Kvalitní matrace je investice do zdraví

19.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Ložnice | Komentářů 1 |

Vzdušnost, hygiena, termoregulace. Možná tak by šlo ve stručnosti charakterizovat lůžko, díky němuž by náš organismus mohl ze spánku nejlépe profitovat. Rozhodně to tedy nebudou kdysi tak oblíbené molitanové matrace položené na podlaze.

Kvalitní matrace je investice do zdraví - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dobré spaní je základním předpokladem dobrého bdění, bez bolestí páteře, hlavy, únavy a dalších zdravotních komplikací, jež může noční odpočinek na nekvalitní posteli přinést. A protože prospíme minimálně třetinu života, je skutečně důležité dát si na výběru lůžka záležet. Jde o to zvolit vhodnou matraci v kombinaci s dobrým roštem, které zaručí správné rozložení hmotnosti těla, dostatečnou oporu páteři a potřebné uvolnění zádovým svalům. Jestli vsadit na pružinovu klasiku, elastický latex nebo na některou z pěn je otázka pro odborníky, které byste měli najít ve specializovaných prodejnách a „spacích“ studiích.

Pružnost, elasticita, termoregulace…

Vlastností, jež by měla mít kvalitní matrace, je celá řada. Vedle pružnosti a elasticity, jež jí umožní reagovat na pohyby těla a netlačit na jeho nevhodné zóny a podporovat lepší prokrvení těla, jde také o schopnost udržet stálou teplotu a odvádět vlhkost. Záleží přitom na struktuře a materiálu jádra matrace. Z polyuretanových pěn se vyrábějí matrace monolitické, sendvičové či profilované. Další skupinou jsou pružinové matrace, svou kategorii mají i produkty vyrobené ze studených polyuretanových pěn. Zmíníme také matrace latexové. Pozor je nutné dát také na tvrdost matrace. Odborníci doporučují obecně preferovat matrace tvrdší, protože časem změknou.

 

Kvalitní matrace je investice do zdraví, fotka

 

Komfort na vlastní kůži

Rozhodně si před definitivním rozhodnutím o koupi matraci vyzkoušejte, je dobré strávit na ní pár minut v poloze, ve které usínáte a trávíte převážnou část spánku. Všímejte si svých pocitů, jak se matrace přizpůsobuje tělu, zda někde netlačí. Páteř přitom musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku - ramena a boky by se měly zabořit, avšak páteř by měla zůstat rovná. Pokud se při ležení na zádech bederní část těla příliš propadá, znamená to, že matrace je nejspíš moc měkká. V pětimístné stupnici specialisté většinou doporučují volit od trojky nahoru, tedy spíše tvrdší. Na příliš měkké matraci se páteř prověšuje, moc tvrdá ji zase přetěžuje. Rozhodovat se je dobré také podle počtu zón, jež reagují na způsob zatížení matrace konkrítní řástí těla (po délce mohou mít matrace od tří do sedmi různě pevných zón). Největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům slábne, proto by matrace měla být uprostřed spíše pevnější, u krajů měkčí. Důležité je také vyzkoušet si otáčení, které by nemělo vyžadovat přílišnou námahu.

Latexová elasticita

Matrace se vyrábejí z „našlehaného“ a vulkanizovaného přírodního a syntetického kaučuku. Děrované latexové jádro matrace má několik zón odlišených tvrdostí, kterou určuje velikost a počet otvorů. Jsou pohodlné, kvůli větší hmotnosti se s nimi ale obtížněji manipuluje.

 

Kvalitní matrace je investice do zdraví, fotka

 

Pěnová lehkost

Důležité zónování se u pěnových matrací dosahuje kompilací několika různých vrstev materiálu odlišné hustoty. Pohodlnost odpočinku na tomto typu matrace je přímo úměrná náročnosti její skladby a tvarování. Výrobci stále častěji používají takzavné líné pěny, jejichž princip lze připodobnit vodní náplni (Tempur, Viscofoam). Tvrdost matrace je proměnlivá, reaguje na teplotu lidského těla, což jí umožňuje přizpůsobit se různým pozicím při spánku. Polyuretanové sendvičové matrace (molitan, europur, durén apod.) by měla být opatřena průduchy kvůli vzdušnosti. Doplňují se pružným roštem. Jsou vhodné pro děti a lze je dobře polohovat. Pěny se liší gramáží (obvykle dvoumístné číslo). Gramáž nemusí nutně znamenat tvrdost. Vysvěteůlní žádejte z odborníků.

Pružinová klasika

O optimální reakci na potřeby organismu se orientují také výrobci pružinových matrací. Pracují s vrstvami polyuretanové pěny nebo kokosového vlákna, k nimž jsou pružiny připevněny. Sofistikovanější výrobky bývají vybaveny dvojtou pružinovou kostrou, přičemž spodní z nich má za úkol tlumit větší pohyby těla, horní pak kopírovat obrys těla. Takzvané taštičkové matrace vsadily na pružiny stlačené v textilních sáčcích, protože lépe akceptují nerovnosti těla, takže jsou schopny ovlivnit optimální rozložení hmotnosti člověka. Fungují jako ortopedická podpora a fyziosystém. Počet taštičkových pružin v jádru matrace se standardně pohybuje kolem 350 kusů, exklusivní modely jich mohou mít až 1000. Pružinové matrace se vyznačují vysokou vzdušností a vyšší antialergickou ochranou. Různé tvrdosti jádra matrace lze dosáhnout aplikací takzvané boell pružiny o průměru 2,2 nebo 2,4 mm. Pozor, pružinové matrace nelze polohovat, jsou vhodné na pevný rošt.

 

Kvalitní matrace je investice do zdraví, fotka

 

Rošt - důležitá součást lože

Pevný rošt se skládá z rámu, k němuž jsou v pevných kapsách uchyceny lamely. Měl by být kombinován s pružnou matrací (například pružinovou). Lamely pružného roštu jsou uchyceny v pružných blocích. Počet, tuhost a zakřivení lamel se liší v závislosti na požadované funkci, ovšem lze konstatovat, že s počtem lamel roste kvalita roštu. Některé z roštů lze co do tuhosti v místech velkého zatížení individuálně nastavit. Na pružný rošt se nehodí pružinové matrace ani produkty se zabudovaným roštem. Polohovací rošt lze nastavovat ručně nebo pomocí elektromotoru s ručním ovládáním, a to v oblasti hlavy, zad, nohou a kolenou. Čím větší možnosti nastavení, tím je rošt dražší. Polohovací rošt potřebuje matraci, která je schopna na změny reagovat a přizpůsobit se jim.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Tropico, Gumotex, Divian DreamDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Tereza: Souhlasím s článkem, matrace...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo