Barvy, které dokážou hřát

5.11.2010 | Lucie Sýkorová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

Odstíny žluté, oranžové nebo třeba červené a hnědé považujeme za takzvané teplé barvy. Takovéto odstíny mohou působit dokonce i ukildňujícím dojmem, jsou také považovány za velmi přátelské a vlídné.

Barvy, které dokážou hřát - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jak na žlutou

Kdo má rád světlé interiéry násobící přicházející denní světlo a sluneční svit, zvolí často kompozici z jemných žlutavých tónů. Světlounce žlutá barva slonové kosti na stěnách celou místnost příjemně proteplí a současně vytvoří nekonfliktní prostředí pro jakékoli bytové zařízení. Žlutá v sytých tónech působí optimisticky, lehce až bezstarostně, vybízí ke komunikaci a podporuje trávení, zkrátka je to velmi pozitivní a přátelská barva. Bytový textil pak můžeme volit v sytějších odstínech vanilkové žluti, teplé béžové a sytě zlatého okru. Světlé stěny překrásně rozzáří zlaté rámy obrazů či zrcadel, interiér barevně doladí drobnosti: žluté kovy na dveřních klikách, okenních konzolích, nábytkovém kování a uměleckých předmětech. Ke světlounce žlutavým stěnám bude vypadat dobře smetanový, medový nebo zlatavě okrový koberec. Praktičtější na údržbu je jemný barevný melír.

 

Barvy, které dokážou hřát, fotka

 

Oranžová je dobrá

Oranžová nachází na stěnách uplatnění ve své zjemnělé podobě naředěné bílou: broskvové a meruňkové. Pokud se s odvahou pustíme do plánování sytějších barev, raději nechme vyniknout pouze jedinou stěnu. Pro odlehčení místnosti a optické zvýšení prostoru zachovejme v obvykle vysokých místnostech vždy čistě bílý strop. Abychom kouzlo barev nepokazili a naopak jeho účinky efektně znásobili, doplňme barevnou stěnu kompozicí nábytku a obrazů. Na pozadí výrazně meruňkové stěny se bude překrásně vyjímat komoda dýhovaná třešní, případně odlehčená skleněnými dvířky nebo bíle lakovanými čely s vysokým leskem. Pro svou křiklavost se neředěná oranžová ocitá spíše na bytových doplňcích, které jsou ideálním oživením interiéru koncipovaného ve smetanových, béžových a teple hnědých až zrzavých tónech.

 

Barvy, které dokážou hřát, fotka

 

S červenou opatrně

Červenou ve větší ploše uplatníme nejlépe na podlaze, kde tmavá a sytá červeň působí stabilním, zabydleným, útulným až luxusním dojmem. Jako podlahová krytina se bude dobře vyjímat načervenalá exotická dřevina merbau, která olejováním dramaticky ztmavne a okouzlí nás podmanivým sametovým leskem. Červeno-červený interiér by tedy zbytečně dráždil všechny naše smysly, bystřil naši pozornost, zrychloval tep srdce i dech a bránil tak účinné a poklidné relaxaci, kterou v obytném prostoru nejčastěji hledáme.

 

Barvy, které dokážou hřát, fotka

 

Pro smyslnou jemnost

Díky nenápadné eleganci se hnědá barva neokouká a nechá vyniknout různým výraznějším texturám a strukturám textilu, nábytku a zařízení. Při volbě kvalitních materiálů je výsledkem exkluzivní a noblesní nadčasový interiér. Na stěnách se nejlépe vyjímají světlé odstíny: lomená bílá, slonová kost, smetanová, pastelová okrová a béžová. Místnost opět oživí jedna sytější stěna, nejlépe v syté kávové, nebo zlatavě okrové, na které překrásně vyniknou jak nábytkové solitéry, tak svítidla s bílým skleněným krytem.

 

Barvy, které dokážou hřát, fotka

 

Trochu odvahy

Univerzální návod na kompozici vícebarevného interiéru využívá těch nejlepších vlastností každé jednotlivé barvy. Barevný základ v malé místnosti vytvoří světlá nažloutlá podlaha z břízy, javoru nebo jasanu, která prostor opticky zvětší a rozšíří. V přiměřeně velkých místnostech volte středně tmavé dřeviny, které jsou velmi praktické na údržbu a vytvoří přívětivou atmosféru. V jednotlivých částech módně a kontinuálně propojeného prostoru pak hrají jednotlivé barvy hlavní roli a druhé dvě jí sekundují. Pro větší hloubku, plasticitu a atraktivitu interiéru je vhodné používat maximálně tři zvolené základní barvy v několika příbuzných odstínech a sytostech, které odpovídají účelu a velikosti plochy, kterou pokrývají.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Barvy, které dokážou hřát zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo