A bude vymalováno!

1.12.2010 | Lucie Sýkorová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 1 |

Chcete také zažít tu radost, až budete mít všechno v barvách vašich snů? A navíc, dnes už je malování hračkou i zábavou zároveň. Tady je pár jednoduchých rad, jak na to…

A bude vymalováno! - foto, Hyperbydleni.cz

 

Na kvalitě záleží!

Než půjdete nakupovat, přineste si domů vzorky barev, protože vlivem světla mění svůj charakter. Jestliže chcete mít vymalováno opravdu hezky, zapomeňte na hlinku a vybírejte z disperzních barev. Jejich kvalita záleží na poměru pigmentu, plnidla a pojiva. O co bude barva dražší, o to bude natřená plocha ekologičtější a také hezčí.S větším množstvím pigmentu budete mít barvu matnější i hustší a naopak. Jen nesmíte zapomenout, že světlé tóny jsou na stěnách ještě světlejší a sytější naopak tmavší, než vypadají v plechovce.

 

A bude vymalováno!, fotka

 

V pokoji, který chcete malovat, mohou vypadat úplně jinak než v prodejně. Vyplatí se koupit malou plechovku s požadovanou barvou a přetřít alespoň část stěny. Daný objem kupte najednou, protože větší balení jsou cenově výhodnější a vyhnete se i nebezpečí, že požadovaný odstín barvy později nebude až tak úplně stejný. V řadě obchodů vám už mohou namíchat skutečně barvy vašich snů, buď klasicky – poměrově, anebo počítačem. Mnozí výrobci také mají své tzv.kolorovací centrum. Mějte ale na paměti, že nejsytější tóny jsou nejdražší.

 

A bude vymalováno!, fotka

 

Jestliže už množství předchozích nátěrů přesáhlo číslo tři, musíte je seškrábat. Opravte nerovnosti a poškození stěn špachtlí a stěrkovým tmelem, nechte ho zaschnout a potom jemnějším brusným papírem uhlaďte do roviny. Potom byste měli stěny penetrovat, pečlivě a rovnoměrně. Pokud byl pokoj vytapetován, tapety odstraňte a stěny očistěte od zbytků. Umyjte natřené dřevo, obruste a vysušte.

Stěny

Horní linku ohraničte samolepicí páskou, kterou nalepte po celém obvodu pokoje. Začněte se stěnami u oken a malujte seshora dolů. Použijte opět buď váleček, nebo velký a malý malířský štětec. Malý váleček a zárohák využijete v okolí radiátorů.

 

A bude vymalováno!, fotka

 

Strop

Abyste na něj dosáhli, použijte malířský žebřík nebo váleček s teleskopickou tyčí. Začněte u kraje blízko okna a pokračujte ke středu místnosti a dál ke dveřím. Malým štětcem vymalujte okolí světelných zdrojů, velké plochy natírejte velkým štětcem nebo válečkem křížem krážem.

 

A bude vymalováno!, fotka

 

Okenní rámy

Odstraňte všechny ovládací prvky a sklo oblepte páskou, kterou odstraníte, jakmile barva zaschne. Nejdříve natřete okraje v blízkosti skla, potom přejděte na okraje rámu. Nakonec natřete zbývající plochy.

Radiátory

Nikdy nenatírejte, když topíte. Zbruste nerovnosti a odstraňte rez. Očištěný kov natřete lakem, teprve potom použijte barvu.

Dveře

Odstraňte všechny kovové prvky, dveře rozevřete. Začněte nátěrem lišt, potom přejděte na plochu a nakonec natřete rám. Skleněné výplně olemujte samolepicí páskou.

 

A bude vymalováno!, fotkaJak to dělají profíci?

Vždy si připravte takové množství nátěru, které odpovídá dvojnásobku malované plochy. Dva nátěry bývají totiž nutné. Jestliže používáte jenom jednu vrstvu barvy, musí být trochu silnější, jinak budete muset malovat stejně dvakrát. Do barvy namáčejte jen třetinu štětce a dbejte, aby barva byla pravidelně rozetřena a nebyly na ní šmouhy. Ostrým přechodům a šmouhám se vyhnete, pokud budete mokrým válečkem natírat zase mokré, takže se snažte natřít vždy celou stěnu v jednom zátahu. Váleček nechte pořádně nasáknout, přebytky barvy ovšem důkladně setřete a natírejte s ním křížově. Pokud malujete strop i stěny jedním tónem, vymalujte nejdřív přechody mezi stěnami a stropem. 

Autor: Lucie Sýkorová / HyperBydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Yvett: Já jsem v malování naprostý...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo