ZDRAVÝ SPÁNEK K NEZAPLACENÍ

19.7.2007 | Zdeněk Lodyha | Ložnice | Komentářů 0 |

Každý člověk stráví ve spánku v průměru jednu třetinu svého života. Spánek je pro naše tělo velmi důležitý, protože díky němu regenerujeme naše psychické a fyzické síly. Na posteli není nejdůležitější to, co vidíme na první pohled, ale naopak to, co je našim očím skryto. Tedy rošt a matrace. Zdravý spánek k nezaplacení.

ZDRAVÝ SPÁNEK K NEZAPLACENÍ - foto, Hyperbydleni.cz
Na jejich kvalitě záleží, jestli budeme ráno vyskakovat z postele svěží nebo se budeme zvedat celí rozlámaní a nevyspalí. Podmínkou pro zdravý spánek je uvolnění páteře, kloubů, svalů a vnitřních orgánů, které mají vliv na důležité životní funkce. Je nutné, aby páteř byla při ležení podepřena ve svém přirozeném tvaru. Meziobratlové ploténky se tak mohou uvolnit a nedochází k jejich deformaci a následné bolesti zad. Kvalita spánku záleží na zvolení vhodné matrace a roštu.

Správná matrace


Všeobecně platí zásada zachovat při ležení na matraci páteř v rovině. Příliš tvrdá matrace by mohla deformovat páteř, stejně tak jako příliš měkká. Dopřejte si čas Při výběru matrace nespěchejte, dobře vybírejte a opakovaně zkoušejte. Ptejte se na její vlastnosti, informujte prodavače o svých požadavcích, popřípadě i zdravotních problémech. Dejte přednost kvalitě před podezřele nízkou cenou. Dobrá matrace se musí přizpůsobit tělu, nikde nesmí nic tlačit. Matrace by měla mít po své délce několik různě nastavitelných zón, aby vám ustoupila v oblasti ramen a kyčlí a podepřela vás v oblasti bederní páteře.

Tvrdou nebo měkkou


Pro správný výběr matrací můžeme zvolit čtyři základní rozlišení. Měkká matrace, středně tvrdá matrace, tvrdá matrace a extra tvrdá matrace. Jednotný recept na správnou postel ovšem neexistuje. Ta musí být individuálně přizpůsobena každému spáči, především jeho váze a výšce. Záleží i na jeho zdravotním stavu a zvyklostech spaní. Někdo má radši měkčí, někdo tvrdší ležení. Pokud spíme v příliš měkké nebo naopak hodně tvrdé posteli, je páteř celou noc nepřirozeně prohnutá a ráno nás pak bolí. Na zdravém lůžku si páteř udržuje při ležení vždy svůj správný tvar. Na kvalitní posteli bychom ale neměli šetřit. Kvalita lůžka, tedy roštu a matrace, má vliv na uvolnění a regeneraci páteře, kloubů i vnitřních orgánů.

Jak vybírat postel


Základem je kostra postele, do které vložíme rošt a na něj matraci. Minimální délka postele by se měla rovnat délce spáče plus 20 cm (ale raději více). Minimální šířka by měla být 80 cm, ale 90 nebo 100 poskytne víc pohodlí. Výrobci jsou dnes schopni dodat postel, rošt i matraci jakýchkoli rozměrů. Výška postele by měla být i s matrací 45 - 55 cm. Dvoulůžko by mělo mít dva samostatné rošty i matrace, vybrané “na míru” každému z obou spáčů. A čelo u postele? U hlavy nám díky němu nepadá polštář a “netáhne” na hlavu, u nohou to tak nutné není, zvlášť v menší ložnici.text: Zdeněk Lodyha

foto: Dřevočal, Jelínek

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek ZDRAVÝ SPÁNEK K NEZAPLACENÍ zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo