Jakou zvolit barvu pro váš interiér

11.11.2010 | Jana Henychová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

Máte-li nově postavený dům, nebo chcete inovovat starý byt a rozhodli jste se kompletně a moderně vymalovat, pak možná právě vám můžeme poskytnout pár rad.

Jakou zvolit barvu pro váš interiér - foto, Hyperbydleni.cz

 

Prostředí, ve kterém se během života pohybujeme, nás vždy z velké části ovlivňuje. Jedním ze zásadních ovlivňujících faktorů jsou barvy, které nás obklopují a které vnímáme. Barvy působí na naši psychiku, ovlivňují naše nálady, chutě, uklidňují nás nebo naopak povzbuzují. Podle toho bychom měli barvy do interiéru také vybírat a vědět, které jsou vhodné a kterým se raději vyhnout nebo je ponechat na uvážení jako doplňkovou kombinaci s jinými barvami. Barva, která může celoplošně špatně působit, může naopak v malé míře v kombinaci s jinými barvami vypadat krásně.

 

Jakou zvolit barvu pro váš interiér, fotka

 

Již řadu let po mnoho generací je tradičním nátěrem stěn bílá barva, která se do všech druhů bytových prostor jeví jako univerzální řešení. V posledním desetiletí se ale opět vrací trendy barevných maleb na stěnách bytů a to v moderních barvách a odstínech v různých kombinacích. Pro ty z vás, kteří již řadu let používají klasickou bílou malbu, může být změna k barevným stěnám příjemnou změnou. Ale obzvláště ve velkých místnostech střídmě vybavených nábytkem dokáže dobře zvolená barevnost stěn vyvolat pocit tepla a zároveň vytvořit velmi útulné prostředí. Také malý pokojíček bude s barevnými stěnami vypadat příjemně, obzvláště pokud máte předsíňku malých rozměrů, kdy ji může vhodná kombinace barev dobře doplnit a malý všední prostor tak udělá krásným.

 

Jakou zvolit barvu pro váš interiér, fotka

 

Při výběru barvy, popřípadě jejich kombinací, musíme vždy brát v úvahu, že každá barva může mít různou intenzitu a odstíny od studených po teplé, ovšem ale pokaždé může působit jiným dojmem. Rozdílné pocity ze stejné barvy tak můžeme vnímat, pokud si například natřeme byt barvou tmavě oranžovou. Obývací pokoj a předsíň se tak zútulní, ovšem v ložnici mohou teplé barvy působit spíše rušivě, na denním světle pak zcela jinak než ve večerních hodinách, kdy je vše osvíceno elektrickým světlem. Barvy pohlcují různé světlo - ta samá barva může vypadat jinak na stěně přímo osvětlené denním světlem, v místě bez oken nebo při elektrickém osvětlení. U některých barev je změna malá, ale u jiných barev by mohl výsledek i nepříjemně překvapit. Do ložnice vám doporučujeme spíše nátěry studených barev, zejména světle modrou, která působí velmi klidným dojmem. Pro stejný účel můžete zvolit také kombinaci šedých barev tmavého a světlejšího odstínu. Barvu proto vyzkoušejte v reálných podmínkách a teprve potom zvolte ten správný odstín. Barva, která se nám líbí na malém vzorku, může působit úplně jinak na velké ploše. Takže pokud se například dostanete na návštěvu ke známým do barevného interiéru, zkuste si představit, jak by se taková barva vyjímala u vás, zda byste se v ní cítili příjemně a neváhejte se s přáteli o tom poradit. Můžete tak přijít na další možnosti, jak si vymalovat.

Při tomto výběru barvy kromě výše zmíněného záleží také na různorodé barevnosti všeho zařízení, které v dané místnosti zrovna máte, ale samozřejmě také různých doplňků, pokud se je zrovna nechystáte vyměnit za jiné a chcete jim budoucí barvu stěn přizpůsobit.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jakou zvolit barvu pro váš interiér zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo