Postel – srdce ložnice

27.3.2012 | Monika Kovačková | Ložnice | Komentářů 1 |

Zařídit si ložnici tak, aby byla oázou klidu a relaxace, kam se budete každý večer těšit, není v současnosti velký problém – na trhu máte široký výběr zařízení i doplňků, takže si můžete prostředí svého odpočinku zvolit přesně podle svého vkusu. Užijte si zařizování, dolaďte všechny detaily, vyhrajte si s maličkostmi – ložnice může dýchat přesně tím stylem, který vás příjemně uklidňuje a nabíjí novou energií. V souladu s laděním ložnice musí harmonizovat především její dominantní prvek – postel, který však kromě vysokých estetických požadavků musí naplňovat i mnohá kritéria a parametry pro zdravý spánek.

Postel – srdce ložnice - foto, Hyperbydleni.cz

Z hlediska typů postelí je opravdu velký výběr – ideální jsou postele s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí a roštem, díky kterému matrace dobře odvětrává – v matraci se tak nedrží vlhkost, což pocítíte sami v podobě příjemnějšího spaní a navíc se v takovém prostředí redukuje množení roztočů. Určující je kostra lůžka – šířka rámu lůžka je v nejlepším případě 90 cm a délka lůžka je dána výškou postavy spáče, přičemž je důležité k výšce osoby připočíst minimálně 20 cm. Obvyklá délka postelí je pak 200 cm, na trhu jsou však běžně k dostání i postele s délkou 210 cm.

 

Postel – srdce ložnice, fotka


Lépe se vám bude vstávat z vyšší postele, která by měla být samozřejmou výbavou v bytě starších lidí. Ale pokud jste vyznavači moderních stylů, například japonského, můžete si pořídit i postele nízké. Z hlediska zdravého spánku by však postel neměla být níže než 25 cm nad zemí; ideální vzdálenost mezi podlahou a povrchem matrace je kolem 45 až 55 cm.

 

Postel – srdce ložnice, fotka


Rošt postele může být lamelový či laťkový a podle přání si můžete zvolit polohovací typ, který ve správném nastavení může ulevit nejen vašim zádům, ale i nohám. Na roštu i na matraci nešetřete – poohlídněte se po nejmodernějších modelech, které vám díky mnohým vylepšením zaručí kvalitní spánek a maximální regeneraci. Matrace z kvalitní studené pěny je dobrou volbou – velkým plusem tohoto materiálu je to, že je hypoalergenní. Určitě se vyplatí sledovat proměny na trhu, protože každý rok jsou k dostání matrace s vylepšenými parametry. Takovou praktickou novinkou je například biopěna – ta má obdobné vlastnosti jako studená pěna z umělých materiálů, avšak biopěna je vyrobena z čistě přírodních surovin, a to z oleje rostliny skočec. Tato rostlina byla uctívána již starými Egypťany, ale i v dnešní době má mnoho příznivců. Biopěna má čistící schopnosti a aktivně odpuzuje mikroby a roztoče, takže i silní alergici či astmatici si mohou na matracích těchto typů v bezpečí hovět.

 

Postel – srdce ložnice, fotka


Pokud máte dvojlůžko, vyberte si takovou postel, která bude mít matrace i s roštem zvlášť. Oceníte tak nejen nadstandardní pohodlí při spánku, ale také si každý ze spáčů bude moci navolit parametry roštu i matrace přesně podle svých potřeb.

 

Postel – srdce ložnice, fotka


Nezapomeňte také na zdravé lůžkoviny, které dovedou vaši postel k dokonalosti. Důležitý je nejen materiál, ale i velikost polštářů a přikrývek. Co se týče výplně lůžkovin, ideální je moderní duté vlákno, které je příjemně hřejivé a dá se snadno prát; dobrou volbou jsou i přikrývky z ovčího vlákna. Ze zdravotního hlediska lze doporučit velikost polštářů 40 x 90 cm, které je navíc možné přeložit, a vytvořit tak vyšší podložení hlavy. Povlečení a prostěradla je dobré zvolit z tradičních materiálů, jako je bavlna, hedvábí, froté či flanel – ačkoli jsou v oblibě umělá vlákna, nezajišťují takový komfort, neboť nejsou savým materiálem.

 

Postel – srdce ložnice, fotka


Pokud budete mít při nákupu nového lůžka pár těchto pravidel na paměti, jistě si vyberete zdravou a pohodlnou postel. Volba ostatních prvků, jako jsou například úložné prostory, design čel, tvar či barva postele, je pak otázkou pouze vašeho vkusu, takže máte otevřenou možnost zdravotní parametry lůžka snadno a lehce skloubit s jeho vzhledem, a tím i s konečným laděním celé ložnice.

 

Postel – srdce ložnice, fotka


Autor: Monika Kovačková

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Iwette: Postel je svatyně odpočinku...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo