Stylová ložnice ze všech úhlů

30.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Ložnice | Komentářů 0 |

Zvolit jednoduchost a strohost, nebo zdobnost a bohaté dekory? V tomto ohledu je nejlepší se podvolit osobnímu vkusu a preferencím. Fakt je, že v ložnicích se častěji než minimalismus objevují prvky inspirované historií, stylem šlechtických nebo měšťanských interiérů charakteristické těžkými závěsy, střapci, stuhami, třásněmi, bohatým řasením, nápadnými dekory a vzory s příměsí kovových lesků, samety, kožešinami a podobně. Typem a barvou často odpovídá i nábytek.

Stylová ložnice ze všech úhlů - foto, Hyperbydleni.cz

 

High–tech interiéru dominuje i v ložnici kov, je patrná absence zdobných prvků, odpovídající ložní prádlo by mělo být z lesklého saténu v kovových odstínech. Venkovská ložnice je nemyslitelná bez podlahy z masivních prken, jednoduchého dřevěného nábytky s přírodním vzhledem, režných textilií, kostkovaného, pruhovaného či jemně kvítkovaného povlečení a závěsovin, úpletového přehozu přes postel atd.

 

Stylová ložnice ze všech úhlů, fotka

 

Zvolit si lze také retrostyl inspirovaný šedesátými, sedmdesátými nebo osmdesátými léty minulého století, což znamená například damaškové ložní prádlo z leštěného lnu, záclony a závěsy s odpovídajícími dekory upevněné na kovové tyči žabkami či skřipci.

 

Stylová ložnice ze všech úhlů, fotka

 

Romantická ložnice se neobejde bez postele s nebesy, volánků a sladkých barevných tónů, romanticky může působit i exotika v podobě ratanového nábytku. Synonymem elegance je například kůže nebo její imitace, vsadit lze i na koloniální styl.

Zařízení

Obecně lze říci, že neexistují žádné striktní příkazy, jimiž je nutné se v každém případě řídit. Pokud vám to nevyhovuje, není třeba ani zohledňovat panující trendy a směry, rozhodující jsou osobní preference. Je samozřejmě možné přihlédnout například k principům feng-šuej, které doporučují brát ohled na proudící energii čchi. V cestě by jí neměly stát předměty, proto by vybavení ložnice mělo být co nejstřídmější. Nejlépe bez skříní, postel bez úložného prostoru. Nad lůžkem by neměly viset těžké police, lustr ani obrazy, podle některých pramenů spánku nesvědčí ani nerovnosti na stropě, k nimž bohužel patří i trámoví a šikmý strop.

 

Stylová ložnice ze všech úhlů, fotka

 

Pokud se v ložnici neobejdete bez zrcadla, neměla by se v něm odrážet postel. Do ložnice nepatří ani akvárium, suché květiny, jež symbolizují konec života a zánik energie, omezení představují i hrnkové rostliny. Každá věc v ložnici se nějak projeví na pocitech spáče a kvalitě odpočinku: určitě mu neprospívají například artefakty s agresivní nebo depresi ní tématikou.

Barvy
 

Ostré a výrazné tóny, jako je třeba jasná červeň, oranž nebo černá, určitě nepřispívají ke zklidnění. Barvy v ložnici je nutné vybírat s ohledem na to, čemu dáváte v tomto prostoru přednost. Pokud je to relaxace, měli byste se zaměřit na příjemné měkké odstíny zelené, modré, šedé, okrové, fialkové nebo béžové, a jemné dekory.

 

Stylová ložnice ze všech úhlů, fotka

 

Červené a obecně „energické“ barvy na stěnách nebo na doplňcích, jako jsou polštáře, závěsy, čalouny mohou být zase zdrojem potřebné vášně v intimním životě. Romantiku dodají do ložnice svíčky, voňavé aromalampy, tyčinky nebo vonných tyčinek.

 

Stylová ložnice ze všech úhlů, fotka

 

Materiály používané na okenní dekorace by měly kromě barevnosti a souladu s celkovým interiérem splňovat i požadavky na zastínění, částečné nebo úplné. Vybírat lze mezi mnoha variantami, moderní jsou nejen elegantní lehké průsvitné voály a mušelíny, které dovnitř propustí měkké světlo, zajímavým efektem záclon nebo japonských stěny s vypalovanými vzory. Pokud jsou okna ložnice v dohledu nepovolaných očí, je kromě průsvitných záclon nainstalovat i neprůhledné závěsy, rolety nebo žaluzie.
 

Pravidla zdravého spánku

- Spěte v dobře větrané, nepřetopené a tmavé místnosti
- Ložnici využívejte výhradně k odpočinku a spánku
- Investujte do kvalitní postele a matrace
- Dodržujte pravidelný spací rytmus
- Těsně před spaním organismus zbytečně nepřetěžujte jídlem ani aktivitou, nekuřte, nepijte kávu s kofeinem. Nechoďte vška spát s kručícím žaludkem
- Spánek podporuje i vhodná tělesná zátěž během dne
- Nemůžete-li usnout, než sáhnete po lécích, zkuste teplé mléko, čtení nebo nějakou odpočinkovou činnost

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Jitona, Hastens, IkeaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Stylová ložnice ze všech úhlů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo