Ložní prádlo v duchu trendů

25.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Ložnice | Komentářů 2 |

V zimě teplé barvy, v létě světlé pastely a romantické dekory. Také textiliemi se lze zahřát nebo ochladit, proto v koncem a začátkem roku raději sáhneme po froté, flanelu, krepu nebo bavlně, v horkých měsících zase oceníme lesklý a hladký bavlněný satén. Povlečení na postel však můžeme také vybírat podle vzhledu, v souladu nebo v kontrastu s celkovým stylem interiéru.

Ložní prádlo v duchu trendů - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pokud jde o trendy, je to u ložního prádla v podstatě stejné jako u oblečení. Když se například vracejí šedesátá léta, vládnou i postelím retro vzory. Moderní barva se zcela jistě odrazí i na designu povlečení. Máme-li věřit předpovědím odborníků, měl by příští rok patřit modré, barvě naděje v lepší zítřky. Jde prý o reakci na nepříliš růžovou ekonomickou situaci… Ovšem v případě, že nepatříte mezi fanoušky modři (i když jako chladná barva podporující zklidnění organismu je k odpočinku nejen vhodná, ale téměř ideální), zoufat si opravdu nemusíte. Vždycky je stejně nejdůležitější to, v čem se každý z nás cítí nejlépe.

 

Ložní prádlo v duchu trendů, fotka

 

Nejen cícha a polštář

Pod pojmem ložní prádlo si sice většinou nejspíš představíme povlaky na polštář a přikrývku a prostěradlo, ale musíme do něho zahrnout také například přehozy na postel, plédy, ozdobné polštářky a podobně. Nejspíš neuděláme chybu, pokud do výčtu přidáme i župany. Nejeden výrobce, který se zaměřuje na ložní prádlo, zařazuje tuto součást domácího oděvu do sady se stejným nebo přinejmenším velmi podobným – alespoň v detailech, barvou nebo motivem – designem. Někteří jdou ještě dál a dodávají do kolekce také ručníky a osušky, výjimkou nejsou ani závěsy. Fajnšmekři si nejspíš zvolí variantu, která navíc zahrnuje i přikrývky a polštáře. Jde sice o poměrně nákladnou, ovšem velmi efektní záležitost, díky níž dodáme interiéru ložnice dokonalý soulad.

 

Ložní prádlo v duchu trendů, fotka

 

Satén a bavlna vedou

Hlavním posláním ložního prádla je udržet maximální hygienický standard s co nejmenší námahou. Znamená to, že by mělo být snadno manipulovatelné a rychle vyměnitelné, pratelné a s co nejmenšími nároky na žehlení. Což jsou požadavky, které každý materiál plní v jiné míře. Bavlna je příjemná, hřejivá, dobře saje vlhkost, ale poměrně hodně se mačká. Satén v kvalitní podobě je téměř nemačkavý, příjemný na dotek a hřeje, někomu však nevyhovuje jeho kluzkost. Ovšem zvolíte-li v tomto ohledu nejluxusnější mako satén vyrobený z kvalitní 100% bavlny, máte po „kluzkých“ starostech. Dobře saje i mikrovlákno, ale stále jde jen o syntetiku. Flanel zahřeje, pohladí, příliš se nemačká, je však těžké udržet ho bez žmolků, vůbec se nemačká krep, takže nepotřebuje žehlení, dobře saje, ovšem v oblibě je poněkud na ústupu a v mnoha českých ložnicích ho nejspíš nenajdeme. Teď v zimě se určitě vyplatí sázka na hřejivá bavlněná nebo froté prostěradla a ložní prádlo z kvalitní stoprocentní bavlny s hustou vazbou. Kvalitní materiály jsou sice dražší, ale mnohem lépe odolávají tvarovým, povrchovým a barevným změnám a déle vydrží. Lůžkoviny z takzvané česané příze mají minimum nezralých, kratších a mechanicky poškozených vláken, takže jsou po všech stránkách velmi stabilní.

 

Ložní prádlo v duchu trendů, fotka

 

Barvy a vzory
 

Jak už bylo řečeno, vždy nejvíc záleží na osobních preferencích, ovšem určitě se vyplatí řídit se alespoň základními, všeobecně platnými pravidly. Například tím, jak lidský organismus působí barvy. Studené, k nimž patří modrá, zelená a fialová, zafungují spíše v létě, kdy pocitově ochlazují, pro zimu jsou lepší teplé odstíny, například červená, žlutá, medová, hnědá a tak dále. Obecně jsou „in“ svěží pastelové barvy a geometrické vzory, ale v nabídce výrobců jsou také drobné či velké květiny, různé další rostlinné prvky v mnoha velikostech, zvířecí motivy, „tapetové“ vzory, patchvork, dětské ložní prádlo se samozřejmě neobejde bez postaviček oblíbených pohádkových nebo literárních hrdinů, existuje i speciální design pro „náctileté“, holčičí i klučičí. Obecně lze říci, že nejrozumnější je nadčasovost, ale určitě bude dobře vypadat, když povlečení bude ladit nejen s prostěradlem, ale i se zařízením celé ložnice: typem a barvou postele, dalším nábytkem i barevností stěn. Vyplatí se sladit i doplňky v podobě koberce, polštářků a ostatních textilií.

 

Ložní prádlo v duchu trendů, fotkaNezapomeňte na roztoče

Lůžkoviny absorbují pot vyprodukovaný během spánku, proto by se ložní prádlo mělo každý měsíc vyměnit. Na bakterie a roztoče platí nejen vysoké teploty praní (nad 65 stupňů), ale také prodyšné antialergické povlečení s přesně definovanými póry, které brání vniknutí roztočů a jejich exkrementů do přikrývky. Roztoči žijí zejména uvnitř matrací a pokrývek, jejich koncentraci snižuje větrání postele, vymrznutí matrace nebo chemické přípravky, například na bázi pro lidské zdraví neškodné přírodní látky (olej) získávané ze semene stromu, který se jmenuje Azadirachta indická.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Care Blanc, IkeaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Lidka: Mrkněte na kvalitní a levné...< Odpovědět

Mirka456: Zdravím, zkuste se mrknout...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo