Prodlužte životnost vaší matrace správnou ochranou a péčí

14.11.2018 | Redakce | Ložnice | Komentářů 0 |

Vsaďte na trojici ochranných vrstev, které k matraci nepustí ani smítko prachu. Myslete taky na mechanické poškození, kterým se lze velmi snad vyhnout.

Prodlužte životnost vaší matrace správnou ochranou a péčí - foto, Hyperbydleni.cz

Matrace mají svou omezenou životnost. Po mechanické stránce by nám měly vydržet přibližně deset let. Z hygienického hlediska jsou ale zanedbané a neudržované matrace na odpis po pěti letech. Jsou plné roztočů, špíny, bakterií a ohrožují naše zdraví. K prodloužení životnosti přitom stačí velmi málo, správná ochrana a péče.

Pravidelné převlékání prostěradla nestačí

Ložní prádlo pravidelně vyměňujeme všichni. Někdo každý týden, což je z hlediska hygieny ideální, někdo jednou za měsíc. Vy, co patříte do druhé skupiny, byste nyní měli zpozornět.

Prostěradlo každou noc pohlcuje velké množství potu, bakterií, vlasů, kousků kůže a dalšího tělesného odpadu. Ten je živnou půdou pro nežádoucí mikroorganismy. Okem je sice nevidíme, ale kdybyste si prostěradlo po měsíci používání prohlédli pod mikroskopem, už byste na něm spát nechtěli.

Prostěradlo navíc není nepropustné a většina nečistot se dostává dále k matraci. Čím častěji budete ložní prádlo měnit, tím méně nečistot se do matrace dostane. Každopádně při každém převlékání vytáhněte také vysavač a všechny nečistoty z matrace vysajte.

Prodlužte životnost vaší matrace správnou ochranou a péčí, fotka

 

Pračka si poradí i s matracovým potahem

Většinu z nás to nikdy nenapadlo, ale vyprat můžete také matracový potah. Je to nejtěsnější vrstva matrace, která ji chrání před vlhkostí a prachem neboli živnou půdou pro roztoče.

V dnešní době je většina matrací prodávána v potahu, který je jednoduše snímatelný po odepnutí zipu, je vyroben ze dvou kusů a pratelný v pračce minimálně na 60°C.

Potah perte alespoň třikrát do roka, s takovou pravidelností nebudou mít roztoči ve vaší matraci šanci! Jestli se vám celý potah nevejde do pračky najednou, klidně perte jednotlivé díly zvlášť, na to druhém můžete zatím pohodlně spát.

Prodlužte životnost vaší matrace správnou ochranou a péčí, fotka

 

Topper zajistí maximální ochranu i pohodlí

Všem nežádoucím organismům zabrání v přístupu k matraci matracový chránič. Nebojte, nejde o velkou investici, seženete ho za pár stovek a životnost matrace prodlouží o několik let. A to se vyplatí!

  • Matracový chránič je vlastně mezivrstvou mezi matrací a prostěradlem, kterou připevníte čtyřmi poutky k rohům matrace. Snadno jej sundáte a vyperete klidně při každém převlékání.

 

Podobnou ale mnohem účinnější ochranu poskytuje také krycí matrace neboli topper. Investice do něj je o pár stovek vyšší, ale kromě ochrany matrace vám dopřeje i pohodlnější spaní.

  • Topper je multifunkční, relaxační podložka, kterou stejně jako chránič uložíte mezi matraci a prostěradlo a upevníte ho čtyřmi poutky. Navíc zvyšuje ortopedické vlastnosti matrace, některé modely mají například také antidekubitní vlastnosti. Stejně jako matrace je uložen ve snímatelném pratelném potahu, který si vyprání zaslouží stejně často jako potah matrace.

Prodlužte životnost vaší matrace správnou ochranou a péčí, fotka

 

Točit, větrat, neskákat

 I když máte matraci chráněnou hned třemi vrstvami, ještě nemáte úplně vyhráno. Poškodit jí totiž můžete i mechanicky.

  • Každou noc matraci nerovnoměrně zatěžujeme, ať už váhou našeho těla, tak i potem, kterého za noc zvládneme vypotit přibližně litr. Matraci proto pravidelně otáčejte, zprava doleva, shora dolů. Čím častěji tím lépe.
  • Na matraci neodkládejte příliš těžké či ostré předměty. Mohly by poškodit její konstrukci nebo ji nešikovně propíchnout. Stejně tak zakažte dětem skákání. Na posteli se prostě neskáče, hrozí zde totiž poškození také konstrukce postele a roštu.

 

Poslední věc, na kterou myslete je, že matrace potřebuje dýchat. Dopřejte jí proto každý den přísun vzduchu, který z ní odvětrá veškerou vlhkost.

 

Prodlužte životnost vaší matrace správnou ochranou a péčí, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Prodlužte životnost vaší matrace správnou ochranou a péčí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo