Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici

3.2.2011 | Lucie Sýkorová | Ložnice | Komentářů 0 |

Ložnice je intimní interiér, kde bychom měli odpočívat a relaxovat. V případě, že však vlastníte byt malých rozměrů, nebo vám právě na ložnici zbyl jen malý prostor, je složité odpočívat tam, kde se „rvete“ o prostor s nábytkem. Ale nezoufejte, máme pro vás pár chytrých tipů, jak chytře a komfortně zařídit malou ložnici.

Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici - foto, Hyperbydleni.cz

 

Obecně platí, že ložnice (ložnicová místnost) pro dvě osoby by měla mít minimálně 12 metrů čtverečních, což může být ovšem pro mnohé nemalý problém. Zařízení lze vyřešit elegantně a dokonce i vzdušně, ale musíte počítat s tím, že se mohou vyskytnout menší komplikace, kam uložit všechny věci (sezónní oblečení, ložní prádlo a podobně). Jako náhradní prostorová rezerva se zde nabízí místo pod postelí a nad ní.

 

Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka
Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka

 

Co se týká přikrývek a polštářů, daleko hygieničtější je nezastýlat, ale naopak je nechat „dýchat“. Ekonomické je tedy do úložného prostoru pod postelí umístit věci, které nepotřebujeme denně. Pod dřevěnou postel si stačí nechat vyrobit nebo přikoupit samostatné a často i uzavíratelné zásuvky. Prostor nad postelí je označován jako takzvaný mrtvý bod. Na ukládání jej však lze využít vybudováním sníženého podhledu, který je tvořen jednotlivými dvířky, na nichž je zevnitř připevněn drátěný koš. Velmi elegantní řešení úložných prostor také nabízí okrasné boxy (mnohdy zakomponované do textilního závěsného systému), které vám poskytnou úložiště pro mnoho drobných „zbytečnůstek“ a zároveň dodají vaší mini ložničce šmrnc!

 

Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka
Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka

 

Na výběru postele záleží!

Pakliže zařizujete ložnici, kterou je z nějakého důvodu nezbytně nutné propojit s jinou místností, existuje také několik důmyslných možností. Nabízí se například postelové patro, tolik populární rozkládací pohovka s úložným prostorem nebo sklopná postel. Na trhu je široký výběr i těch, které jsou určeny pro každodenní komfortní používání. Díky variabilitě provedení je lze umístit v jakékoliv místnosti, neboť jsou přes den skryty v jakési „falešné skříni“. Pokud se nám do místnosti nehodí velká skříň, zvolíme postel s vitrínami nebo s policemi. Sklopnou postel lze začlenit do nábytkové sestavy, kterou si většinou můžete objednat přímo u výrobce vašeho nábytku.

 

Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka
Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka
Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka

 

Co do mini ložnice rozhodně nepatří

Jedním ze prvků, které do ložnice rozhodně nepatří, je vše, co je spojeno s prací. Kromě toho, že jsme tím z vaší ložnice vytěsnili počítač, připravíme vás i o televizor. Bohužel, právě sledování televize z pohodlí postele neprospívá klidné mysli. Před spaním si raději pusťte hudbu, která pozitivně naladí vaše vnímání. K poklidné atmosféře velkou měrou přispěje i vhodné osvětlení. Ideální je nepřímé světlo. Tedy to, které se do místnosti odráží od stropu nebo stěn. Zvolit můžeme některá přisazená stropní svítidla, nástěnné modely nebo speciální lišty (z LED diod, halogenových světel a jiné), které se zabudují do stropního podhledu. Co se týká dekorativního vybavení ložnice malých rozměrů, nebude se vám dobře usínat ani v momentě, když bude nad vaším lůžkem viset velký těžký obraz či masivní police. V mini ložnici by se naopak zabydlelo zrcadlo, a to i přesto, že jeho funkce zde není zvlášť vítaná.

 

Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka
Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka

 

Jaké barvy se hodí do malé ložnice?

Světlé barvy opticky zvětšují pokoj. Naopak tmavá barva má tendenci místnost ještě zmenšovat. Proto při výběru barvy nespěchejte a nechte si dostatek času, protože i mezi světlými barvami je rozdíl. Můžete použít také jednoduché pravidlo. Vyberte bílou jako hlavní barvu pozadí a k ní přidejte jakýkoli tón, který je zajímavý, ať už se jedná o barvu růžovou, žlutou, nebo dokonce modrou. Existuje mnoho variací bílé, které můžou být využity k mnoha účelům. Bílá s nádechem jemně žluté může poskytovat teplý, příjemný pocit a měkká modrá barva chladí.

 

Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici, fotka

 

A co dodat na závěr? Pamatujte na to, že skleněné plochy, jako jsou zrcadla a světlé barvy opticky zvětšují prostor, tmavé jej naopak zmenšují a jsou sto navodit úzkostný dojem! Zařiďte se proto raději vesele! Maličká ložnice bude také potřebovat dostatečné větrání a hlavně - základní a také zásadní pravidlo, které je nutno dodržovat a ctít v případě, že jste majiteli mini ložnice, zní: zachovávat čistotu a pořádek a nedělat si vaší mini ložnice maxi skladiště!

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto:besthomegallery.com, collegelifestyles.org, ergonomicofficefurnitures.com, homesickdesigns.com,designwagen.com

Související články na Living.cz:

Proměny ložnice – před a po

Originální a někdy až šílené postele! Inspirujte se!Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo