Povlaky a povlečení - vybírejte promyšleně

6.12.2010 | Lucie Sýkorová | Ložnice | Komentářů 0 |

Pohodlná postel s kvalitní matrací, to je základ zdravého spánku. Není nic lepšího, než se zachumlat do čerstvě povlečené postele. Avšak ani takové podstatné maličkosti, jako je výběr povlečení do ložnice, bychom neměli podceňovat.

Povlaky a povlečení - vybírejte promyšleně - foto, Hyperbydleni.cz

 

Na materiálu záleží

Při výběru není radno řídit se jen hezkým vzorem či obrázkem, ale spíše původem a složením textilního výrobku, tedy z jakého materiálu je vyroben. Ne všechny příjemně vypadající výrobky lze totiž považovat za kvalitní. Osvědčené jsou klasické přírodní materiály, jako je bavlna či len, moderním hitem je povlečení z mikrovlákna. Každý z materiálů má svá specifika. 

 

Povlaky a povlečení - vybírejte promyšleně, fotka

 

Je dobré pamatovat na, to že...

Během noci vypotíme až několik decilitrů vody (během nemoci i přes litr). Náš pot se přitom vsakuje nejen do polštářů a matrací, ale i do přikrývek. Nesmíme tedy zapomínat, že i potahy potřebují pravidelnou údržbu.

 

Povlaky a povlečení - vybírejte promyšleně, fotka

 

Každé povlečení má samozřejmě také nějakým způsobem řešené své uzavírání. Určitě se i vám stalo, že jste se probudili s přikrývkou, která koukala mimo svůj potah. Vedle tradičních knoflíků a méně praktických mašliček se totiž na trhu objevují i potahy se zipy. V takovém případě je už zcela jisté, že peřina zpod povlečení nevykoukne.  

Druhy povlečení

Začněme třeba nejčastěji kupovaným univerzálním bavlněným povlečením, které není příliš drahé a přitom je kvalitní. Spát v něm můžete po celý rok, v zimě i v létě. Bavlna je přírodní materiál velmi příjemný na omak. Jedinou nevýhodu lze spatřovat v tom, že se musí žehlit, stejně jako lněné povlečení vhodné spíše na letní měsíce. 

 

Povlaky a povlečení - vybírejte promyšleně, fotka

 

Bavlněný satén je charakteristický svým luxusním vzhledem s vysokým leskem. V letních měsících příjemně chladí. Jeho nevýhodou je však to, že se snadno poškodí.

Krepové povlečení – jedná se o povlečení z bavlny, která je strojově tvarovaná. Jeho hlavní výhodou je, že jej nemusíte žehlit. V neposlední řadě ušetříte peníze za mandlování prádla.

Flanelové povlečení – zase bavlna, ale opět na jiný způsob. Flanel je totiž pročesaná bavlna s oboustranným vlasem. Alespoň jednu sadu flanelového povlečení by si měl pořídit každý.

Saténové povlečení – luxusní záležitost. Satén je odjakživa symbolem přepychu. Lesklá látka v sobě samozřejmě neskrývá nic jiného než opět bavlnu. Chladí a hodí se zejména na léto. Výhodou je, že se také nemusí žehlit.

Moderní mikrovlákno sice nepatří mezi přírodní materiály, jedná se umělé vlákno (100% polyester), poslední dobou se však těší rostoucí oblibě..

 

Povlaky a povlečení - vybírejte promyšleně, fotka

 

Pokud jde o estetickou stránku povlečení, obvykle se snažíme, aby zvolený materiál a design ladil s interiérem naší ložnice. Ložnici zařízené v rustikálním stylu bude slušet spíše povlečení s drobnými květinovými vzory, té minimalistické zase povlečení bez zbytečných příkras. Neméně důležitá je i volba barevného odstínu. Zde je mimo jiné vhodné brát ohled na roční období - světlé a chladivé odstíny v létě, teplejší a tmavší v zimě.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.cz

Související nabídky


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/domains1/vx263000/public/www_root/clanek_detail.php on line 448


Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Povlaky a povlečení - vybírejte promyšleně zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

Legislativa

 Poradce Hyperbydlení

Vaše dotazy zodpoví
Poradce Hyperbydlení

Otázek: 111 Vložit dotaz

veletrhy

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Veletrhy - foto, Nakupte dárky na Vánoce na největším předvánočním veletrhu STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY, Hyperbydleni.cz

Nakupte dárky na Vánoc...

29.11.2016

Chcete pořídit svým nejbližším pod stromeček...

Veletrhy - foto, Veletrh FOR INTERIOR představí kvalitní a originální nábytek a bytové doplňky, Hyperbydleni.cz

Veletrh FOR INTERIOR p...

19.09.2016

Největší podzimní veletrh nábytku, interiérů a...

Veletrhy - foto, Podzimní veletrh dekorací představí nejnovější trendy, Hyperbydleni.cz

Podzimní veletrh dekor...

02.09.2016

Patříte mezi odborníky a obchodníky v oboru...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo