Jakou si vybrat barvu nebo fasádu pro váš rodinný dům

26.10.2010 | Jana Henychová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 1 |

Tentokrát Vám poradíme pár tipů, jak si vybrat ten správný druh fasádního nátěřu nebo omítky pro váš stávající nebo nově postavený dům.

Jakou si vybrat barvu nebo fasádu pro váš rodinný dům - foto, Hyperbydleni.cz

 

V současné době se používají dvě základní technologie. Dům se obarví buď nátěrem fasádní barvy nebo tenkovrstvou obarvenou omítkou. Zatímco fasádní barvy užijete především při renovaci stávajících omítek, u novostaveb se mnohem častěji využívá aplikace tenkovrstvých omítek s pigmenty v požadovaném barevném odstínu. Výrobci vám vše namíchají podle vašeho přání.

 

Jakou si vybrat barvu nebo fasádu pro váš rodinný dům, fotka

 

Aby měl takový barevný nátěr dlouhou životnost, musí se dobře snést se svým podkladem. Pokud se rozhodnete nenechat si omítku zhotovit firmou a místo toho vezmete vše do vlastních rukou, je nutné se předem důkladně zajímat o podrobnosti a řádně si před započetím práce pročíst pokyny výrobce, kde bývají zpravidla kromě běžného postupu zpracování uvedeny také způsoby ředění a správné technologické přestávky. Ty jsou nutné pro správné zasychání, aby se mohla nanášet vrstva další.

 

Jakou si vybrat barvu nebo fasádu pro váš rodinný dům, fotka

 

Základní barva omítek je bílá. Pokud chcete kvalitní probarvenou omítku, použijte pastovitou omítku nebo probarvenou suchou omítkovitou směs. Pastovité omítky bez problému pronikají do podkladu a dobře absorbují vodní páry. Jejich výhodou je, že se jen tak snadno nezašpiní a po vyschnutí se dají lehce omýt vodou, aniž by ztrácely sytost barvy. Další variantou, kterou můžete při natírání domu využít, jsou minerální vápenné omítky. Tyto druhy se vyrábějí v prášku, který pouze stačí smíchat s požadovaným množstvím vody a dále už jenom nanášet nátěr dle návodu. Jejich využití lze uplatnit zejména na pórobetonových a cihlových zdech, a tak se hodí hlavně do starých domů, kde je potřeba po letech udělat nějakou udržbu. Zásadní nevýhodou takového druhu nátěru ale je, že pohlcuje nadměrné množství částic různých látek, které se v ovzduší nachází, a proto za hodně krátkou dobu dojde k jeho zašpinění. Další oblíbenou a hojně využívanou skupinou nátěrů, které jsou v současnosti na trhu k sehnání, jsou nátěry disperzní. Ty přijdou vhod zejména pro novostavby, ve kterých je zabudovaná dostatečná tepelná izolace obvodových stěn. Ze základních druhů barevných fasádních nátěrů si můžete zvolit z řad nátěrů silikonových, silikátových, akrylátových, vápenných, latexových, ba dokonce i umělohmotných. Akrylátové barvy nedoporučujeme pro objekty, které trpí nadměrnou vlhkostí a mají zasolené nebo mastné podklady. Silikonové nátěry stejně jako disperzní barvy jsou velmi dobře odolné vůči mrazu.

 

Jakou si vybrat barvu nebo fasádu pro váš rodinný dům, fotka

 

Důležitým faktorem pro většinu z vás je jistě budoucí barva vašeho domu. Z širokého spektra teplých i studených barev lze opět vybírat z nabídky různých výrobců. A tak si můžete podle vlastní představy vybrat jednu nebo kombinaci více barev. Pokud se váš nový dům náhodou nachází na pozemku obklopeném velkým množstvím zeleně, můžete si nechat zhotovit světlezelený nátěr v kombinaci s jemnými žlutými pruhy kolem oken. Váš dům tak krásně splyne s okolím, jako by do přírody přirozeně patřil. Pokud naopak vyžadujete, aby ve stejné krajině váš dům dobře vynikl a zároveň byl výrazný a viditelný na hodně velkou vzdálenost, pak vám doporučujeme nátěry barev červené, oranžové nebo růžové, ovšem je nutné vzít také v úvahu okolní zástavbu a její celkovou barevnost. Pro kompletní vylepšení můžete ještě dodatečně nanést jemné pruhy světlejších odstínů kolem oken, což dodá vašemu domku celkově příjemný náhled.
 

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.cz Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Anežka: My jsme taky vybírali barvu...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo