Hlas pro vodní matrace

24.1.2012 | Monika Kovačková | Ložnice | Komentářů 0 |

Každodenní kvalitní spánek je nezbytnou samozřejmostí pro zdravou regeneraci těla i mysli. Spánek je tedy něčím naprosto přirozeným, v důsledku stresu a starostí se však mnohým z nás vyhýbá. Řešením mohou být vodní matrace, které nás ke snění doslova ukolébají.

Hlas pro vodní matrace - foto, Hyperbydleni.cz

Jak vybírat?

Vodní matrace nejsou žádnou novinkou. Hojně si vodních vaků z kozí kůže užívali již staří Peršané. Vodní lůžka byla využívána po všechna odbobí, díky svým blahodarným účinkům především v nemocnicích. Opravdový boom zažily vodní matrace především v 70. letech - tehdy šlo o tzv. „neukotvené“ matrace, jež připomínaly pytle naplněné vodou. Nebyly tedy tolik praktické a pohodlné, neboť při nočním převalování byly až příliš „živé“. Po období, kdy se po nich téměř slehla zem, se vodní matrace opět navrací a díky mnohým vylepšením a dobrému konstručnímu řešení představují opravdu chytrou volbu pro zdravý spánek. Hlavní změnou je fakt, že u modernějších a novějších typů tvoří voda pouze jádro, vnitřek matrace, tj. voda není jediným obsahem matrace. Lepší a kvalitnější matrace jsou uvnitř vystuženy stabilním materiálem na principu molitanu, levnější typy mají výztuhy fleecového typu.

 

Hlas pro vodní matrace, fotka

 

Na vodní matrace se stejně jako na jiné kusy nábytku vztahují normy, proto toto zboží kupujte od legálních evropských výrobců a prodejců, kteří matrace vyrábí z kvalitních materiálů, jež zaručují, že se vodní lůžko neprotrhne a voda nevylije. Voda se v matracích ani nekazí, a proto ji nemusíte měnit. Stačí použít speciální kondicionér, který zabraňuje kažení vody a který je třeba doplnit přibližně jen jednou do roka. Navíc napuštěním se z matrace vytlačí všechen vzduch a vznikne jakési vakuum, které není příznivým prostředím pro množení cizorodých látek, roztočů či prachu. Nečistoty se do matrace nedostanou i díky speciálnímu obalu, a proto je lůžko s vodní matrací nesmírně vhodné pro alergiky a astmatiky. Matrace je navíc stoprocentně omyvatelná a vrchní povlak je snímatelný a pratelný.

 

Hlas pro vodní matrace, fotka

 

Matrace obsahuje ohřívač vody s termostatem, proto musí být v blízkosti lůžka umístěna zásuvka elektrického proudu. S ohřevem lůžka by se to však nemělo přehánět: pro zdravé spaní je doporučeno příjemných 28°C.

 

Hlas pro vodní matrace, fotka

 

Pokud má vodní matrace nahradit vaše manželské či partnerské lůžko, pro větší pohodlí vždy volte matrace oddělené. Když budete mít s partnerem každý svou vlastní lehací část, budete si moci každý podle své libosti navolit tvrdost a teplotu lůžka. Množství vody, kterým matraci naplníte, je určeno především hmotností člověka, který na ní bude spát. Ideální je, když v sedě slabě cítíte spodní desku pod matrací- pokud vás tlačí, připusťte vodu, a naopak - necítíte-li nic, vodu odpusťte. Navíc oddělené matrace vám umožní regulovat si teplotu lůžka podle svých individuálních potřeb.

 

Hlas pro vodní matrace, fotka

 

Při nákupu si dále ověřte tzv. dobu ustálení - jde o čas, který matrace potřebuje k tomu, aby se po rozpohybování (například při otáčení) opět uklidnila. Čas ustálení se pohybuje v mezích půl sekundy až několika sekund. Klidné spaní samozřejmě vyžaduje ustálovací čas co nejkratší.

 

Hlas pro vodní matrace, fotka

 

K nerušenému spánku by každý spáč měl mít sám pro sebe minimálně 80 cm široký a 200 cm dlouhý (podle potřeby i více) prostor. Matrace musí být umístěna na pevném podkladu. Ideální je, zakoupíte-li ji nejen s rámem a roštěm, ale kompletně s celou postelí. Základní velikost vodní postele se pohybuje v rozměrech 90 x 200 cm a stojí zhruba od patnácti tisíc korun – samozřejmě cena je závislá na kvalitě. Podobně je tomu i s matrací, jejíž cena se pohybuje od čtyř tisíc korun.

Krok ke zdraví

Vodní matrace vždy správně kopíruje přirozenou linii páteře ležícího a vhodně podepírá jeho tělo bez ohledu na jeho velikost či hmotnost. Voda uvnitř umožňuje, aby se tlak těla rovnoměrně rozložil po celé ploše matrace. Vodní matrace tak dokonale zrelaxují zádové svalstvo, ulehčí bolavým kloubům a brání proleženinám u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko. Prohřátí lůžka působí blahodárně a konejšivě, a to nejen na lidi zimomřivé. Během spánku na vodní matraci je sníženo množtví rušivých faktorů, čímž se zkvalitňuje a prohlubuje spánek samotný. Vodní lůžko je tak vhodným léčebným prostředkem při poruchách spánku, čímž působí pozitivně na psychiku a celkové naladění člověka. S vodní matrací tak budete spát jako kdyby vás do vody hodil.

 

Hlas pro vodní matrace, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Hlas pro vodní matrace zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo