Jak si vybrat dokonalý polštář?

3.11.2015 | Mgr. Monika Kovačková | Ložnice | Komentářů 0 |

V případě, že si zařizujeme ložnici, měli bychom se více než na vzhled, design, doplňky a barevné ladění soustředit na kvalitu matrace, polštáře a přikrývky, neboť právě vhodné lůžko je pro naši celkovou regeneraci během spánku tím určujícím. Nedostatek kvalitního spánku je jedním z globálních problémů moderního života – studie dokládají, že až 45% světové populace trpí různými formami nespavosti a s nimi spojenými nepříjemnými zdravotními problémy. Řešení těchto vleklých problémů je více než snadné – ukazuje se, že nejúčinnějším lékem na nespavost je vhodná matrace, polštář a přikrývka.

Jak si vybrat dokonalý polštář? - foto, Hyperbydleni.cz

Zdravý spánek je pro kvalitu života zásadní, proto bychom si jej měli doslova pěstovat. Jelikož každý z nás má svůj specifický způsob spánku, najít dokonale vhodný polštář může být někdy opravdu umění. Existují však některé obecné zásady, kterých bychom se při hledání perfektního polštáře měli držet.

Před nákupem polštáře je dobré zodpovědět si několik důležitých otázek: Probouzíte se se ztuhlým krkem a bolestmi hlavy? Jaké jsou vaše „spánkové“ návyky? A mění se v průběhu času? Jaký typ spáče jste – spíte převážně na zádech, boku, nebo na břichu? Trpíte alergií? Jaký je váš rozpočet pro tento nákup? (Jelikož spánkem trávíme třetinu života, investice do polštáře je jednou z nejdůležitějších investic pro zlepšení kvality života.) Odpovězte si na tyto otázky a detailně o svých potřebách informujte prodejce polštářů, který by vám měl s výběrem vhodného polštáře poradit.

Zjistěte, jaké modely a z jakých materiálů jsou k dispozici, a vyzkoušejte, jaký typ polštáře vám bude nejvíce vyhovovat. Nízký, vysoký, široký či úzký – na výběr je nepřeberné množství. Odborníci však v posledních letech upřednostňují úzké anatomicky tvarované polštáře, které jsou speciálně navrženy tak, aby dokonale podpíraly hlavu i krk, čímž zmírňují tlak a napětí svalů.

Pro klidný spánek je důležité vybrat si takový typ polštáře, který vám bude nejlépe vyhovovat v pozici, ve které nejčastěji spíte. Pokud spíte na břiše, ideální je polštář s velmi nízkým profilem speciálně navržený pro takové typy spáčů. Jestliže dáváte přednost spánku na boku či na zádech, můžete si dovolit polštáře středně vysoké. Vhodnou volbou jsou speciálně tvarované polštáře s vysokou a nízkou částí – podle jejich specifického tvaru je zajisté snadno poznáte. Vyšší část dokonale podpírá krk v pozici na boku a naopak nižší část je příjemnou podpěrkou pro hlavu, pokud spíte na zádech. Účinky tvarovaných polštářů ještě více podpoříte, když si zvolíte tzv. polštáře s pamětí plněné polyuretanovou pěnou.

Jak si vybrat dokonalý polštář?, fotka

 

Samozřejmě, že u polštářů také záleží na použitém materiálu:

Z materiálů živočišného původu vyzkoušejte vlnu, která poskytuje maximální pohodlí, neboť je výborným tepelným izolantem, a tak chrání před teplem v létě a naopak zahřívá v zimě. Podobné vlastnosti má také stále oblíbené peří.

Jedničkou mezi materiály přírodního původu je bambus. Bambus je největším druhem „trávy“ na světě, neboť je obdařen úžasným růstem až 50 centimetrů denně! Bambusové vlákno je až o 40% savější než bavlna a protože je duté, udržuje dokonalou tepelnou pohodu v létě i zimě. Bambus je navíc ideálním materiálem pro lidi s citlivou pokožkou.

Co se týče syntetickým materiálů, vyzkoušejte nanovlákna. Nanovlákna jsou hladká a jemná vlákna, která jsou v podobě výplně polštářů ideální pro děti a alergiky. Velmi oblíbené jsou také polyesterová vlákna či pěnové polštáře s pamětí.

Před koupí se doporučuje si polštář pořádně otestovat – lehněte si na něj, přetáčejte se ze strany na stranu a zaměřte se především na to, jak polštář podepírá vaši hlavu a krk. Jen tak zjistíte, jak se budete každou noc cítit.

Jak si vybrat dokonalý polštář?, fotka

 

Abyste maximálně prodloužili životnost polštáře, věnujte pozornost i jeho potahu – ten by měl být snímatelný a pratelný. Čistý a svěží potah polštáře ocení nejen alergici a astmatici. Životnost polštáře je zajisté do velké míry ovlivněna druhem a kvalitou plnícího materiálu – zatímco syntetický polštář by se měl měnit jednou za dva roky, polštář plněný přírodními materiály má životnost až deset let.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Jak si vybrat dokonalý polštář? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo