěny vždy penetrovat. Existuje několik typů penetračních nátěrů podle typu povrchu, jeho stavu a zvolené nátěrové hmoty.

 

Kouzlo čtyř stěn, fotka

 

Pečlivější a déletrvající práci se nevyhnete ve starých domech či bytech. Staré, zažloutlé a odlupující se vrstvy maleb a zbytky lepidla je nutné odstranit. Stěny se navlhčí, staré nátěry seškrábou a stěny se umyjí mýdlovou vodou. Vhodné je odstranit také tapety. A pokud se stav omítek ve starém bytě nebude příliš shodovat s vaší představou o ideálně rovném povrchu, bude třeba použít buď štukovou omítku a stěny přeštukovat, nebo použít stěrky pro vyrovnání povrchu. Výběr jejich hrubosti přizpůsobte velikosti nerovností a případných trhlin.

 

Kouzlo čtyř stěn, fotka

 

Pod barvu

Nejčastějším podkladem pro konečnou úpravu stěn jsou maltové omítky – sádrové, vápenné, vápenocementové a disperzní, které se nanášejí v několika vrstvách nahazováním, nátěrem nebo nástřikem. Kromě estetické funkce, dané jejich strukturou, plní také praktickou roli – zpevňují konstrukci, chrání zdivo, izolují tepelně a zvukově.

 

Kouzlo čtyř stěn, fotka
Kouzlo čtyř stěn, fotka

 

Nejčastěji bývají hladké, ale mohou být i zrnité, strukturované, plastické, leštěné apod. Také stěny nebo stropy, které jsou řešeny jinak než klasickým zdivem (třeba příčky nebo stropní podhledy), lze natřít – například sádrokarton, umakart, dřevotřískové nebo dřevoštěpkové desky, sklolaminát, sklo a jiné.

 

Kouzlo čtyř stěn, fotka
Kouzlo čtyř stěn, fotka

 

Možné je natírat také tapety (zejména plastické, které jsou určené pod malbu – nanáší se hustší barva s dobrou krycí schopností, důležité je ale použité lepidlo, které se nesmí pod nátěrem rozpouštět) nebo na polystyren (ale vždy vodou ředitelnými barvami).

 

Kouzlo čtyř stěn, fotka

 

Stejně jako v případě jiných stavebních činností i pro nátěrové hmoty platí, že na trhu existuje široký výběr, a to nejen co se týká barevných odstínů, ale také materiálu. Pokud vybíráte, věnujte svým úvahám dostatečnou pozornost. Nezáleží totiž pouze na tom, jak budou vypadat stěny, celkový vzhled spoluvytvářejí také podlahové krytiny a nábytek, který do interiéru zvolíte. Řiďte se svým vkusem, ale mějte na paměti, že kombinace, které se vám na začátku zdají jako příjemné, vás mohou po čase začít provokovat, unavovat nebo nudit.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kouzlo čtyř stěn zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo