Ustelte si zdravě, pohodlně a s designem

3.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Ložnice | Komentářů 0 |

Centrem ložnice dneška se logicky stala postel. Díky šíři používaných výrobních technologií, krásných materiálů a nápadité práci designérů se z předmětu určeného pro odpočinek a relaxaci může stát téměř uměleckým dílem, které nejlépe vynikne ve středu pokoje. Ne každý si však tak velkorysé řešení může dovolit.

Ustelte si zdravě, pohodlně a s designem - foto, Hyperbydleni.cz

 

Naši předkové kdysi uléhali do měkkých vrstev nejrůznějších materiálů - slámy, sena, nebo jenom na oblečení položené na podlaze. Spávali na půdě, ve stodole, v horkém létě dokonce i „pod širákem“, například pod stromy v sadu. Dnešní postel byla pro obyčejné smrtelníky dlouho jen luxusem, na který dosáhly jen vyšší vrstvy. Později se tento kus nábytku prodral i do selských stavení. Za předchůdce postele lze považovat obyčejnou lavici, nebo bednu vystlanou slámou. Ve chvíli, kdy se „postavila“ na sloupkové nohy a slámu zkrotil do jakéhosi tvaru textilní vak, byla na světě první postel s matrací.

Typová a materiálová džungle

Pro základní kostru postele je podle tvrzení odborníků nejvhodnější dřevo. Trh nabízí řadu typů, tvarů a provedení, ale k základnímu vybavení by nejspíš mělo patřit pevné čelo, které se spáči postará o pocit bezpečí a jistoty. Postel bez úložného prostoru pak umožní, aby energie pod ní volně proudila. Jedna věc však jsou doporučení specialistů, druhá pak moderní trendy. Proto se v poslední době do popředí zájmu dostávají kovové, zejména ručně kované, a jako protipól trendy lehkých a vzdušných konstrukcí také celočalouněné postele, u nichž je matrace obvykle pevně spojena s lůžkem. Proto se také hůře udržují a nelze je doporučit alergikům. Velký úložný prostor, který bývá často jejich součástí, považují někteří uživatelé za praktický a výhodný.

 

Ustelte si zdravě, pohodlně a s designem, fotka

 

Dřevo pěkné, kvalitní a trvanlivé

Nicméně přírodní dřevo, nejlépe masivní, je pro výrobu postelí jedním z nejpříjemnějších materiálů, je zdravotně nezávadné a ekologické. Na trhu jsou i výrobky kombinované, nejen pokud jde o dřevotřísku nebo lamino, ale také o už zmíněný kov. Mezi dřevěné patří i výrobky z ratanu, lze sem s jistým přimhouřením očí (kvůli vzhledu) počítat plastové napodobeniny, jako je vicker, hularo a podobně. Určitě oceníte, pokud rám postele bude vybaven nastavitelným kováním, jehož prostřednictvím lze ovlivnit výšku lehací plochy, a přizpůsobit ji tak postavě.

Inspirace z orientu

Volba často padne na tazvanou futonovou postel. Pravý futon pochází z Japonska, jde vlastně o zhruba 5 cm silnou matraci s výplní z bavlny nebo umělých vláken. Futony jsou obvykle součástí sady, do níž patří také dvě přikrývky (jedna na léto, druhá na zimu) a polštář (ten japonský bývá plněn suchými fazolemi nebo pohankovými plevami). Futonové postele v našem podání jsou samozřejmě poněkud odlišné, v podstatě jde – stručně řečeno - o postel s ručně vyráběnou matrací z přírodních materiálů. Někteří výrobci dodávají postel jako celek – tedy kostru i s matrací - pod lůžko lze umístit i výsuvný úložný prostor na kolečkách.

 

Ustelte si zdravě, pohodlně a s designem, fotka

 

Luxus, komfort, elegance

Za Rolls-Royce mezi postelemi označují někteří výrobci exkluzivní postele světoznámých firem s dlouhou tradicí, jež jsou charakteristické nejen vysokými ručně šitými matracemi, ale také například jejich sofistikovaným dvojím asymetrickým odpružením. To umožní tělu ergonomicky správnou míru ponoření se do podkladu z ekologických materiálů, jako je kašmír, velbloudí srst, bavlna, plátno, hedvábí nebo panenská vlna, jež dokonale kopírují tvar těla. Měkčí zimní strana dovoluje tělu plně se ponořit do matrace, a tím využívat hřejivých vlastností kašmíru a velbloudí srsti; letní strana je pevnější a osvěžující spánek má „na svědomí“ výplň z bambusových vláken a lnu. Postele obvykle doplňuje stylové ložní prádlo navržené předními designéry.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Treca de Paris, Carpe DiemDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Ustelte si zdravě, pohodlně a s designem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo