Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

10.1.2011 | Ing. Karel Smejkal, Ph.D. | Ložnice | Komentářů 0 |

Dnes se budeme věnovat realizaci zelené ložnice. Jedná se o do detailu propracovaný prostor, ve kterém je vyřešeno samotné spaní, ale i šatna, která je bezpochyby provozní výhodou.

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové - foto, Hyperbydleni.cz

 

Typologické požadavky na ložnici

Základní funkcí ložnice je klidný spánek. Aby toho bylo dosaženo, je nutné zachovat určité typologické danosti takové prostoru. Předně by ideální orientace ložnice měla být na východ. V případě, že to dispozice neumožňuje, oželte orientaci ložnice rodičů na úkor dětí, které musí mít ložnici (dětský pokoj) orientovanou na jih anebo jihozápad.

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Minimální plocha ložnice je často opomíjena a především v pražských bytech se často setkáváme se spaním na velice malém prostoru. Přitom minimální plocha ložnice pro jednoho člověka je 8 m2, pro dva 12 m2 při standardní výšce 2,3 (podkroví) - 2,6 m (bytový dům). Do této plochy se samozřejmě nepočítají vestavěné skříně. Pokud vaše ložnice nedosáhne těchto parametrů, nedochází ke správné výměně vzduchu a pokud se dostatečně nevětrá, dochází k nepříjemnému narušení spánku.

 

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Dalším aspektem typologického vzorce pro ložnici je její šířka, která by nikdy neměla být užší, než 2,4 m. Tento rozměr totiž umožňuje přístup k manželské posteli z obou stran. Ložnice by měla mít možnost zatemnit v případě potřeby a měla by být situována v nejklidnější části bytu s co možná nejkratším přístupem k toaletě.

 

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Umístění šatny v interiéru ložnice je samozřejmě výhodou, která zlepšuje pocit z užívání a zároveň řeší problém s úložnými prostory.

Jak navrhnout ložnici

Laicky lze říci, že nejdříve je třeba si najít místo pro umístění postele. Snažte se, aby byla pokud možno proti oknu, nebo aby okno bylo po jedné straně. Umístění hlavy pod okno a topení je nevhodné a pod střešní okno díky měsíci v případě úplňku a špatného zatemnění docela nesnesitelné. Dále je důležité nalézt prostor pro umístění šatní skříně - úložných prostorů. Nezapomínejte, že k šatní skříni musíte mít přístup a to samé platí o jejím otevírání. V ložnici je dobré pamatovat na osvětlení pro večerní čtení a je vhodné promyslet rozvod elektřiny, který umožní vypínat světla s pohodlí postele. Barevnost je věcí vkusu, ale velice často se volí barvy tlumené, studenější, klidnější. Podlahy je dobré řešit s ohledem na bosé nohy - tedy kde to jde koberečky.

 

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Zelená ložnice s šatnou

Dispozice

Pokud jde o ložnici, vždy je důležité zachovat přístup k manželské posteli z obou stran. Tato ložnice je situována v rohu budovy a díky tomu disponuje dvěma okny. Designérka prostor rozdělila na část pro spaní a část pro šatnu. Úložné prostory a police jsou situovány na prakticky všech stěnách, které to umožňují - mimo vstupu a oken. Šatna je opticky oddělena stěnou, která se směrem vzhůru rozestupuje. Osvětlení je zakomponováno pomocí sádrokartonových podhledů.

 

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Provoz

Z provozního hlediska je ložnice rozdělena do dvou samostatných prostorů - na ložnici a šatnu. Oba prostory jsou designově natolik propojeny, že tvoří jednolitý soubor. Je zachován průhled z postele na protější okno. Ve spodních částech je dělící stěna rozšířena, aby se naplno využil její potenciál pro skříňky na šuplíky. Horní část se zužuje téměř na šířku vestavěných šatních skříní. Horizontální členitost využívá správně různých výšek, které jinak vnímá člověk ležící a jinak stojící. Zajímavé jsou skříňky u manželské postele, kde levá skříňka je protažena až ke stěně a vytváří tak polici, která se kompozičně snoubí s policovým systémem u "hlavy" postele. Čistě z provozních důvodů je stěna za postelí obestavěna dřevem, které chrání stěnu před ušpiněním. Podlahy jsou opatřeny teplými koberečky jen v místech předpokládaného delšího setrvávání.

 

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Barevnost

Celá ložnice včetně šatny střídá odstíny modrozelené se světlým dřevem. Díky tomu působí zajímavě a přitom klidně a čistě.

Dekorace oken

Na oknech jsou umístěné záclonové kolejničky, které slouží jen pro jednoduchou záclonu s žinylkovými zeleno smetanovými proužky. Záclona je ušita na řasící pásku 640080 s řasením 1:2. Zastínění je řešení bílou horizontální žaluzií.

Autor: Ing.Karel Smejkal, Ph.D.
Foto: Ateliér Styltex

Související články na Living.cz:

Originální a někdy až šílené postele! Inspirujte se!

Inspirace pro vaši stylovou ložniciDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo